Selekcija dječjih radova

Otvorena retrospektivna izložba “Radost Evrope” u Dječjoj kući

Marin Bolić

Izložba u Dječjoj kući bit će otvorena do 2. studenoga / Foto Angela MAKSIMOVIĆ

Izložba u Dječjoj kući bit će otvorena do 2. studenoga / Foto Angela MAKSIMOVIĆ

Riječ je o selekciji odabranih radova, koje su naslikala djeca iz cijelog svijeta u dobi od 4 do 18 godina, koji su izlagani u periodu od 1998. do 2022. godine



RIJEKA – Danas na izložbi imamo mogućnost vidjeti kako slikaju djeca u svijetu. Ovdje su nam se pridružili prijatelji iz Beograda, koji su više od 20 godina skupljali dječje uratke, te su htjeli podijeliti radost europske i svjetske djece s nama. Mi smo ih udomaćili te smo jako radosni, jer u ovoj suradnji svi dobivamo te smo svi bogatiji novim iskustvima i doživljajima, rekla je doc. dr. sc. Anita Rončević s Učiteljskog fakulteta u Rijeci prilikom otvaranja retrospektive svjetske izložbe dječjih likovnih radova »Radost Evrope« u Dječjoj kući.


Riječ je o selekciji odabranih radova, koje su naslikala djeca iz cijelog svijeta u dobi od 4 do 18 godina, koji su izlagani u periodu od 1998. do 2022. godine. Retrospektiva je nastala u suradnji Učiteljskoga fakulteta Sveučilišta u Rijeci, Dječjeg kulturnog centra Beograd i Gradske knjižnice Rijeka, a u povodu dana Učiteljskog fakulteta u Rijeci, pa je prisutne pozdravio i dekan Učiteljskog fakulteta u Rijeci, izv. prof. dr. sc. Darko Lončarić. Otvaranje izložbe su uveselili članovi Malog zbora OŠ Brajda pjesmom o prijateljstvu te »Ljubavnom« Parnoga valjka, a povjesničarka umjetnosti Lidija Seničar iz Dječjeg kulturnog centra Beograd ih je pozvala da pogledaju izložena djela, pa se možda upravo netko od njih odvaži i dogodine pošalje svoj likovni rad.


– Crtanje i slikanje je najozbiljnija stvar na svijetu, jer kada to radite ste najozbiljniji i ne primjećujete što se oko vas događa, već likovnim jezikom pričate sami sa sobom, a opet kad se izražavate likovnim jezikom cijeli svijet vas razumije, poručila je mališanima Lidija Seničar te je dala osnovne informacije o samoj izložbi i njezinoj važnosti.




– Radovi su nastali u različitim likovnim tehnikama, koji su stručno žirirani. Likovni jezik je komunikacijski vid, a likovnost je jako značajna u kognitivnom i emotivnom razvoju svakog djeteta, pa smo željeli donijeti likovne radove od najmlađe do najstarije kategorije, da se može pratiti dječji razvoj, zaključila je Seničar. Izložba u Dječjoj kući bit će otvorena do 2. studenoga.