Vrijedna izložba u riječkom "Guveru" / Foto Ana KRIŽANEC
Prema riječima ravnateljice Muzeja, Nikoline Radić Štivić, Keber brodomaketarstvom vješto, na jedan od najboljih načina, progovara o važnosti pomorske baštine i o njezinome očuvanju
povezane vijesti
- Prirodoslovni muzej u Splitu je obilježio 100 godina postojanja. Još uvijek stignete vidjeti veliku izložbu postavljenu na tri kata.
- U Gradskoj knjižnici Rijeka otvorena izložba radova korisnika Centra za autizam
- IIlija Stanušić s fotografijom gimnastičara pobijedio na 16. međunarodnoj izložbi sportske fotografije
RIJEKA U Pomorskom i povijesnom muzeju Hrvatskog primorja danas je otvorena izložba “Jedra Jadrana” Luciana Kebera koja prikazuje makete trinaest povijesnih brodova, te tako pridonosi očuvanju kulturne baštine i tradicijske brodogradnje.
Makete starih povijesnih brodova koje Keber predano izrađuje, izvrsno se uklopila u interijer PPMHP-a unijela je dodatan dašak starine. Prema riječima ravnateljice Muzeja, Nikoline Radić Štivić, Keber brodomaketarstvom vješto, na jedan od najboljih načina, progovara o važnosti pomorske baštine i o njezinome očuvanju. Osim izložbe koja ostaje otvorena do 20. studenog ove godine, zainteresirane očekuje i promocija knjige.
Kako je Luciano Keber pojasnio, njegovi su brodovi nastajali tijekom niza godina, na temelju raznih nacrta iz literature, od poznanika i prijatelja, a istovremeno je radio i na više brodova za koje mu je, pojasnio je, trebalo ipak manje vremena nego za nacrte. Lučki kapetan Darko Glažar izrazio je želju da se autor nastavi baviti izradom maketa brodova od kojih, napomenuo je, zastaje dah, čime nastavlja obiteljsku tradiciju, tradiciju očuvanja pomorske baštine te tradiciju ukazivanja na brodove koji su nekad život značili.
Na izložbi se mogu vidjeti razni modeli, od Batane, istarskog Topa, Bragoca, Gajete, Leuta, Kotera, Bracere, do Trabakula i Peliga. Autor je dosad, stoji u katalogu izložbe, nacrtao dvije knjige s nekoliko izdanja na različitim jezicima, referentne za pomorska učilišta, pomorsku arheologiju, muzeologiju, jezikoslovlje, brodomaketare i općenito zaljubljenike u more, a autor je brojnih izložbi, dječjih radionica, međunarodni sudac u brodomaketarstvu te inicijator nacionalnih i međunarodnih natjecanja.