Rezultati upisa

Obrtnički programi u PGŽ upisali 29 posto učenika više nego lani! Tko je zaslužan za ovaj zaokret?

Ingrid Šestan Kučić

Ilustracija / Foto Marin Gospić

Ilustracija / Foto Marin Gospić

U klupama prvih razreda srednjih škola Primorsko-goranske županije mjesto našlo 2.410 osmaša.



Čak 18 srednjih škola u Primorsko-goranskoj županiji neće provesti jesenji rok upisa budućih srednjoškolaca, jer osmaši su na ljetnom roku u cijelosti popunili upisne kvote.


Navodeći kako se radi o okvirnim podacima, jer upisni postupak će biti okončan u petak, pročelnica Upravnog odjela za odgoj i obrazovanje Primorsko-goranske županije, Edita Stilin, kazala je da su srednje škole upisale čak 153 učenika više nego lani, što je povećanje od 6 posto, a ukupno je u srednjoškolskoj klupi mjesto našlo 2.410 osmaša, dok je za jesenji rok upisa u srednjim školama ostalo još svega 204 mjesta.


Najveće iznenađenje


Kao najveće iznenađenje ovogodišnjih upisa Stilin je istaknula obrtničke programe čija je upisna kvota popunjena u iznosu od 90 posto.





– To je 29 posto više upisanih učenika u obrtničke programe nego lani, dok u četverogodišnjim i petogodišnjim strukovnim programima bilježimo popunjenost upisne kvote od 96 posto, što je 5 posto više nego lani.


Učenici su pokazali veliki interes za strukovne programe farmaceutskog tehničara, fizioterapeutskog tehničara, dentalnog tehničara, medicinske sestre, web dizajnera, medijskog tehničara, tehničara za mehatroniku, tehničara za računalstvo, građevinskog tehničara te drvodjeljskog tehničara dizajnera.


Novi program šumarski tehničar u Srednjoj školi Delnice također je izazvao interes učenika iako ima još slobodnih mjesta, kazala je pročelnica.


Popunjeni stolari, vodoinstalateri…


Nakon dugo godina, dodala je, popunjena su i sva upisna mjesta za zanimanje stolar, vodoinstalater i to u Rijeci i Crikvenici, zatim keramičar, vrtlar, autolakirer, soboslikar, zidar, kuhar, konobar, slatsičar i frizer.



– Strukovni programi na području Rijeke popunjeni su 99 posto, a izvanredne rezultate upisa nakon dugo godina ostvarile su Trgovačka i tekstilna škola, Ugostiteljska škola Opatija, Obrtnička škola Opatija, Strojarska škola za industrijska i obrtnička zanimanja, Drvodjeljska i strojarska škola te Graditeljska škola za industriju i obrt, istaknula je Stilin.


Od tih škola Trgovačka i tekstilna škola, Ugostiteljska škola Opatija, Strojarska te Drvodjeljska i tehnička škola zbog popunjenosti kvote neće provesti jesenji rok upisa, a jesenjeg roka neće biti ni u svim gimnazijama, odnosno u Prvoj riječkoj hrvatskoj gimnaziji, Prvoj sušačkoj hrvatskoj gimnaziji, Gimnaziji Andrije Mohorovičića, Gimnaziji Eugena Kumičića te Salezijanskoj klasičnoj gimnaziji.


Na jesen za buduće srednjoškolce vrata neće otvoriti ni Medicinska škola, Prirodoslovna i grafička škola, Srednja škola za elektrotehniku i računalstvo, Tehnička škola, Građevinska tehnička škola, Pomorska škola Bakar, Hotelijersko-turistička škola Opatija, Prometna škola te Elektrotehnička i industrijska škola.


Zasluge za zaokret


– Popunjeni su i gimnazijski programi u Prirodoslovnoj i grafičkoj školi, Srednjoj školi Hrvatski kralj Zvonimir, Srednjoj školi dr. Antuna Barca Crikvenica te u Srednjoj talijanskoj školi u kojoj je popunjen program jezične gimnazije.


Pojedine škole imaju vrlo dobru popunjenost upisne kvote, iznad 90 posto. tako Obrtnička škola Opatija ima popunjeno 98 posto kvote, Ekonomska škola Mije Mirkovića 94 posto, a slobodnih mjesta je ostalo samo u programima za učenike s teškoćama u razvoju. Među dobru popunjenost, od 91 posto, ubraja se i Srednja škola dr. Antuna Barca Crikvenica, naglasila je Stilin.



Zasluge za zaokret u interesima osmaša i znatno povećanje upisa prvenstveno obrtničkih programa pročelnica je pripisala ravnateljima koji su među budućim srednjoškolcima zajedno s poslodavcima proveli intenzivnu kampanju i zainteresirali učenike za programe koji su godinama deficitarni i nisu bili na listi želja osmaša.


To je potvrdila i ravnateljica Trgovačke i tekstilne škole, Antonija Bukša, ustvrdivši da je dobar upisni rezultat posljedica višegodišnjih nastojanja škole da se pozicionira među kandidatima za upis.



Slična iskustva iznio je i ravnatelj Prirodoslovne i grafičke škole, Radenko Bradić, koji je ujedno najavio da bi ta škola za godinu dana trebala uvesti novi program, a riječ je o grafičkom tehničaru za 3D računalnu tehniku.


Gimnazijski programi na 90% kvote


Gimnazijski su programi na ovogodišnjim upisima popunili kvotu u iznosu od 90 posto, što je 2 posto manje nego lani, a razlog ostvarenog slabijeg postotka je Srednja škola Vladimira Nazora Čabar koja provodi samo gimnazijski program i ove godine nema upisanih učenika, kao i slobodna mjesta u gimnazijskom programu Srednje škole Andrije Ljudevita Adamića.


Dodajući kako su se gimnazijski programi tradicionalno našli na meti učenika ravnateljica Prve riječke hrvatske gimnazije, Jane Sclaunich, kazala je kako će u razrednim odjelima te škole sjediti po 26 učenika, što je za dva učenika više od planiranog.



Do povećanja broja učenika u razredima došlo je zbog velikog interesa za upis i uz odobrenje resornog ministarstva. Taj povećani interes najbolje ilustrira podatak da su kandidati “probijali” bodovne pragove, jer Riječku je gimnaziju upisao cijeli razredni odjel osmaša koji su imali više od 80 bodova te se svrstala na listu deset škola u Hrvatskoj koje su upisivali najbolji učenici.


– Riječ je o učenicima koji su uz odlične ocjene ostvarivali uspjehe na različitim natjecanjima te su na taj način došlo do više od 80 bodova za upis, pojasnila je ravnateljica.


Za što uopće nije bilo interesa?


Manji interes za gimnazijske programe, dodala je Stilin, pokazali su učenici u Gorskom Kotaru.


– Radi se o 26 posto upisanih manje nego lani. Na otocima su učenici pokazali pak veći interes za strukovne programe, a radi se o povećanju od 33 posto, dok su za obrtničke programe pokazali čak 138 posto veći interes nego lani, no i na otocima je bio značajno manji interes za gimnazijske programe nego lani.


Bolju popunjenost kvote u odnosu na lani bilježi i Željezničko tehnička škola Moravice koja je popunila 75 posto upisne kvote, kazala je Stilin.


U jesenjem roku, dodala je, zbog neinteresa osmaša neće se vršiti upisi u gimnazijski program čabarske škole, kao i program konobara krčke škole te ekonomista delničke škole.


Početak prijava u sustav u jesenjem roku bit će 20. kolovoza, a objava konačnih ljestvica poretka 27. kolovoza, dok će se sami upisi realizirati 29. i 30. kolovoza.


U PGŽ počinje program međunarodne mature


U Prvoj riječkoj hrvatskoj gimnaziji od jeseni će započeti i program međunarodne mature, a prva generacija učenika koji će pohađati nastavu na engleskom jeziku trenutno čini 15 srednjoškolaca.


– Riječ je o učenicima koji su se upisali na ljetnom roku, a za jesenji rok imamo već 4 predprijave. Među zainteresiranim učenicima ima i stranaca, kazala je ravnateljica.


U potrazi za 114 pomoćnika u nastavi


Primorsko-goranska županija trenutno je u potrazi za 114 pomoćnika u nastavi koji će iduće školske godine raditi sa 120 učenika s teškoćama u 26 osnovnih i 8 srednjih škola čiji je osnivač Županija.


Javni poziv za kandidate je otvoren do petka, a vrijednost cijelog projekta, kazala je pročelnica, iznosi 5,1 milijuna kuna, od čega je 3,5 milijuna kuna bespovratnih sredstava, dok Primorsko-goranska županija sufinancira 1,6 milijuna kuna.