SNIMIO: VEDRAN KARUZA
I vodiči odlaze u druga zanimanja, neki kolege su počeli raditi kao agenti za nekretnine, a budući da svi mi govorimo po nekoliko jezika, dosta njih je otišlo raditi u hotele u Austriji i slično, kaže Darko Šorak, dopredsjednik Udruge turističkih vodiča Kvarnera
povezane vijesti
RIJEKA – Turistički vodiči prošloga su tjedna, 21. veljače, obilježili Međunarodni dan turističkih vodiča koji se u svijetu prigodno obilježava još od 1990. na inicijativu Svjetske federacije udruženja turističkih vodiča.
Za turističkim je vodičima još jedna teška turistička godina, iako će reći da se u odnosu na 2020., kada je pandemija izbila, lani ipak nešto radilo i pokrenulo s mjesta. Ovaj segment hrvatskog turizma bio je u pandemiji jako pogođen. Naime, vodiči ovise najviše o dolascima grupa gostiju, a grupni dolasci su u situaciji pandemije praktički prvi otpali i najteže se vraćaju.
Hrvatska je lani u konačnici imala jako dobru sezonu, točnije glavnu sezonu, kao i dio posezone, međutim, špica sezone rezervirana je mahom za dolaske individualnih gostiju. O tome što u Udruzi turističkih vodiča Kvarnera (UTVK) kažu o turističkoj 2021., kao i očekivanjima od aktualne turističke godine, Darko Šorak, dopredsjednik UTVK-a, kazao je da je 2020. bila godina »za zaborav«, dok je turistička 2021. krenula isto loše, dok se tijekom lipnja vidjelo da su gosti počeli dolaziti te je u konačnici turistička 2021. bila ipak znatno bolja nego 2020. Jasno, ovisno o tržištima.
Traženi aktivni odmori
– Ja, konkretno, radim s gostima njemačkog govornog tržišta i mogu reći da je tijekom prošle godine na Kvarner stiglo dosta Austrijanaca, stvarno se vidjelo da su se vratili. Posebno se vidjelo da je njih u posezoni bilo mnogo, mi smo im blizu, a i tradicionalni su nam gosti. Jedno vrijeme je bila situacija da je od 10 autobusa čak 9 bilo austrijskih te jedan njemački. Bilo je čak i nešto posla i za božićne i novogodišnje blagdane, ne kao prije pandemije, ali u odnosu na 2020. ipak bolje. A za ovu godinu, nadamo se svi da će sezona krenuti u proljeće, dakle oko Uskrsa, odnosno da se nećemo opet naći u situaciji da praktički izgubimo posezonu. Nitko ne zna što će biti, ali nadamo se da će se stanje s pandemijom stabilizirati te da će putovanja krenuti, kazao je Šorak.
Upitni dolasci ruskih turistaNaš nam je sugovornik ispričao i još jednu zanimljivost. Naime, dosta gostiju tijekom jeseni i zime imali su kolege koji rade rusko govorno područje. Razlog su gosti iz Rusije koji dolaze u Hrvatsku na cijepljenje protiv koronavirusa s obzirom na to da u svojoj zemlji mogu dobiti samo Sputnik koji se u europskim zemljama ne priznaje. Samim time, ovdje ostaju po tri, četiri dana, u pravilu su to individualci te male grupe do pet, šest gostiju koje za svog boravka ovdje angažiraju vodiče kako bi upoznali kraj. |
Pojasnio je da vodiči rade uglavnom s grupama, individualnih vođenja je malo, kao i da vodiči ustvari malo posla imaju u srpnju i kolovozu, dok im je špica sezona period od travnja do lipnja, te rujan i listopad. Prošle jeseni su vodiči na Kvarneru imali čak i velikih grupa od po 20 i 30 turista, ali je, doznajemo, znalo biti i grupa od 50-ak gostiju. Gosti su svi mahom bili cijepljeni, što je uvelike olakšalo putovanja.
Govoreći o grupama koje su ipak tijekom jeseni dolazile na Kvarner, dodao je da se mahom radilo o grupama seniora koji su ponovo počeli putovati. Zanimljivo je isto tako da se primijeti i sve veći dolazak grupa koje žele aktivan odmor. Iako se još uvijek radi o malom udjelu u odnosu na grupu seniora, veseli što je regija prepoznata i kao destinacija za aktivan odmor. U Udruzi tako za ovu godinu imaju najavljene dvije grupe iz Danske koje na Kvarner dolaze radi hodanja i planinarenja. A tu su i stalno atraktivne ture jedrenjacima koje uključuju bicikliranje po otocima.
Sve ih je manje
Na pitanje vidi li se i kod vodiča, kao i kod nekih drugih turističkih zanimanja, odljev kadra, dopredsjednik UTVK-a kazao je da je taj trend prisutan i među turističkim vodičima kojih je – sve manje.
– I vodiči odlaze u druga zanimanja, neki kolege su se preorijentirali te su počeli raditi kao agenti za nekretnine, a kako svi mi govorimo po nekoliko jezika, dosta njih je otišlo raditi u hotele u Austriji i slično. Tako da se broj smanjio i kada se turističke brojke vrate na staro, bit će nas na »knap«, ukazao je ovaj vodič. Inače, Udruga turističkih vodiča Kvarnera broji stotinjak članova i vrlo je aktivna. Organiziraju se edukacije, putovanja i slično, aktivno surađuju i s drugim udrugama poput Udruge vodiča Liburnije, ali i drugima, a uz ostalo, su tu i već tradicionalna besplatna vođenja za građane za koja uvijek vlada veliko zanimanje. U Hrvatskoj je aktivno oko 5.000 turističkih vodiča koje se, ne bez razloga, često naziva ambasadorima hrvatskog turizma.