Traju zadnje pripreme

Opet prvi u Hrvatskoj. Dogodine u riječkim osnovnim školama kreće eksperimentalni program zdravstvenog odgoja

Ingrid Šestan Kučić

Izrađeni program namijenjen je provedbi u formi izvannastavne aktivnosti u višim razredima osnovnih škola u fondu od 70 sati godišnje



RIJEKA – Od iduće školske godine u riječkim osnovnim školama počinje eksperimentalna provedba programa »Zdravstveni odgoj i obrazovanje«, a trenutno je pri kraju izrada potrebnog materijala za provedbu programa. S obzirom na to da je izrada priručnika namijenjenog učenicima pri samome završetku, u pripremi je prijevod kurikuluma i priručnika na talijanski jezik u svrhu uvođenja programa u škole namijenjene pripadnicima talijanske nacionalne manjine.


Nakon toga slijede i lektura te korektura, kao i recenzija materijala, a potom vizualno i grafičko oblikovanje te produkcija materijala za provedbu u školama. Sve bi to trebalo biti okončano do kraja ove školske godine, a za recenzente kurikuluma i priručnika odabrani su: rektorica Sveučilišta u Rijeci prof. dr. Snježana Prijić Samaržija, Sandro Kresina iz Nastavnog zavoda za javno zdravstvo PGŽ-a, psihologinja OŠ »Nikola Tesla« Orjana Marušić Štimac i pročelnica Odsjeka za psihologiju Filozofskog fakulteta u Rijeci izv. prof. dr. Barbara Kalebić Maglica.


Osnaživanje učitelja


Istovremeno će se provoditi i edukacija budućih provoditelja programa u školama s obzirom na to da se radi o specifičnim, vrlo širokim i raznolikim kompetencijama. S ciljem dodatnog osnaživanja učitelja provoditelja adekvatna podrška bit će im osigurana tijekom cijele školske godine te će se osigurati mentorske grupe podrške po završetku edukacije. Za izradu okvira, koordinaciju i provedbu edukacije i mentorskih grupi podrške učiteljima provoditeljima odabrana je Edukateka, obrt za savjetovanje i usluge, čija je vlasnica Eli Pijaca Plavšić koja je u projekt već uključena kao koordinatorica stručne radne skupine.




Za provedbu edukacije i mentorske grupe podrške učiteljima provoditeljima odabrani su Nataša Dragaš-Zubalj, voditeljica Odjela za školsku i adolescentnu medicinu u Nastavnom zavodu za javno zdravstvo PGŽ-a, kao i doc. dr. Aleks Finderle, voditelj Odjela fetalne i maternalne medicine Klinike za ginekologiju i porodništvo KBC-a Rijeka te Ana Goleš, klinička psihologinja u Kliničkom bolničkom centru Zagreb. Među odabranim edukatorima su i Tea Juretić iz OŠ Centar, Maša Komadina iz udruge UZOR, prof. dr. sc. Vesna Kovač s Odsjeka za pedagogiju Filozofskog fakulteta u Rijeci, Maja Obućina iz Dječjeg vrtića Rijeka, izv. prof. dr. Sandra Pavičić Žeželj s Medicinskog fakulteta u Rijeci te je i voditeljica Odsjeka za kontrolu hrane, predmeta opće uporabe, unapređenje prehrane i mikrobiologiju NZZJZ-a PGŽ-a te Martina Šeša iz OŠ Kantrida.


Viši razredi


Tijekom eksperimentalne provedbe u planu je i provođenje evaluacije programa i provedbe, prije nego se program ponudi svim riječkim školama kao izvannastavna aktivnost. Prvi korak u procesu implementacije bila je izrada programa, odnosno kurikuluma koji su izradili stručnjaci relevantnih profila. Sam je program razvijan na utvrđenim potrebama, provedenim međunarodnim, nacionalnim i lokalnim istraživanja i baziran na znanstveno utemeljenim činjenicama. Izrađeni program namijenjen je provedbi u formi izvannastavne aktivnosti u višim razredima osnovnih škola u fondu od 70 sati godišnje i to kroz dva odvojena obrazovna ciklusa od kojih prvi uključuje učenike 5. i 6. razreda, a drugi učenike 7. i 8. razreda. Sukladno kurikulumu, učenje i poučavanje unutar ove izvannastavne aktivnosti bit će organizirano kroz četiri tematska područja: Zdravi stilovi života, pravilna prehrana i tjelesna aktivnost, Mentalno zdravlje – emocionalna i socijalna dobrobit djece i mladih, Seksualno zdravlje i odgovorno ponašanje, spolnost i rodna ravnopravnost te Prevencija ovisnosti i rizičnih ponašanja.


Rijeka prva u Hrvatskoj


Brojna međunarodna i domaća istraživanja pokazala su potrebu za uvođenjem cjelovitog zdravstvenog odgoja i obrazovanja koje treba uključiti razvijanje znanja, vještina, sposobnosti i vrijednosti koji su djeci i mladima potrebna za mentalno, emocionalno, društveno i fizičko blagostanje sada i u budućnosti, a ovim programom Grad Rijeka postaje prva jedinica lokalne samouprave u Hrvatskoj koja će raditi na razvoju zdravstvene pismenosti djece i mladih kroz cjelovit pristup učenju o svim aspektima zdravlja.