Odlučili smo da se u ovakvoj prigodi okupe oni koji su rat prošli, da se zajedništvom sjetimo onih kojih nema, istaknuo je Redžo Ademi, čelnik veteranske udruge A bojne
povezane vijesti
KOSTRENA – Tradicionalno, kao i svakog 24. kolovoza, u Kostreni ispred motela Lucija okupili su se pripadnici veteranske Udruge A bojne 111. brigade ZNG-a. Iako u vremenskom kontinuitetu djeluje zbunjujuće, jer sama je 111. brigada osnovana skoro dva mjeseca prije svoje A bojne, povijesna istina je zapravo vrlo jednostavna: A bojna je dragovoljačka postrojba koja je bila zametkom gardijske brigade čije je sjedište trebalo biti u Rijeci.
Ratni put i hrabrost
Slijed ratnih zbivanja, koja su najznačajnije težište u ovom dijelu Hrvatske imala u Lici, odredio je da gardijsku brigadu ne dobije Rijeka, nego Gospić. S druge strane, cjelokupni ratni put, hrabrost, kao i obuhvat ratišta kojima su prošli pripadnici A bojne 111. brigade daje nam za pravo smatrati ih jednom od najelitnijih postrojbi koju je uopće dao Domovinski rat. Iako su formalno prestali kao jedinica s djelovanjem u veljači 1992. godine, upravo su njihovi pripadnici bili značajan zametak kasnije profesionalnog sastava Hrvatske vojske.
– Drago mi je da smo se okupili u ovolikom broju jer svjedoci smo kako se povijest mijenja, zbog čega moramo biti aktivni i čuvati jasna sjećanja i činjenice na vrijeme kad smo u rat krenuli bez ičeg. Današnja ukrajinska ratna zbilja pokazuje opet, u blažem obliku jer oni su priznati i naoružani, kako je i nama bilo. Želim Ukrajini da s uspjehom okonča ovaj rat, da vrati mir, i da izbjegne ono što mi nismo – dok smo mi ratovali, neki su kod nas »privatizirali«, naglasio je brigadni general Frano Primorac, jedan od istaknutijih zapovjednika A bojne.
Zanimljiva je bila i odluka čelništva veteranske Udruga A bojne kako ove godine, na obilježavanje 31. rođendana neće, osim svojih članova i gostiju iz braniteljskih udruga zvati baš nikog, posebno ne s političke scene.
Rezolutna odluka
Bilo je, istina, ponešto upita iz političkih zajednica teritorija na kojem veterani A bojne djeluju, no bili su rezolutni – bez politike i političara!
– Odlučili smo da se u ovakvoj prigodi okupe oni koji su rat prošli, da se zajedništvom sjetimo onih kojih nema, istaknuo je Redžo Ademi, čelnik veteranske udruge A bojne koja unatoč svom značaju u ratu ni dan danas nema ni »kvadrat« svojih prostorija – u statusu su »trajnog gosta« na Krenovcu gdje je smješten UHDDR Grobnišćine. K tome, na obljetničkom okupljanju Ademi je istaknuo kako će se koncem listopada ili najkasnije početkom studenog svečano predstaviti i monografija A bojne.
Na kraju, istaknimo da je prigodno misno slavlje predvodio novi vojni kapelan, u listopadu će mu biti prva godišnjica na toj funkciji, don Željko Savić, koji je zahvaljujući iskrenosti i porukama koje je odaslao dobio – aplauz.
Kroz ratna djelovanja A bojna imala 19 poginulih
Uz predstavnike A bojne u sastavu Frano Primorac, Robert Barešić i Redžo Ademi, vijence su položili članovi UHBDR-a Kastav, pripadnici 71. bojne Vojne policije kao i, prvi put, pripadnici MK Veterani Croatia – 3. podružnica koja obuhvaća Ličko-senjsku, Primorsko-goransku i Istarsku županiju.
A bojna, prva profesionalna jedinica nastala na širem teritoriju Rijeke, u samom početku je imala 117 pripadnika, da bi kasnije narasla na jedinicu s tri satnije s po prilici 350 ljudi. Na žalost, kroz ratna djelovanja imala je i 19 poginulih.