Međunarodni projekt

Otvoren riječki kamp SMILE za sportaše s intelektualnim teškoćama, čeka ih puno aktivnosti

Bruna Matičić

Foto Mateo Levak

Foto Mateo Levak

Namjera nam je pokazati da osobe s invaliditetom i intelektualnim poteškoćama mogu prijeći granice i biti odlični u sportu, poručila je Ana Miloš



Ovog vikenda u Rijeci se održava Međunarodni kamp “SMILE” za osobe s intelektualnim teškoćama koji je u sportskim aktivnostima udružio riječki Sportski savez osoba s invaliditetom i Bugarsku sportsku razvojnu organizaciju.


Kamp “SMILE” koji će potrajati sve do nedjelje, 16. travnja provodi se u okviru Erasmus+ programa sufinanciranog iz Europske unije, a cilj mu je analizirati vezu između sporta i inkluzije na jedan drugačiji način, odnosno putem međunarodnog sudjelovanja u sportskim aktivnostima osoba s intelektualnim poteškoćama.





Prigodno otvorenje kampa upriličeno je danas u Atletskoj dvorani na Kantridi gdje su članovi Sportskog saveza osoba s invaliditetom grada Rijeke ugostili tridesetak sportaša s intelektualnim poteškoćama koji su iz Bugarske pristigli u pratnji sportskih trenera, asistenata i članova organizacije.


– Svrha ovog projekta jest osobe s intelektualnim poteškoćama uključiti u društvo putem sporta. Osobe s intelektualnim teškoćama ili poteškoćama u mentalnom zdravlju i dalje su podvrgnute širokoj diskriminaciji i nemogućnosti uključivanja u društvo.


Upravo se je sport pokazao izvrsno sredstvo za postizanje socijalne inkluzije i ukidanje barijera.



Namjera nam je pokazati da osobe s invaliditetom i intelektualnim poteškoćama mogu prijeći granice i biti odlični u sportu, a pritom im pružiti priliku da se uključe u društvo te osjećaju prihvaćeno i dijelom grupe, kazala je danas Ana Miloš, projektna menadžerica riječkog Sportskog saveza za osobe s invaliditetom.



Za bugarske i riječke sportaše, osobe s intelektualnim poteškoćama pripremljen je niz sportskih aktivnosti koje će u nadolazećim danima obuhvatiti atletiku u Atletskog dvorani na Kantridi, plivanje na Bazenima Kantrida, zatim odbojku, košarku, graničar i poligon u Dvorani mladosti.


Međutim, najvažnija aktivnost jest zajedničko druženje, putovanje i sportska mobilnost te proširivanje mogućnosti osoba s intelektualnim poteškoćama.