Foto Mladen Trinajstić
Korisnik može upoznati sopile, način njihove svirke ali i pravila izrade, ljestvicu tijesnih intervala i netemperiranu glazbu tipičnu za Istru i Kvarner
povezane vijesti
Na središnjem trgu u Puntu danas je upriličena zanimljiva prezentacija interaktivnog panela i nove, netom osmišljene mobilne aplikacije nazvane “Sopile”.
Prezentacija je bila dijelom novopokrenutog programa “Dana sopila” iz kojeg logistički stoje članovi Udruge sopaca otoka Krka, a koja je kroz ponešto drugačiji i suvremeniji pristup predstavljanja tog tradicijskog instrumenata našeg kraja ali i glazbene baštine Hrvatskog primorja i Istre, za cilj i svrhu imala pridonijeti čuvanju i promoviranju tradicijske glazbe u cjelini, ovaj put uz pomoć inovacija i suvremene tehnologije.
Kako nam je predstavio Puntar koji već neko vrijeme živi u Daskoj, Andro Manzoni, idejni začetnik i glavni realizator tehnološkog projekta prve rezultate kojeg su znatiželjnici u središtu tog otočnog mjesta danas mogli vidjeti ali iskušati, nakana je bila kroz multimedijalni pristup i moderne tehnologije tradicijsku glazbu, a posebice vještinu sopnje, učiniti zanimljivijom, bližom i dostupnijom mladima generacijama.
I sam sopac
– Bavim se multimedijalnom umjetnošću, a obzirom da sam u Trstu svojevremeno studirao improviziranu jazz glazbu, nakon čega sam se na diplomskom studiju suvremene umjetnosti specijalizirao za mikrotonalnu glazbu, uvidio sam da se sopile kao jedan od ponajboljih primjera takvog oblika muziciranja zapravo nedovoljno dobro i kvalitetno prezentiraju na suvremen, današnjim tehnološkim mogućnostima prilagođeni način.
Obzirom da sam i sam sopac, član Udruge sopaca otoka Krka a godinama sam bio i puntarski folkloraš, prihvatio sam se zadaće osmišljavanja i izrade aplikacije a potom i interaktivnog panela kojima bi tu vrst glazbe, sam instrument ali i njegovu povijest i značaj približio i predstavio javnosti, kako onoj domaćoj tako i “gostujućoj”, turistima koji o našoj glazbi i instrumentima na kojima se ona izvodi najčešće baš i ne znaju mnogo, objašnjava nam Manzoni.
Dobivši financijsku podršku Marina Punat Grupe koja je njegov projekt prepoznala i financijski podržala u okrilju svog programa potpomaganja lokalnih udruženja i njihovih projekata, ali i Općine Punat čije je vodstvo također stalo iza njegove ideje, Manzoni je izradio aplikaciju koja je danas, u svojoj konačnoj inačici, predstavljena javnosti, među ostalima i puntarskim školarcima koji su je među prvim dobili priliku iskušati i korisnički “testirati”.
– Tehnološko rješenje koje sam zgotovio i koje sad predstavljam, a pomoću kojeg korisnik može upoznati sopile, način njihove svirke ali i pravila izrade, ljestvicu tijesnih intervala i netemperiranu glazbu tipičnu za Istru i Kvarner uskoro će svim biti dostupno i kao mobilna aplikacija koja će se moći koristiti na pametnim telefonima, objašnjava nam nadalje Manzoni.
– Plan mi je posredstvom “stacionarnog” interaktivnog panela tim tehnološkim rješenjem opremiti i etno kuću u Korniću, gdje bi takav panel trebao postati dijelom njena stalnog postava, kaže naš sugovornik.
Predstaviti i ostala tradicijska glazbala
Idejni kreator aplikacije Sopile napomenuo je i da je osim sopila i roženica, nakana njegove aplikacije bila predstaviti i “povezati” sva ostala ovdašnjim tradicijskim instrumentima slična tradicijska glazbala s dvostrukim jezičkom iz svih dijelova svijeta, tako i one turske, indijske i iranske, čak i sopilama i roženicama srodna glazbala iz Mianmara.
Uz pomoć monitora osjetljivog na dodir, kakav bi već za koji mjesec trebao biti postavljen u Etno kući u Korniću u kojoj se otočna tradicijska baština i do sad predstavljala i promovirala na različite načine, posjetitelji tog kompleks moći će upoznati sam taj instrument, način njegova sviranja te pri tom još i doznati mnoštvo zanimljivih činjenica o načinu njegove izrade ali i spoznati podosta novih znanja o tradicijskoj glazbi odnosno dvoglasju tijesnih intervala Istre i Hrvatskog primorja koja je, podsjetimo, još 2009. godine uvrštena u UNESCO-v popis nematerijalne svjetske baštine.
Spomenimo i da su Manzoniju danas u predstavljanju njegove aplikacije i pratećeg joj interaktivnog panela asistirali istarski etnolog Noel Šuran, jednako kao i Marijan Orlić Senkić, iskusni puntarski sopac i graditelj sopila koji su doprinos dali i u ranijim fazama osmišljavanja i kreiranja ovog suvremenog tehnološkog i multimedijalnog “alata” koji bi sopnju i sopile trebao učiniti zanimljivijim mladim generacijama.
Prezentacija je bila obogaćena izložbom glazbenih instrumenata s dvostrukim jezičkom, a bit će zaključena i kantom lokalnih kantura odnosno prigodnom sopnjom članova Udruge sopaca otoka Krka, koja će u središtu Punta biti održana u večernjim satima.