Novitet

U riječkim vrtićima i dalje nema mjesta za sve. Grad stoga odlučio sufinancirati rad – dadilja kod kuće

Ingrid Šestan Kučić

Foto Mateo Levak

Foto Mateo Levak

Trenutni kapaciteti dječjih vrtića čiji je osnivač Grad Rijeka te dječjih vrtića drugih osnivača na riječkom te području drugih gradova i općina ne zadovoljavaju sve potrebe te su u Gradu spremni sufinancirati dadiljanje



RIJEKA  Grad Rijeka je otvorio savjetovanje sa zainteresiranom javnošću o Nacrtu prijedloga Odluke o uvjetima i načinu sufinanciranja djelatnosti dadilja. Tema kojom se bavi ovo savjetovanje tiče se ponajviše roditelja djece koja nisu upisana u predškolske ustanove na području grada Rijeke u tekućoj pedagoškoj godini te obrta registriranih za obavljanje djelatnosti dadilja sukladno Zakonu o dadiljama. Naime, trenutni kapaciteti dječjih vrtića čiji je osnivač Grad Rijeka te dječjih vrtića drugih osnivača na području grada Rijeke i drugih gradova i općina ne zadovoljavaju sve potrebe, a u Gradu smatraju da iako se djelatnost dadilja i programi predškolskog odgoja i obrazovanja u ustanovama predškolskog odgoja i obrazovanja ne mogu uspoređivati, ovaj način čuvanja, brige i skrbi o djeci može nadomjestiti nedostatak kapaciteta u predškolskim ustanovama.


Kažu da potrebe djece i roditelja za organiziranim čuvanjem, brigom i skrbi za djecu s područja grada Rijeke postoje te stoga smatraju opravdanim da se za takve slučajeve omogući sufinanciranje obrta registriranih za obavljanje djelatnosti dadilja.


Istovremeno uvidom u registar dadilja koji vodi nadležni Obiteljski centar pri Centru za socijalnu skrb Rijeka, utvrđeno je da na području grada Rijeke postoji samo jedan obrt registriran za obavljanje djelatnosti dadilja.


Isto kao i za vrtiće




– Stoga se, s obzirom na potrebe, kao izuzetak predlaže sufinanciranje djelatnosti dadilja registriranih na području Primorsko-goranske županije u kojima će se na čuvanju, brizi i skrbi nalaziti djeca s područja grada Rijeke. Nacrtom prijedloga Odluke predlaže se da Grad sufinancira djelatnost dadilja za djecu u dobi od navršenih šest mjeseci života do polaska u osnovnu školu, kažu u Gradu.


Predlaže se da se pravo na sufinanciranje ostvari ukoliko dijete i roditelji s kojim dijete živi u kućanstvu imaju prijavljeno prebivalište na području grada Rijeke, odnosno stalni boravak za strance i osobe bez državljanstva, a predloženi uvjet je i da su oba djetetova roditelja zaposlena te da dijete nakon provedenog upisnog postupka u tekućoj pedagoškoj godini, radi ograničenih smještajnih kapaciteta, nije upisano u nijednu predškolsku ustanovu koja djeluje na području grada Rijeke, a koja je uvrštena u Plan mreže dječjih vrtića na području grada Rijeke.


Visina sufinanciranja predlaže se na osnovi podataka i modela o sufinanciranju djelatnosti dječjih vrtića drugih osnivača, odnosno privatnih vrtića, na području grada Rijeke čija se prosječna ekonomska cijena kreće od 2.000 tisuće do 2.800 kuna, a Grad Rijeka sufinancira djelatnost u privatnim vrtićima u iznosu razlike koju plaćaju roditelji u visini od 720 kuna do iznosa ekonomske cijene programa pojedinog vrtića.


Od 1. siječnja


– Prema prikupljenim podacima trenutno se cijena u obrtima za djelatnost dadilja na području Primorsko-goranske županije kreće u rasponu od 2.400 do 2.800 kuna. Na osnovi toga, s ciljem da roditelji korisnici usluga djelatnosti dadilje sudjeluju u mjesečnoj cijeni s iznosom od 720 kuna, Grad Rijeka će obrtima registriranim za obavljanje djelatnosti dadilja isplaćivati ostatak iznosa pune mjesečne cijene usluge dadilje, ali maksimalno do iznosa pune mjesečne cijene usluge od 2.800 kuna, ističu u Gradu.


S obzirom na to da će financijska sredstava za sufinanciranje rada dadilja biti planirana u prijedlogu proračuna za 2022. godinu, roditelji na financijsku pomoć u plaćanju usluge mogu računati od 1. siječnja. Financijska sredstva za provođenje predložene odluke planirat će se u prijedlogu financijskog plana Odjela gradske uprave za zdravstvo i socijalnu skrb na programu »Grad Rijeka – Prijatelj djece« u iznosu od 288.000 kuna. Savjetovanje sa zainteresiranom javnošću otvoreno je do 29. studenoga, a predlaže se da postupak za priznavanje prava na sufinanciranje djelatnosti dadilje provodi Odjel gradske uprave za zdravstvo i socijalnu skrb, temeljem zahtjeva obrta registriranog za obavljanje djelatnosti dadilje za sufinanciranje. Obrt je dužan uz zahtjev priložiti i potrebnu dokumentaciju. S obrtima za obavljanje djelatnosti dadilje bit će sklopljen ugovor o sufinanciranju djelatnosti obrta kojim će se urediti međusobna prava i obveze Grada i obrtnika, a nacrtom prijedloga propisuje se i prestanak sufinanciranja djelatnosti dadilje, te obveza podnošenja financijskog izvješća.