Antonija Stojanović Almesberger i Lorena Zec / Foto Marko Gracin
Mnogi imaju vlastiti stav o transrodnosti, ali zapravo jako malo znanja i provjerenih informacija, rekla je Antonija Stojanović Almesberger
povezane vijesti
- Većina lezbijki i biseksualnih žena u Hrvatskoj skriva spolnu orijentaciju svojim liječnicima. Ovo su njihovi razlozi
- Gotovo trećina LGBTIQ osoba od 15 do 17 godina pokušala samoubojstvo
- “Treba ih sačekati i napasti”: Policiji podnesene kaznene prijave zbog prijetnji organizatoricama Smoqua festivala
Županijsko povjerenstvo za ravnopravnost spolova danas je održalo sjednicu posvećenu transrodnosti i izazovima s kojima se transrodne osobe susreću.
Prema riječima Lorene Zec, predsjednice Županijskog povjerenstva za ravnopravnost spolova, sjednica je organizirana u povodu Međunarodnog dana transrodne vidljivosti koji se obilježava 31. ožujka, a kako bi se educirala i osvijestila javnost o problemima s kojima se transrodne osobe susreću u lokalnoj zajednici, ali i na regionalnoj i nacionalnoj razini.
– S obzirom da je u posljednje vrijeme bilo zaista puno medijskih natpisa koji nisu uvijek išli u prilog transrodnim osobama, već je, upravo suprotno, to često bio govor mržnje prema transrodnim osobama.
Nadamo se da ćemo ovom sjednicom malo doprinijeti znanju i osviještenosti, rekla je Lorena Zec, na konferenciji za novinare održanoj netom prije sjednice, dodajući kako su na sjednicu pozvani i predstavnici odgojno-obrazovnih institucija iz Primorsko-goranske županije kako bi se i njima pružila prilika da prošire svoje znanje.
Glavna izlagačica na sjednici Antonija Stojanović Almesberger, ujedno i voditeljica programa u Udruzi LORI, ovom je prilikom istaknula kako se u svakodnevnom radu s LGBTQ osobama i širom zajednicom susreće s činjenicom da mnogi imaju vlastiti stav o transrodnosti, ali zapravo jako malo znanja i provjerenih informacija.
– Nerijetko možemo čuti da netko diskutira o pravima trans osoba, što bi im se “trebalo dozvoliti ili ne”, ali ti ljudi uglavnom ne znaju kako zbilja trans osobe žive u Republici Hrvatskoj i koja prava ne mogu ostvariti zbog svog rodnog identiteta ili jednostavno nikada nisu upoznali neku trans osobu.
Zato na sjednici razgovaramo o pritiscima društva, diskriminaciji i nasilju s kojima se transrodne osobe suočavaju.
Isto tako, imat ćemo priliku promisliti o tome kako svatko od nas može biti podrška, naročito mladima koji su posebno ranjivi jer se najčešće suočavaju s nerazumijevanjem, odbacivanjem i pokušajima da ih se “ispravi”, kako od strane društva, tako i vršnjaka, škole i roditeljima.
U suštini, namjera nam je da postupno popločavamo put u kreiranju jednog plemenitijeg društva u kojem se poštuju prava svih građanki i građana bez obzira na njihovu spolnu orijentaciju, rodni identitet i rodno izražavanje, kazala je Stojanović Almesberger.
Inače, Udruga LORI, već godinama pruža besplatnu psihološku, vršnjačku i pravnu podršku LGBQ osobama, a Stojanović Almesberger navodi kako im se za pomoć često javljaju i queer osobe, ali i roditelji koji žele pružiti podršku svom djetetu, nastavno osoblje i školski stručni suradnici iz Rijeke i cijele Hrvatske.
– To je zbilja pomak u dobrom smjeru, u odnosu na ranije. No, s druge strane diskriminacija i kršenje prava transrodnih osoba u Hrvatskoj i dalje su itekako prisutni u svim aspektima života prilikom procesa prilagodbe spola, od korištenja javnih usluga poput trgovina i javnih toaleta, susreta s policijom, pa i traženja posla, a nedostatak adekvatnog nediskriminiranog pristupa prisutan je i u psihosocijalnim i zdravstvenim uslugama, recimo kod ginekologa, psihijatra i psihologa, zaključila je Antonija Stojanović Almesberger.