Foto Marko Gracin
povezane vijesti
Riječka nadbiskupija, od 14. do 20. srpnja po treći put organizira program za studente teologije pod nazivom Mediteranski teološki susreti, a ovogodišnja tema je “Kršćanstvo i islam: u službi bratstva u podijeljenom svijetu”.
– Suživot kršćanstva i islama na Mediteranu bio je i ostaje trajni izazov. Danas je taj izazov dodatno potenciran globalizacijom, migracijama, demografskom situacijom i populističkim politikama. Ovogodišnji će Mediteranski teološki susreti analizirati mogućnosti plodonosnog odnosa kršćanstva i islama te promišljati međureligijski dijalog kao vještinu koja se pokazuje ključnim alatom za budućnost, objavili su iz nadbiskupije.
Dodaju da su uz predavače, uključeni i pravoslavni, protestantski i islamski teolozi kako bi škola bila ekumenski i međureligijski otvorena te dodatno obogaćena. Na školu se mogu prijaviti studentice i studenti 3., 4. i 5. godine studija i apsolventi katoličkih, protestantskih, pravoslavnih i islamskih teoloških fakulteta te studenti poslijediplomskog studija iz teologije.
Svim studenticama i studentima osigurani su besplatan smještaj (Pastoralni dom Lovran) i hrana. Za prijavu je potrebno do 25. lipnja 2024. ispuniti obrazac koji se nalazi na poveznici na internetskoj stranici Riječke nadbiskupije. Predavanja i radionice su na engleskom jeziku.
Ukupno se prima 40 studenata, a koji će moći čuti petero predavača, među kojima je i Zilka Spahić-Šiljak, profesorica rodnih studija. Tomislav Kovač je profesor fundamentalne teologije i pročelnik Katedre fundamentalne teologije na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Zagrebu.
Područja njegova zanimanja i znanstvenog istraživanja su odnos kršćanstva i drugih religija te međureligijski, osobito kršćansko-muslimanski dijalog. Ulrich Schmiedel je profesor globalnog kršćanstva na Sveučilištu Lund u Švedskoj.
Specijalizirao je javnu i političku teologiju te ga zanima uloga religija u javnom prostoru, njihov potencijal za izazove s kojima se suočavaju suvremena društva kao i značaj religijske raznolikosti za migrantska i postmigrantska društva.
Angeliki Ziaka je profesorica studija religije i znanstvena voditeljica Povjerenstva dodiplomskog programa islamskih studija na Teološkom fakultetu Aristotelovog sveučilišta u Solunu. Zilka Spahić-Šiljak je profesorica rodnih studija.
Akademska je direktorica Univerzitetskog gender resursnog centra (UNIGeRC) Sveučilišta u Sarajevu, direktorica je TPO Fondacije Sarajevo i FER škole. Bavi se temama roda, religije, ljudskih prava, politike i izgradnje mira. Benjamin Idriz je imam Islamske zajednice Penzberg u Njemačkoj.
Doktorirao je islamsku teologiju, predsjeda “Münchenskim forumom za islam” (MFI) i član je “Vijeća vjera” u Münchenu. Bavi se relevantnim pitanjima suvremenog islama te je autor i urednik niza knjiga.
Sve zainteresirane studente, apsolvente i doktorande teologije nadbiskup Mate Uzinić poziva da pošalju svoju prijavu putem gore navedenog linka i od 14. do 20. srpnja sudjeluju na trećim Mediteranskim teološkim susretima u Riječkoj nadbiskupiji.