Foto Vedran Karuza
Susret je bio prilika da stručnjaci u prostornom planiranju razgovaraju o dugoročnom i održivom planiranju, ali i iznesu primjere dobre prakse iz svojih sredina, ali i da definiraju zajedničke projekte koje će aplicirati prema EU fondovima
povezane vijesti
- U Rijeci predstavljeni moduli ISPU-a: Ovo će administrativno rasteretiti građane i povećati ekonomičnost javne uprave
- Radionica u Delnicama: Izrađuje se temeljni dokument o gradnji novih objekata u Gorskom kotaru
- Darko Horvat preuzeo resor: Nemamo vremena za čekanje. Obnova potresom pogođenih područja je prioritet
Javna ustanova Zavod za prostorno uređenje Primorsko-goranske županije bila je domaćin 11. susreta jadranskih županijskih Zavoda održanih u riječkom Hotelu Bonavia, uz prisustvo ravnatelja i djelatnika tih ustanova, kao i predstavnika Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Republike Hrvatske te Primorsko-goranske županije.
Kako je uvodno istaknuo ravnatelj primorsko-goranskog Zavoda Adam Butigan, cilj susreta je jačanje suradnje županijskih zavoda za prostorno uređenje u različitoj problematici s kojom se susreću u obavljanju djelatnosti prostornog uređenja, osobito u dijelu koji je specifičan za obalni prostor.
Razmjena informacija
Ravnatelj Butigan kazao je kako je ovo prvi ovakav susret nakon dvije godine i prilika je da se pokaže što i kako se radi te s kojim se izazovima susreću zavodi.
– Glavni cilj ovog susreta je da razmijenimo informacije i definiramo zajedničke projekte koje ćemo samostalno ili putem Ministarstva aplicirati prema europskim fondovima, zaključio je Butigan.
Ovaj tradicionalni susret otvorio je zamjenik primorsko-goranskog župana Vojko Braut, koji je izrazio zadovoljstvo što je jedna od tema prostorno planiranje u funkciji turizma, uz nadu da će se otvoriti pitanje i prostornog planiranja pomorskog dobra.
Čestitao je ravnatelju Butiganu na organizaciji susreta i istaknuo da se s pozornošću iščekuje prijedlog novog Zakona o prostornom uređenju.
Nazočnima se prije početka radnog dijela susreta obratio i ravnatelj Zavoda za prostorni razvoj pri resornom Ministarstvu prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Bojan Linardić, koji je kazao kako su teme morskih područja zajedničke teme hrvatskih županija, ali i susjednih mora.
– Dio smo jadransko-jonske regije i naša promišljanja svih izazova nadilaze granice Republike Hrvatske. Ovdje smo u prilici da s kolegama stručnjacima u prostornom planiranju razgovaramo o dugoročnom i održivom planiranju, ali i iznesemo primjere dobre prakse, izjavio je ravnatelj Linardić.
Projekti PGŽ-a
Predstavnici Zavoda za prostorno uređenje PGŽ-a kolegama su predstavili projekte kojima su bili nositelji izrade – Razvoj održivog turizma u Primorsko-goranskoj županiji i Analiza ranjivosti obalnog područja Primorsko-goranske županije zbog podizanja razine mora.
Tom prigodom istaknuto je kako je projekt Razvoj održivog turizma zamišljen kao višefazni razvoj metodologije utvrđivanja turističkog prihvatnog kapaciteta kao nezaobilazne podloge za koordinaciju izrade i praćenja provedbe prostornih planova područne razine u županiji.
U suradnji s Institutom za turizam iz Zagreba, krajem 2019. godine dovršena je prva faza projekta koja je imala za cilj istražiti teorijski okvir procjene turističkog prihvatnog kapaciteta, analizirati obilježja gospodarstva i turizma te utvrditi »uska grla« održivog razvoja turizma, odnosno koliko jedno područje može izdržati turista, a da ne ometa prostor.
Drugi projekt Zavoda za prostorno uređenje PGŽ-a – Analiza ranjivosti obalnog područja Primorsko-goranske županije zbog podizanja razine mora, provodi se u suradnji s Građevinskim fakultetom Rijeka, tijekom prošle godine dovršena je prva faza i dokument s analizom postojećeg stanja u odnosu na očekivane klimatske promjene i scenarije.
Predstavljen »PratiPlan«
Na susretu je predstavljen i »PratiPlan« – sustav za praćenje promjena u tijeku izrade prostornih planova i javnih rasprava na području PGŽ-a.
- Kako bi se građanima približio proces izrade prostornih planova te omogućila brza i točna informacija potrebna za sudjelovanje u tijeku javne rasprave, Zavod za prostorno planiranje PGŽ-a u suradnji s tvrtkom GDi d.o.o. iz Zagreba izradio je web GIS preglednik s prikazom prostornih planova u izradi te je pripremljen sustav za automatsko slanje obavijesti u tijeku izrade prostornih planova na području za koje se korisnik predbilježio.
Obavijesti uključuju pravovremenu informaciju o početku izrade prostornog plana, trajanju javne rasprave, lokaciji i vremenu javnog izlaganja, mjestu na kojem je moguć uvid u prijedlog prostornog plana te uvid u izvješće javne rasprave, istaknuto je.