Prva sjednica

Ovo su najuspješniji studenti riječkog Fakulteta za matematiku

Ingrid Šestan Kučić

Foto Mateo Levak

Foto Mateo Levak

Priznanja su dobili: Bruno Nađ, Martina Baraba, Abntonio Špac, Karmen Rabar, Dora Stanišić i Ema Tretinjak.



Fakultet za matematiku Sveučilišta u Rijeci održao je svoju prvu svečanu sjednicu fakultetskog vijeća kojom je ujedno obilježeno 60 godina provođenja studija matematike u Rijeci.


Povodom 60. obljetnice rektorica prof.dr. Snježana Prijić Samaržija Fakultetu za matematiku uručila je povelju, a svečana sjednica bila je prilika i za dodjelu nagrada najuspješnijim studentima.


Priznanja su dobili: Bruno Nađ, Martina Baraba, Abntonio Špac, Karmen Rabar, Dora Stanišić i Ema Tretinjak.




Predstavljajući put razvoja tog studija dekan Fakulteta, prof.dr. Dean Crnković istaknuo je da je studij kao dvogodišnji osnovan 1961. godine te je tada započelo visoko obrazovanje u polju matematike u Rijeci.


Nakon dvije godine studij je postao četverogodišnji, a 2007. godine osnovan je Odjel za matematiku. Razvojem Odjela došlo je do potrebe formiranja Fakulteta, što je prošle godine i učinjeno, a danas ta ustanova broji 34 djelatnika te provodi preddiplomski i tri različita diplomska sveučilišna studija.


Djelatnici te ustanove sudjeluju i u nastavi drugih riječkih fakulteta, organiziraju programe cjeloživotnog obrazovanja, uspješni su u znanstvenom, ali i stručnom radu te posebnu pažnju posvećuju popularizaciji matematike.


– Zapošljivost naših studenata je iznimno visoka, jer su nastavnici matematike deficitarna struka. Zovu nas ravnatelji škola i traže da i studenti dođu držati nastavu.


Nekada je to bilo uobičajeno za škole na otocima ili škole Gorskog kotara, a unazad nekoliko godina to je postao uobičajeno i za riječke škole.


Međutim, nije to situacija samo u Rijeci, već i u svim ostalim hrvatskim gradovima, istaknuo je dekan.


Ujedno je dodao i da taj fakultet provodi i jedinstven doktorski studij u Hrvatskoj, a riječ je o studijskom programu u čijem izvođenju sudjeluju četiri hrvatska sveučilišta.


Na deficit matematičara osvrnula se i rektorica Sveučilišta u Rijeci, prof.dr. Snježana Prijić Samaržija ustvrdivši da i istraživanja o matematičkoj pismenosti učenika također pokazuju nezadovoljavajuću situaciju.


– Ono zbog čega smo bili nezadovoljno je da se taj problem nastojao riješiti na način da se za nastavnike matematike angažiraju ljudi koji nisu završili taj studij, a imaju u svojem kurikulumu određeni broj ECTS-a iz matematike.


Međutim, ipak je netko čuo sva upozorenja, jer ministar je najavio posebno stipendije za studente matematike. Očekuje se da će se nastavnički smjer studija matematike posebno stimulirati i to do sada neviđeno visokim stipendijama.


Svi su postali svjesni koliko je matematika bitna. Naravno, da stipendije neće sve riješiti, jer tu je i niz drugih faktora poput statusa nastavnika i težine studija.


Tako da naš zadatak ovime nije okončan, ali je ovo je ipak dobra vijest, najavila je rektorica.


Osvrnula se i na dugu tradiciju zamrznutog zapošljavanja na sveučilištima koja se opravdava činjenicom da je sve manje studenata, a sve više zaposlenih.


– U posljednje vrijeme analitike Ministarstva su često takve da nam podastiru podatke o tome kako broj studenata pada i kako će biti sve teže zapošljavati nove znanstvenike.


Čini se da ćemo se morati okrenuti projektnom zapošljavanju i koncentrirati se na vlastite istraživačke timove i stvarati timove koji će sami privlačiti projekte i zapošljavati znanstvenike.


To nije dobra vijest. Ono što je dobra vijest je da će Hrvatska zaklada za znanost osigurati kao mehanizam zapošljavanja novih doktoranata i postdoktoranata 700 milijuna kuna, kazala je prof.dr. Prijić Samaržija.


Čestitajući godišnjicu Fakultetu pročelnik Ureda Primorsko-goranske županije Goran Petrc koji je zaključio da je znanje matematike izuzetno znanje koje je dobra podloga za sva druga znanja ustvrdivši da je Fakultet za matematiku ispunio svoju misiju.