Foto M. TRINAJSTIĆ
Mreža Zero Waste Europe (Mission Zero Academy MiZA) dodijelila je certifikat Gradu Krku i općinama Baškoj, Dobrinju, Malinskoj-Dubašnici, Omišlju, Puntu i Vrbniku, u kojima uslugu obavlja komunalno poduzeće Ponikve eko otok Krk
povezane vijesti
KRK – Otok Krk danas je i službeno postao prvim hrvatskim te drugim Zero Waste otokom u svijetu, onaj čijih je sedam jedinica lokalne samouprave na području kojih zadaće gospodarenja otpadom vrši komunalna tvrtka Ponikve eko otok Krk nagrađeno prestižnim Zero Waste ceritifikatom. Ceritifikat je predstavicima svih sedam krčkih lokalnih zajednica – čelnicima Grada Krka te općina Omišalj, Malinska-Dubašnica, Dobrinj, Punat, Vrbnik i Baška jučer uručen na prigodnoj svečanosti održanoj u Velikoj vijećnici Grada Krka, i to od predstavnika mreže Zero Waste Europe (Mission Zero Academy), a “na račun” postignutih iznimnih rezultata u održivom gospodarenju otpadom.
Kako je okupljene u ovoj prilici podsjetio Ivan Jurešić, direktor Ponikvine tvrtke koja se bavi zbrinjavanjem otpada, otok Krk je još 2021. godine suradnjom komunalaca, predstavnika lokalnih jedinica i koordinatora mreže Zero Waste Europe definirao svoje ciljeve i mjere te odlučno zakoračio putem koji ih je sve, nakon predanog trogodišnjeg rada na dodatnom unapređivanju sustava gospodarnja otpadom doveo do konačnog cilja – statusa prvog domaćeg zero waste područja i nacionlanog lidera u provođenju mjera usmjerenih smanjenju otpada, ponovnoj uporabi otpadnih sirovina i kružnoj ekonomiji. Primjena tih i takvih mjera, koje smo implementirati počeli u okviru nastojanja dobivanja prava na ovaj cesrifikat, nadogradila je već otprije uspješan sustav prikupljanja i zbrinjavanja otpada te smo ostvarili zapažene rezultate koje je sad ocijenila i spomenutim certifikacijskim dokumentom i služebeno potvrdila mreža Zero Waste Europe.
Ta je organizacija, istaknuo je Jurešić u svom pozdravnom govoru brojnim u vijećnici okupljenim otočanima, lokalnim čelnicima, predstavnicima brojnih ustanova i institucija, otoku Krku sad dodijelila važan certifikat, i to njegov prvi od pet mogućih stupnjeva, a kojeg smo zaslužili zadovoljivši mjerila uspješnosti po strogim kriterijima Zero Waste certifikacije. To znači da prostora za daljnji napredak i dalje ima, ali je ujedno i jasan pokazatelj naše odlučnosti i uspješnosti, jer su rijetke sredine u Europi vlasnici ovog prestižnog certifikata, zaključioje Jurešić.
Usprkos velikim izazovima povezanim s “pritiskom” turizma u ljetnim mjesecima, otočani su na otoku Krku uspjeli dostići 58 posto odvojeno prikupljenog otpada, ali i 22 posto nižu količinu miješanog otpada po stanovniku u odnosu na nacionalni prosjek, naglešeno ja pak u obrazloženju rezultata koji su Krku donijeli ovu novu laskavu titulu prvog hravstkog zero waste otoka. Predstavnik organizacije Zelena akcija, domaćih koordinatora Zero Waste Europe mreže, Marko Košak, istaknuo je i da je kao koordinator ponosan vrijednošću i iznimnošću krčkih ostvarenja koja, među ostalim, najbolje ocrtava podatak da je na Krku već ostvareni 60-postotni udio razvrstanog otpada nacionalnom strategijom za ostatak zemlje kao cilj zacrtan tek za 2030. godinu.
Ono što ste vi ovdje već ostvarili velika većina lokalnih jedinica u našoj zemlji može tek sanjati, a vaša postignuću svima će biti najbolji primjer dobre prakse ali i putokaz da su ciljevi, koliko god ambiciozno nekima danas mogli izgledati, ipak ostvarivi, nastavio je Košak. Predstvnik spomenute organizacija napomenuo je i da je krčko “zero waste” ostvarenje tim veće i vrednije uzme li se u obzir da je prvim takvim otokom u svijetu nedavno postao maleni grčki otok Tilos na kojem živi svega petstotinjak stanovnika i na kojem je neusporedivo lakše bilo u djelo provesti sve postulate Zero Waste strategije, no što je to bila na Krku, s njegovih 7 lokalnih jedinica, dvadesetak tisuća stanovnika i skoro milijun turističkih posjetitelja. Posebno vrijednim Košak je proglasio mjere edukacije i smanjenja nastanka otpada, te postignuća koja su otočani od 2005. godine, od kad se na Krku provodi cjelovit sustav ekološki zasnovanog zbrinjavanja otpada, ostvarili u pogledu izgradnje potrebne infrastrukture nužne uspješno lokalno zbrinjavanje otpada. U red takvih objekata uvrstio je sortimicu, kompostanu i sedam reciklažnih dvorišta. Ti uspjesi uvelike doprinose visokoj razini kvalitete života na otoku, što su potvrdili i zadovoljni stanovnici u anketi provedenoj ove godine, čulo se također na jučerašnjoj proslavi koju su svojom izvedbom eko himne otoka Krka uveličali krčki predškolci.
Otok Krk tu ne staje te je u suradnji sa Zelenom akcijom, kroz Zero Waste plan, definirano niz mjera koje će u narednom periodu taj otok dodatno podići na ljestvici uspješnosti definiranoj stupnjevima Zero Waste certifikacije.
– U ime Mission Zero Academy (MiZA) iskreno čestitam jedinicama lokalne samouprave na otoku Krku čiji su uspjesi rezultirali stjecanjem ovog vrijednog certifikata. Pozivamo i druge hrvatske i europske općine i gradove, kao i subjekte iz turističkog sektora da slijede njihov primjer, rekla je pak Ana Golja iz slovenske organizacije Ekologi brez meja, delegirana revizorica MiZA-e. – Certifikat Zero Waste priznanje je za naš zajedenički dugogodišnji rad i trud u unapređenju sustava gospodarenja otpadom ali i najbolja moguća motivacija za daljnji rad, kako bi kvaliteta života i zaštita okoliša na našem otoku bili na najvišoj mogućoj razini, poručio je pak Darijo Vasilić, gradonačelnik Grada Krka koji se okupljenima obratio u ime svih svojih kolegica i kolega, čelnika krčkih lokalnih jedinica.
Ponosni smo na suradnju s komunalnim poduzećem Ponikve ali i stanovnicima otoka koji su kroz svoja svakodnevna postupanja pokazali u kolikoj mjeri žele očuvati svoj otok čistim i zelenim, i bez čijeg doprinosa nebi bilo moguće ostvariti rezultate kojima se pokazuje da su ciljevi zero waste strategije ostvarivi čak i u izazovnim okolnostima koje obilježavaju svakodnevicu velikih i razvijenih turističkih sredina. Nastavljamo krupnim koracima naprijed, svjesni da smo putokaz i za ostale turističke sredine u Hrvatskoj i Europi, zaključio je Vasilić.
Zasađeno deset stabala malolisne lipe
Kao svojesvrna uvertira današnjoj svečnosti, na ulazu u otočno reciklažno dvorište Treskavac u suorganizaciji Turističke zajednica otoka Krka i tvrtke Ponikve eko otok Krk upriličena je bila sadnja deset stabala, otočanima poklonjenih u zajedničkom projektu “Hrvatska prirodno tvoja – Croatia Naturally Yours”. Radi se o projektu kojeg je Hrvatska turistička zajednica pokrenula s ciljem promocije i razvoja održivog turizma, uz ostalo i putem jačanja svijesti o važnosti očuvanja okoliša, prostora i klime. Kroz ovaj projekt, Hrvatska se želi pozicionirati kao inovativna i održiva turistička destinacija koja odgovorno upravlja svojim resursima, istakla je u ovoj prigodi direktorica TZ otoka Krka, Majda Šale koja je u sadnji sudjelovala s Dejanom Kosićem, predstavnikom otočne komunalne kompanije koja gospodari tim komunalnim kompleksom.
Na ulazu u reciklažno dvorište ovom je prilikom zasađeno deset stabala malolisne lipe, listopadnog drveća s karakterističnim srcolikim listovima čiji će bogati nektar u budućnosti privlačiti pčele i druge kukce te time doprinositi ekološkoj ravnoteži i očuvanju prirode. Ova inicijativa, iako mali korak, simbolizira naše zajedničke napore u zaštiti prirode i unapređenju okoliša. Ovim činom dodatno učvršćujemo poziciju otoka Krka kao održive destinacije koja se brine o odgovornom turizmu, te Hrvatske kao zemlje s iznimno očuvanom prirodom i ljepotom krajolika, završila je Šale.