Lokalno partnerstvo

Odabrano sedam projekata za riječke kvartove. Evo što će se sve raditi

Sanja Gašpert

U 2025. realizirat će se projekti »Male kućice za knjige«, »Sigurno kroz Mlaku«, »Znanstveni park Zamet«, »Malim koracima do dječjeg osmijeha 2 - priča se nastavlja«, »Zametski štacion«, »Novo lice škole i ulice 3.0« te »4 godišnja doba Kružne ulice«



RIJEKA – U 2025. godini u sklopu Riječkog programa lokalnog partnerstva, a na temelju provedenog javnog poziva, realizirat će se sedam projekata, za koje će se iz proračuna Grada Rijeke izdvojiti 35 tisuća eura.


Na javni poziv pristiglo je sedam prijedloga, a Povjerenstvo, koje čine tri predstavnika medija i udruga civilnog društva te dva člana izabrana među građanima, za realizaciju je odabralo svih sedam projekata. Tako će se u 2025. godini realizirati projekti »Male kućice za knjige« Vijeća Mjesnog odbora Brajda-Dolac, »Sigurno kroz Mlaku« Vijeća Mjesnog odbora Mlaka, »Znanstveni park Zamet« Udruge Arij, »Malim koracima do dječjeg osmijeha 2 – priča se nastavlja« grupe roditelja i odgojitelja Dječjeg vrtića Podmurvice, »Zametski štacion« Udruge građana »Uljepšajmo Gornji Zamet«, »Novo lice škole i ulice 3.0« Grupe građana Mlaka te »4 godišnja doba Kružne ulice« Udruge Ri Rock.


Vijeće građana


– U odnosu na prethodne godine dodan je kriterij »promicanje mjesne samouprave i aktivnog građanstva«, s obzirom na to da je to bila jedna od preporuka Vijeća građana Rijeke. Naime, u Rijeci je 2023. i 2024. godine održano prvo hrvatsko vijeće građana, na kojem su 33 nasumično odabrane građanke i građani Rijeke donijeli preporuke za razvoj mjesne samouprave i aktivnog građanstva u Rijeci.




Smisao cijelog Riječkog programa lokalnog partnerstva, kao i rada vijeća mjesnih odbora, temelji se na suradnji i zajedničkom angažmanu pojedinaca kao i lokalne u zajednice u rješavanju potreba, problema u cilju podizanja kvalitete življenja u ulici, okruženju stambenih i drugih objekata (škola, vrtića, trgova, igrališta…) u kvartu, kažu u Gradu Rijeci te podsjećaju kako Riječki program lokalnog partnerstva omogućava da se neposrednim sudjelovanjem građana, udruga i mjesnih odbora u suradnji s Gradom Rijekom brže i ekonomičnije riješi dio potreba stanovnika uređenjem manjih javnih površina – primjerice dječja igrališta, drvoredi, neuređene zelene površine ili manji divlji deponiji.


Riječki program lokalnog partnerstva se provodi od 2005. godine i jedan je od četiri modela kojima Grad Rijeka omogućava sudjelovanje građana u planiranju i korištenju proračunskih sredstava na području grada Rijeke, odnosno participativno budžetiranje, kao jednog od važnih načina uključivanja građana. U sklopu programa od 2005. do 2024. godine realizirana su 134 projekta.


Tisuće volontera


U tih osamnaest godina u okviru programa je uređeno dvadeset igrališta/parkova za djecu, dvanaest zelenih površina, 21 dijelova naselja unutar mjesnih odbora, tri šetnice, 13 dvorišnih prostora osnovnih škola (Belveder, Gornja Vežica, Kantrida, Kozala, »Nikola Tesla«, Pehlin, Podmurvice, Škurinje, Waldorfska škola, »Vladimir Gortan«, Zamet, Centar za odgoj i obrazovanje osoba s poteškoćama u razvoju i PO Baredice) i 19 prostora za igru na igralištima dječjih vrtića (Bulevard, Gabbiano, Galeb, Delfin, Drenova, Krijesnica, Kvarner, Maestral, Mlaka, Mirta, Oblačić, Pehlin, Podmurvice, Potok, Rastočine, Turnić, Veseljko, Vežica i »Zvonimir Cviić«).


Tijekom navedenog razdoblja pojedinačne projekte provodilo je oko 5.170 volontera, 11 udruga, dva sportska kluba, 14 vijeća mjesnih odbora i pedeset grupa građana.


Realizirani projekti odvijali su se na području 27 mjesnih odbora, od ukupno 34 mjesna odbora koliko ih djeluje na području grada Rijeke. Radi se o projektima vrijednima 999.869,53 eura, od čega je iz gradskog proračuna izdvojeno 428.422,12 eura, dok je doprinos volontera iznosio 571.447,41 euro.


Što je predviđeno odabranim projektima?


1. Vijeće Mjesnog odbora Brajda-Dolac: »Male kućice za knjige« – postavljanje kućica za razmjenu knjiga na četiri lokacije (ulaz u OŠ Brajda, ulaz u Gradsko kazalište lutaka Rijeka, na platou u Ulici Ivana Pavla II. kod k.br. 10 i u dvorištu Drvodjelske i strojarske škole u Rijeci, čiji učenici će i izraditi kućice).


2. Vijeće Mjesnog odbora Mlaka: »Sigurno kroz Mlaku« – uređenje i oslikavanje zida OŠ Podmurvice. Siguran prilaz školi uredit će Upravni odjel za gradsku imovinu.


3. Udruga Arij: »Znanstveni park Zamet« – uređenje učionice u prirodi u dijelu dvorišta OŠ Zamet (čišćenje prostora od nepoželjne vegetacije, uređivanje stepeništa i prilaza, postava stolova i stolica od recikliranog materijala).


4. Grupa roditelja i odgojitelja DV-a Podmurvice: »Malim koracima do dječjeg osmijeha 2 – priča se nastavlja« – planirana je nabava kombiniranog igrala/sprave te bojenje betonskih i metalnih površina u dvorištu. Okoliš vrtića već je uređivan kroz dva projekta RPLP-a, putem kojih su postavljene nadzorne kamere, nabavljene manje sprave i obojena je ograda dvorišta i dio betonskih površina te ozelenjene površine).


5. Udruga građana Uljepšajmo Gornji Zamet: »Zametski štacion« – hortikulturno uređenje površina oko Baptističke crkve i postava klupice do privođenja javne površine konačnoj namjeni prema DPU Gornji Zamet.


6. Grupa građana Mlaka: »Novo lice škole i ulice 3.0« – u okolišu OŠ Podmurvice građevinski će se urediti jedan dio dvorišta te će se na isti premjestiti postojeća sprava za vježbanje i hortikulturno oplemeniti prostor uz spravu.


7. Udruga i Ri Rock: »4 godišnja doba Kružne ulice« – s obzirom na specifičnost ulice, uz suglasnost Konzervatorskog odjela u Rijeci, obnovit će se postojeći murali na zidovima zgrada i oslikati novi te će se obnoviti hortikultura u betonskim vazama.