Inicijativa

Ivan Milatić i ‘Mila za sve’ pokušat će riješiti gorući problem. Osniva se Zaklada za osobne asistente i pomoćnike u nastavi

Ingrid Šestan Kučić

Ivan Milatić jedan je od korisnika osobne asistencije / Foto S. DRECHSLER

Ivan Milatić jedan je od korisnika osobne asistencije / Foto S. DRECHSLER

Želimo sustav po uzoru na slovenski gdje osobni asistent ima plaću od 1.089 eura. Ovo je početak duge borbe koja nas čeka, objašnjava Milatić



RIJEKA – Riječanin Ivan Milatić u suradnji sa zakladom »Mila za sve« kreće u osnivanje Nacionalne zaklade za osobne asistente i pomoćnike u nastavi, a sve s ciljem da se osobama koje obavljaju taj posao omogući dostojna plaća i regulirani uvjeti rada, ali i da se uvede zakonski okvir koji će definirati te uvjete. Sve ono što država kroz sustav godinama ne rješava.


Ispod dostojanstva


Naime, Hrvatska ima 2.338 osobnih asistenata, a svi se oni zapošljavaju preko udruga, imaju kratkoročne ugovore koji se ponekad produžuju iz mjeseca u mjesec, a radno im mjesto ima vijek koliko i sam projekt, jer prestankom financiranja projekta nema više izvora sredstava za njihove plaće. Te su plaće ispod svakog minimuma dostojanstva, jer iznose dvije tisuće kuna mjesečno. Za taj novac odrađuju težak fizički i psihički posao, olakšavaju osobama s invaliditetom svakodnevno funkcioniranje – pomažu im oko prehrane, održavanja osobne higijene, mobilnosti i sudjelovanja u društvenim aktivnostima. Plaće osobnih asistenata danas su iste kao i 2006. godine kada su se počeli zapošljavati, a tada je minimalni mjesečni osobni dohodak bio 1.680 kuna, dok je danas 3.750 kuna. Rade na pola radnog vremena, a iako bi većina željela raditi puno radno vrijeme, rijetkima to uspijeva. Zanimanje je to koje je društveno nevidljivo, nepriznato i necijenjeno, ali i deficitarno i to toliko da postoji lista čekanja osoba s invaliditetom kojima je pomoć osobnog asistenta nasušno potrebna te se u nekim hrvatskim krajevima na osobnu asistenciju čeka i godinama.


Prosvjed pomoćnika u nastavi 26. travnja na Markovom trgu


Kako bi si osigurali bolje uvjete rada, ali i kvalitetniji sustav osobne asistencije, osobni su asistenti pokrenuli inicijativu »Osobni asistenti zajedno« putem koje se radi i na njihovom sindikalnom udruživanju, a jedan od ciljeva je upravo uvođenje Zakona o osobnoj asistenciji. Istovremeno svoj glas su digli i pomoćnici u nastavi, za koje Milatić kaže kako će im buduća zaklada pomagati kao i osobnim asistentima. Naime, iako već gotovo petnaest godina čine dio obrazovanja, pomoćnici u nastavi nisu i dio sustava te rade pod neujednačenim uvjetima s najosjetljivijim skupinama u društvu. Njihovo je nezadovoljstvo kulminiralo te Hrvatska udruga pomoćnika u nastavi PUN-HR za 26. travnja u 12 sati i 5 minuta najavljuje prosvjed na Markovom trgu.
Svoje su nezadovoljstvo iznijeli i pisanim putem Ministarstvu znanosti i obrazovanja, a ono što traže su koeficijent stručnog suradnika 1,034, puno radno vrijeme, prijava na neodređeno, plaćanje minulog i dvosmjenskog rada, osiguranje zaposlenika, isplata dnevnica tijekom izvanučioničke nastave, kontinuirano stručno usavršavanje, plaćen iznos za javni gradski prijevoz, plaćanje 2 kune po prijeđenom kilometru, božićnicu, regres i dar za djecu, kao i plaćenu otpremninu, sistematski pregled i isplatu prekovremenih sati, a sve to nemaju ni osobni asistenti.




Inicijativom Milatića, koji je također jedan od korisnika osobne asistencije uz potporu zaklade »Mila za sve« sustav takve potpore osobama s invaliditetom napokon bi se mogao urediti.


– Zaklada »Mila za sve« i Marin Rončević prihvatili su inicijativu da se osnuje nacionalna zaklada čiji će cilj biti rješavanje problema osobnih asistenata, ali i asistenata u nastavi, jer ni oni nisu u puno boljem položaju. Naš je cilj da se osobna asistencija počne vrednovati kao zanimanje. Želimo sustav po uzoru na slovenski gdje osobni asistent ima plaću od 1.089 eura. U Sloveniji je to uređeno kako treba, za razliku od Hrvatske gdje se sve stihijski rješava. Ovo je tek početak duge borbe koja nas čeka. Želimo da se uz pomoć zaklade uvede red u sustav osobne asistencije i da se osobni asistenti više ne zapošljavaju preko udruga i projekata, objašnjava Milatić.


Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin


 


Nema sustavne brige


Dodaje i da država zanemaruje ogroman broj ljudi, jer Hrvatska broji 612 tisuća osoba s invaliditetom.


– To je 15 posto hrvatskog stanovništva o kojem nitko sustavno ne brine. Nemamo zakon o osobnoj asistenciji i cilj nam je da se takav zakon uvede i to po uzoru na slovenski zakon koji će se prilagoditi našim uvjetima, najavljuje Milatić.


Dodajući da će zaklada »Mila za sve« pružiti logističku podršku inicijativi osnivanja Nacionalne zaklade za osobne asistente i asistente u nastavi Marin Rončević kaže da buduća zaklada može računati i na pomoć u pogledu svih znanja kojima raspolažu u zakladi »Mila za sve«.
– Pružili smo podršku kako bi se konačno uredila legislativa osoba s invaliditetom te da im se omogući dostojan život, kao i osobnim asistentima kojima nije omogućeno da rade svoj posao. U Hrvatskoj je to tržište rada potpuno neuređeno, a mi ćemo im pomoći da profunkcionira što prije, najavljuje Rončević.