Pokreću projekt

Obrtnička komora PGŽ prva u Hrvatskoj uvodi solidarno bolovanje za svoje članove

Orjana Antešić

Foto Milan Đekić

Foto Milan Đekić

Cilj im je pomoći članovima - obrtnicima u situaciji kad im je najteže



Obrtnička komora Primorsko-goranske županije prva u Hrvatskoj uvodi pilot projekt kojem je za cilj pomoći članovima-obrtnicima u situaciji kada im je najteže odnosno kada zbog bolovanja nisu u mogućnosti obavljati svoj posao koji im predstavlja izvor egzistencije.


Fond obrtničke pomoći


Tim povodom danas je u prostorima Obrtničke komore PGŽ u Rijeci održana konferencija za novinare na kojoj su predstavljene glavne odrednice ove mjere koja se financira iz Fonda obrtničke pomoći.


Kako je izvijestio predsjednik Komore Emil Priskić i predsjednik Nadzornog odbora Mirislav Ivaniš, pripreme i usuglašavanja za ovaj projekt na razini jedanaest udruženja obrtnika trajale su mjesecima jer je intencija bila uključiti sve obrtnike s područja Primorsko-goranske županije, od Opatije do Čabra, od Raba do Klane.




Fond obrtničke pomoći odnosno solidarnog bolovanja počeo je s djelovanjem 1. lipnja i trajat će do konca ove godine, kada će se valorizirati prikupljeni rezultati i, shodno tome, produljiti ova mjera novčane pomoći, opet uz prethodne suglasnosti svih udruženja obrtnika koji djeluju na području PGŽ i Komore.


– Ovisno o rezultatima koje ovaj pilot projekt Fonda obrtničke pomoći iskaže, predviđa se i osnivanje Fonda na razini Hrvatske obrtničke komore, najavio je čelnik Obrtničke komore PGŽ Emil Priskić.


Refundira dio troškova


Projekt je osmišljen na način da pokriva odnosno refundira dio troškova za mirovinsko i zdravstveno osiguranje s obzirom na činjenicu da obrtnici do 42. dana bolovanja, izuzev u određenim slučajevima propisanih zakonom, nemaju pravo na naknadu plaće, ali istovremeno ih sustav ne oslobađa od plaćanja mirovinskog i zdravstvenog.


Sredstva Fonda obrtničke pomoći mogu koristiti svi obrtnici, članovi Komore odnosno pripadajućeg matičnog udruženja, ne smije biti u radnom odnosu kod drugog poslodavca već sva prava i obveze iz mirovinskog i zdravstvenog mora ostvarivati na temelju poslovanja vlastitog obrta, mora imati podmiren komorski doprinos te obavezna mirovinska i zdravstvena osiguranja, uključujući i za vrijeme za koje se podnosi zahtjev za sufinanciranje troškova.


Sami zahtjevi, pojasnio je Ivaniš, obrađivat će se bez puno administrativnih i birokratskih procedura, a moguće ga je podnijeti po isteku 15.-og dana neprekidnog bolovanja, a refundacija dijela troškova mirovinskog i zdravstvenog osiguranja potom će se isplaćivati od prvog dana privremene nesposobnosti za rad.


Obrtnik koji ispunjava ove uvjete ovu mjeru novčane pomoći moći će koristiti samo jednom u kalendarskoj godini, kako je to propisano Pravilnikom Obrtničke komore PGŽ o Fondu obrtničke pomoći.