Prevencija nasilja

Obiteljski kviz povodom Dana ružičastih majica

Vladimir Mrvoš

Roditelji i djeca zajedno u kvizu / Foto PU PG

Roditelji i djeca zajedno u kvizu / Foto PU PG



Ove godine je povodom obilježavanja Dana ružičastih majica, koji se obilježava 26. veljače, u partnerstvu Policijske uprave primorsko-goranske i Centra za pružanje usluga u zajednici “Tić” Rijeka organizirano je nekoliko aktivnosti na temu prevencije nasilja u mladenačkim vezama.


Tako su u organizaciji i provedbi Centra “Tić” snimljene dvije podcast emisije u kojem je sudjelovalo devetero starijih osnovaca iz tri riječke škole: OŠ Nikola Tesla, OŠ Zamet i OŠ Brajda.


Podcast je namijenjen njihovim vršnjacima i roditeljima uz sudjelovanje stručnjaka koji se bave prevencijom nasilja. U suorganizaciji Ureda načelnika Policijske uprave primorsko-goranske i Centra “TIĆ”, nastavljeno je obilježavanje Dana ružičastih majica provedbom Obiteljskog kviza “Zdrave veze”.




U kvizu su sudjelovali osnovnoškolci iz spomenutog podcasta, kojima su se pridružili i njihovi roditelji s ciljem da na zanimljiv i zabavan način osvijeste različite oblike nasilja u mladenačkim vezama, s posebnim naglaskom na nasilje putem elektroničkih medija.


Bilo je riječi i kako izgledaju zdravi i potencijalno dugotrajni romantični odnosi. Na početku je policijska službenica iz Ureda načelnika, Ingrid Mavrić objasnila razlog njihovog druženja, a potom su sudionici podcasta prezentirali logo podcasta i faze njegove provedbe.


Predstavnik mladih učesnika roditeljima igrom “kolo sreće” postavljao je pitanja sa svrhom njihovog međusobnog upoznavanja.


Voditeljice kviza Ingrid Mavrić i Nana Gulić, predstavnica Centra “Tić” podijelile su sudionike u četiri skupine po kriteriju – dvije obitelji u istoj skupini. Kviz je sadržavao 22 pitanja o različitim oblicima i primjerima nasilja u mladenačkim vezama u realnom i virtualnom svijetu.


Poseban je naglasak bio na nasilju u mladenačkim vezama putem elektroničkih medija, poput prosljeđivanja seksualno eksplicitnih fotografija te mogućih zakonskih posljedica, koje iz toga mogu proizaći, a vrlo često mladi nisu svjesni da svojim ponašanjem krše zakon.


I roditelji su bili iznenađeni nekim informacijama, poput one da osoba s 14 godina postaje kazneno i prekršajno odgovorna, kao i informacijom o aplikaciji Red Button, koju je izradila hrvatska policija da bi se olakšalo prijavljivanje nasilja nad djecom i mladima.