Potpisivanju ugovora nazočili su Željka Josić, Goran Manestar, Marta Žuvić i Edita Stilin / Foto V. KARUZA
Subvencije su namijenjene studentima koji se, unatoč ispunjenim uvjetima, nalaze na listi čekanja za stanovanje u studentskom domu, a uz studente Sveučilišta u Rijeci to su pravo mogli ostvariti i studenti Veleučilišta u Rijeci
povezane vijesti
RIJEKA – Središnji državni ured za demografiju i mlade jučer je dodijelio 194 subvencije riječkim studentima u iznosu od 248,86 eura kojima se subvencioniraju troškovi stanovanja redovitih studenata kod privatnih stanodavaca. Riječ je o studentima koji se, unatoč ispunjenim uvjetima, nalaze na listi čekanja za stanovanje u studentskom domu, a uz studente Sveučilišta u Rijeci to su pravo mogli ostvariti i studenti Veleučilišta u Rijeci.
Jednokratna pomoć
Pojašnjavajući da iznos subvencije predstavlja jednokratnu pomoć, državna tajnica Željka Josić istaknula je da su svi svjesni manjka studentskog smještaja te da je mjera zamišljena kao pomoć redovitim studentima koji nisu dobili smještaj u domu.
– Nadamo se da će ovaj iznos biti pomoć u budžetu studenata makar za jedan mjesec najamnine. Ideja je da s potporom nastavimo i iduće godine, a potrudit ćemo se i da se potpora poboljša u skladu sa zahtjevima studenata, najavila je Josić.
Javni poziv za dodjelu novih nagrada i priznanja
Vijeće za rodnu ravnopravnost Sveučilišta u Rijeci raspisalo je javni poziv za predlaganje kandidata ili kandidatkinja za dodjelu nagrada i priznanja za razvoj i promicanje rodne ravnopravnosti Sveučilišta u Rijeci za kalendarsku godinu 2022. Riječ je o nagradama i priznanjima koje se prvi put dodjeljuju, a pravo sudjelovanja na pozivu imaju sveučilišno osoblje, studenti i studentice, grupe te sastavnice Sveučilišta u Rijeci, odnosno fakulteti, akademija, odjeli, centri, knjižnica i drugi, Studentski zbor Sveučilišta u Rijeci i studentski zborovi sastavnica Sveučilišta u Rijeci. Nagrada se dodjeljuje u kategoriji za studente i studentice te za sveučilišno osoblje. Priznanja se dodjeljuju sastavnicama, zboru te studentskim zborovima Sveučilišta u Rijeci, a rok za podnošenje prijedloga je 26. ožujka. Nagrada za razvoj i promicanje rodne ravnopravnosti dodjeljivat će se u vidu povelje, a moći će se sastojati i od iznosa u novcu u visini koju određuje Senat Sveučilišta, dok će se priznanje za razvoj i promicanje rodne ravnopravnosti dodjeljivati samo u vidu povelje. |
Dodajući da su u Rijeci pravo na potporu ostvarila 194 studenta, ravnatelj Studentskog centra Goran Manestar istaknuo je potrebu za izgradnjom dodatnih smještajnih kapaciteta te je napomenuo da je partner u provedbi mjere subvencioniranja troškova studentskog stanovanja Primorsko-goranska županija. Županija je, kako je pojasnila pročelnica Upravnog odjela za odgoj i obrazovanje Edita Stilin, pružila podršku kao svojevrsni student-servis, jer su svi transferi sredstava u projektu išli upravo preko Županije.
– Primorsko-goranska županija aktivno sudjeluje u radu riječkog sveučilišta. Imamo partnerski odnos na nizu projekata. Sufinanciramo Logopedski centar, studij farmacije, stipendiramo studente i jedan smo od osnivača Zaklade Sveučilišta u Rijeci, napomenula je Stilin.
Premali kapaciteti
Na riječkom sveučilištu unatrag nekoliko godina vlada trend sve većeg broja studenata koji dolaze izvan Primorsko-goranske županije, a kako je istaknula prorektorica za studije, studente i osiguranje kvalitete prof. dr. Marta Žuvić, takvi studenti trenutno čine 56 posto ukupne riječke studentske populacije.
– Taj se broj stalno povećava. Sveučilište u Rijeci sve je atraktivnije studentima iz svih krajeva Hrvatske, ali i inozemstva. U tom smislu naši kapaciteti studentskog smještaja su premali. Godinama razmišljamo na koji način pomoći studentima koji ne uspiju naći mjesto u domu. Sve činimo da bismo podigli kvalitetu ne samo obrazovanja, već i cjelokupnog života za vrijeme studiranja, zaključila je prorektorica.