Foto: M. GRACIN
U samo mjesec dana Čistoća je uklonila više od 750 metara kubičnih glomaznog otpada, neovlašteno ostavljenog na ulicama. Obrada takvog otpada koji se vozi na Marišćinu iznosi 1.990 kuna po toni
povezane vijesti
RIJEKA – Uz biološki otpad, koji nastaje rezidbom i uređivanjem vrtova, građani i tvrtke vole uz spremnike za miješani komunalni otpad, staklo i metal odlagati i građevinski otpad, što uzrokuje komunalni nered. Građevinski otpad u Hrvatskoj je posebna priča s obzirom na to da se ono još uvijek nedovoljno reciklira, a ako ga se želi pravilno zbrinuti, to je moguće jedino kod ovlaštenih tvrtki, što ima svoju cijenu. No, sve to ipak nije opravdanje da se šuta, razlomljene pločice, sanitarije, bojleri i slično pojave na ulici. Poduzeće Čistoća nije zaduženo za tu vrstu odvoza.
Ogroman problem
Gotovo da i nema lokacije u Rijeci gdje se to ne događa, štoviše stalno se ponavlja, a vrlo često takvi slučajevi dospiju i na društvene mreže, koje onda odrade svoje; pišu se komentari, padaju optužbe, a sve u kontekstu kako oni koji su za to plaćeni ne rade svoj posao, kako je sve to slika i prilika Rijeke kao grada kulture, a ima i onih koji smatraju da bi se za čišćenje trebao angažirati onaj tko je taj nemar napravio. Slična komunikacija razvila se i zbog sličnog problema u Ulici Ratka Petrovića kod kućnog broja 50. Riječ je o šuti i sličnom materijalu tog tipa, a nalazi se uz parkiralište. Gotovo je nevjerojatno kako nitko od stanara nije ništa primjetio. Jer u Ulici Ratka Petrovića nije odložena vrećica, već vreće građevinskog otpada.
– Nepropisno odlaganje otpada je ogroman problem na riječkim ulicama. Primjerice, samo u mjesec dana KD Čistoća je uklonio više od 750 metara kubičnih glomaznog otpada, koji je neovlašteno ostavljen na ulicama grada. Ovdje se radi o neodgovornim pojedincima, koji neprestano stvaraju nove hrpe, usprkos našem čišćenju, komentiraju ovu pojavu u Čistoći.
Ovo smeće osim što nagrđuje javnu površinu ima i svoju cijenu jer sanaciju nečijeg nemara zapravo plaćaju svi građani. Loše gospodarenje otpadom već nam stiže na naplatu s obzirom na to da je zbog toga poskupjela usluga Marišćine.
– Obrada ovog otpada koji se vozi na Marišćinu se plaća i ona iznosi 1.990 kuna po toni, ali tom iznosu treba dodati i neke druge troškove kao što su prijevoz, vrijeme radnih sati radnika Čistoće pri uklanjanju nereda s ulica i drugo, navodi se dalje.
Bespotrebni troškovi
Kako bi se spriječili takvi bespotrebni troškovi, u »Čistoći« apeliraju na građane da prestanu bacati otpad na svoju ruku jer svaka vrsta otpada ima svoje propisane načine zbrinjavanja.
– Istaknimo samo brojne dostupne i besplatne načine zbrinjavanja različitih vrsta otpada poput spremnika otpadnika na ulicama, odvoza glomaznog otpada do 2 metara kubičnih na kućnom pragu, spremnika od 5 metara kubičnih po mjesnim odborima Grada Rijeke te 5 reciklažnih dvorišta na području njihova djelovanja, konkretiziraju u Čistoći.
– Punktovi u gradu na kojima se ta situacija neprestano ponavlja, tijekom cijele godine, stalno se prijavljuju i komunalnom redarstvu i drugim nadležnim službama kako bi oni otkrili počinitelje i spriječili ponavljanja. Ovom prilikom pozivamo i građane da prijave pojedince za koje znaju da svjesno rade nered i time svima nama poskupljuju uslugu zbrinjavanja otpada. Neka što prije o počinitelju obavijeste komunalno redarstvo, po mogućnosti s fotografijama lokacije i imenom počinitelja. Jedino ćemo tako svi zajedno doći do ljepšeg i čišćeg grada, poručili su u Čistoći.