Snimio Mateo Levak
Cilj je sporazuma, pojasnio je dekan Saša Hirnig, olakšati završenim studentima put do prvog radnog mjesta, a s istim ciljem organiziran je i Dan karijera koji svake godine privlači sve više poslodavaca
povezane vijesti
RIJEKA Danom karijera koji je okupio više od 20 poslodavaca Veleučilište u Rijeci danas je obilježilo 25 godina postojanja. U okviru događanja pored stvaranja kontakata poslodavaca i studenata održana su i predavanja Hrvatskog zavoda za zapošljavanje Područne službe Rijeka te Infobipa, a ujedno je potpisan i sporazum o suradnji sa Zavodom za zapošljavanje. Cilj je sporazuma, pojasnio je dekan Saša Hirnig, olakšati završenim studentima put do prvog radnog mjesta, a s istim ciljem organiziran je i Dan karijera koji svake godine privlači sve više poslodavaca.
– Odazivom poslodavaca više smo nego zadovoljni. Svaki put ih je sve više, a sada se priključio i Grad Rijeka. Očito je potražnja za zaposlenicima obuhvatila sve sektore. U odnosu na nekad situacija se promijenila, jer nekada smo se borili da dobijemo poslodavce i za praksu studenata, a sada se to mijenja. Poslodavci pokušavaju kadar dobiti što prije. Mnogi studenti već tijekom studija pronalaze posao. Studenti su jako zadovoljni manifestacijom, jer ne samo da imaju mogućnost naći posao, već i pripravništvo. Dan karijera studentima omogućuje kontakt s poslodavcima, ali i nama, a to nam je posebno bitno kod inoviranja programa, kazao je dekan.
Upravo je inoviranje postojećih programa trenutni fokus Veleučilišta, jer kako je pojasnio Hirnig, ove se godine već krenulo s inoviranim programima informatike i telematike, a pripremljen je i novi program prometa te poduzetništva.
– Program poduzetništva ići će u smjeru digitalnog i zelenog, odnosno prema digitalnom marketingu i održivosti, dok se program prometa definira širi pristup prometu u pogledu tehnologije te tehnike, najavio je Hirnig.
Na Veleučilištu trenutno studira više od 1.300 studenata, a svake godine upiše ih se četristotinjak novih. Uz programe informatike, telematike, poduzetništva i prometa nudi im se sigurnost na radu, održivi agroturizam, mediteranska poljoprivreda i vinarstvo. U proteklih 25 godina na toj je visokoškolskoj ustanovi diplomiralo više od 7 tisuća studenata, a vizija je ustanove biti vodeća visokoškolska ustanova u provođenju stručnog obrazovanja i primijenjenih istraživanja, tehnološki suvremena i fleksibilna, spremna na konstantno prilagođavanje potrebama gospodarstva i društvene zajednice. Veleučilište ima 43 Erasmus+ partnerskih visokih učilišta, a prema riječima dekana međunarodna mobilnost raste svake godinu.
Ono što je fokusu rada Veleučilišta su studenti, koji redovno rad Veleučilišta ocjenjuju visokim ocjenama, a za njih je jučer uz dan karijera održano i informatičko natjecanje VELERI CTF Challenge 2023, dok je u holu postavljena izložba fotografija studenta Ivana Gržetića.