Foto Vedran Karuza
Brane ispred rafinerije bit će vraćene čim se vrijeme smiri, poručuju iz Ine
povezane vijesti
- Provjerili smo što je s pričama o Hiltonu na prostoru Vile Svežanj: ‘To je zaštićen pojas i nije dopuštena gradnja hotela’
- Direktorica maloprodaje Ine o dogovoru sa sindikatima: ‘Nijedan radnik više neće primati minimalac’
- Prosvjed ispred sjedišta Ine. Sindikati traže odmah povećanje bruto plaća za 500 eura
Olujno jugo pričinilo je značajnu štetu duž cijelog kostrenskog obalnog pojasa, a osim štete, nevrijeme je ponovo otvorilo pitanje ekoloških incidenta Ine u Urinju.
Zasad nije poznato je li tijekom proteklog vikenda došlo do zagađanja mora, ali je nevrijeme već ranije dovelo do prekida u opskrbi električnom energijom što je dovelo do procesnog poremećaja te pojačanog izgaranja i dimljenja na baklji u Ini u Urinju.
– Olujno jugo napravilo je štetu na cijeloj obali, a na području Urinja kod Ininih postrojenja iščupalo je zaštitne brane koje sprečavaju širenje ugljkovodika u moru.
U Ini su to već dijelom sanirali, te je najprije vraćena zaštitina brana u uvali Dražica, a Dezinsekcija nastavlja s vraćanjem brana na stare lokacije. Koliko sam informiran, zasad nema izljevanja nafte, kaže kostrenski načelnik Dražen Vranić.
Ekstremni uvjeti
Upit o popucalim zaštitinim branama ispred Rafinerije nafte Rijeka i mogućem novom zagađenju ugljikovodicima na području Kostrene, ali i Rijeke uputili smo Ini.
Zanimalo nas je što se poduzima da brane budu vraćene na more te kako će se i kada sanirati evantualna nastala zagađenja.
Zanimalo nas je i u kojoj je fazi provedba projekta najavljenog iz Ine, kojim bi se trebalo istražiti podzemlje rafinerije, iz kojeg, prema tvrdnjama naftne kompanije, povremeno u more cure ugljikovodici, akumulirani u proteklim desetljećima, kao i kada bi zaostali “džepovi” ugljikovodika u podzemlju mogli biti uklonjeni.
– Uslijed ekstremnih vremenskih uvjeta proteklih dana, a koje je obilježilo iznimno snažno jugo, došlo je do pucanja zaštitnih brana u obalnom području kod Rafinerije nafte Rijeka.
Tom prilikom nije zabilježeno značajnije širenje uljnog filma. Ina provodi sanaciju nastale štete, a čim se osiguraju uvjeti pristupit će se i ponovnom postavljanju zaštitnih brana.
Situacija je pod stalnim nadzorom djelatnika rafinerije i tvrtke ovlaštene za sanaciju mora kako ne bi došlo do potencijalnog širenja uljnog filma.
Vezano uz situaciju sa zaostalim ugljikovodicima u podzemlju rafinerije, Ina je u svrhu trajnog rješenja pokrenula proces bušenja novih bušotina kao i nabavu nove, učinkovitije opreme kojom će se iscrpiti ugljikovodici nataloženi u kršu i spriječio njihov prodor prema moru, odgovaraju iz Ine, odakle smo dobili objašnjenje da je do sad izrađeno desetak takvih novih bušotina, a dio njih je već opremljen novom opremom za crpljenje ugljikovodika iz podzemlja.
– Sljedeći planirani korak jest provedba geofizičkog istraživanja, što će Ini uvelike pomoći u definiranju stanja podzemlja. Nastavlja se kontinuirana suradnja s ovlaštenom tvrtkom za hidrogeološki konzalting te se nastavljaju projekti sanacije kanalizacije, spremnika i tankvana s ciljem sprječavanja eventualnog dotoka ugljikovodika u podzemlje.
Kako bi pronašli najučinkovitije i ekološki najprihvatljivije rješenje Ina komunicira i s nekoliko svjetskih poznatih kompanija koje su specijalizirane za najzahtjevnije operacije remedijacije te raspolažu inovacijama i tehnologijama za čišćenje okoliša.
U svrhu trajnog rješavanja ove situacije Ina surađuje sa svim nadležnim tijelima, uključujući Inspekciju zaštite okoliša, Vodopravnu inspekciju, Općinu Kostrena te Lučku kapetaniju Rijeka, stoji u odgovoru Ine.
Sanacija plaža
Osim obalnog pojasa u Ininom okruženju, nevrijeme je ostavilo vidljive posljedice na brojnim kostrenskim plažama. Oštećena je kamena riva u Žurkovu kao i brojne drvene pasarele od kojih su u većini slučajeva ostale tek željezne konstrukcije.
Općina Kostrena i KD Kostrena u suradnji sa Županijskom lučkom upravom Bakar-Kraljevica-Kostrena jučer je počelo sa saniranjem štete.
Krenulo se u sanaciju rupe na plaži Veli Jarak na kojoj je jugo odnijelo značajan dio šljunka. Uništene su pasarele u Žurkovu, pasarela Jedriličarskog kluba Galeb i Ronilačkog centra Kostrena, kao i dio lučice u Podurinju.
– Najprije se sanira ono što je hitno i gdje postoji opasnost od nastajanja daljnje štete. Trebat će dohraniti plažu Veli jarak, ali i provjeriti sve pasarele i rivu kod kojih postoji mogućnost da je došlo do oštećenja temelja, dodaje Vranić.
Jugo je potopilo i barke u Žurkovu, a Vranić kaže da je nevrijeme pokazalo važnost izgradnje lukobrana u ovoj uvali.
– Žurkovo je najizloženije jugu i ovo je nevrijeme pokazalo kako toj uvali treba jedan ozbiljan lukobran koji bi je zaštitio od ovakvih šteta, zaključuje Vranić.