Trbuh grada

Obišli smo centralnu riječku tržnicu, ponuda je zaista bogata: ‘Svega ima, još da je i novca…’

Katarina Bošnjak

Foto Sergej Drechsler

Foto Sergej Drechsler

Ponuda je bila zaista bogata, kako voća i povrća u vanjskom dijelu place, tako i u ribarnici i mesnom paviljonu. Cijene su nekima prihvatljive, a nekima ipak previsoke



RIJEKA – Na centralnoj riječkoj tržnici ovog je četvrtka ponuda bila zaista bogata, kako voća i povrća u vanjskom dijelu place, tako i u ribarnici i mesnom paviljonu.


Cijene lubenica sada su još niže nego prije nekoliko tjedana te na raznim »akcijama« kilogram stoji jedan euro, a dinje su sada dva eura po kilogramu, što je za euro jeftinije u usporedbi s početkom ljeta. Cijena bijelog grožđa je 3,80 po kilogramu, a crnog čak 5 eura po kilogramu.


Pet eura po kilogramu su i trešnje na akciji, šljive su 2 eura po kili, marelice 3,50, a breskve 2,50 eura po kilogramu. Kukuruz šećerac sada se na većini štandova prodaje po principu četiri kukuruza za dva eura, a što se ostalog povrća tiče, istakli su se pomidori za 2 eura po kilogramu, šarene mahune za 3 eura po kili te paprike za 2 eura.


Foto Sergej Drechsler




Među voćem i povrćem našlo se i mirisne lavande, odlične za osvježavanje prostora i borbu protiv moljaca, a cijena jedne vrećice je 3 eura.


Svakodnevni ritual


U prolazu smo razgovarali s nekoliko kupaca i prodavača, većinom o tome što najviše kupuju, ali i o cijenama koje su nekima prihvatljive, a nekima pak previsoke. Od svih proizvoda koji se obično kupuju na placi, kupiti kavu jučer je došao Anton koji nam je u prolazu ispričao kako i gdje kupuje.


Foto Sergej Drechsler


– Cijene su strašne, za nas penzionere zbilja ne valja i to moram reći, a za druge, kako kome. Ne mogu si priuštiti ovo sa svojom mirovinom, malo su pretjerane cijene, mogu dva puta mjesečno kupiti nešto, poluluksuz je to. Sve smo smanjili što se tiče kupovine, ni u dućanu više nije jeftino. Ribarnicu ponekad posjetim, nije tako loše te iako su cijene visoke, ipak se mora nekada nešto kupiti, a tko preživi – preživi – ispričao nam je Anton.


Korak do štanda s jabukama, kruškama i drugim voćem razgovarali smo s Đokom kojemu je riječka placa puno više od mjesta na kojemu kupuje, to je svakodnevni ritual i mjesto susreta i razgovora.


Foto Sergej Drechsler


– Na placi kupujem uglavnom voće i to sezonsko, a jabuke svaki dan 365 dana u godini, čim se ustanem pojedem jednu jabuku. Ima jedno pravilo – jabuka je ujutro zlato, u podne srebro, a navečer olovo, to sam čuo od starih ljudi i vodim se tim pravilom. Osim toga, koristim i drugo sezonsko voće i povrće te se držim takve prehrane, sada imam 77 godina, a vidite kako izgledam, sve zahvaljujući načinu života, prehrani i kretanju – kazao je Đoko u polušali.


– U mirovini sam i cijene su pristupačne, a svaki dan kada se ustanem odem na placu i prođem đir, sretnem neke prijatelje, kupim nešto i tako potrošim pola dana – dodao je.


Uglavnom domaći


Za razliku od zelene tržnice na kojoj se jučer ujutro našlo puno ljudi, u mesnom i mliječnom paviljonu bilo je poprilično prazno. Što se tiče cijena mesa, dimljene kobasice stoje oko 10 eura po kilogramu, buđola je 28, dok je junetina oko 11, a juneća lopatica 11,30 eura po kilogramu. Među jeftinijima je teletina koja se prodaje po 9,30 eura po kilogramu, a najjeftinija je svakako piletina – prsa su 10,35 eura, a file 9 eura po kilogramu.


– Kod nas nije poskupjelo, cijene su ostale iste već jedno godinu i pol dana. Prodaje se najviše piletina, to je sada nekako u trendu, reklo bi se. Kod nas više kupuju domaći ljudi, turista tu i tamo bude, ali kupuju na malo, komadić do dva. Prodaja nam je jako malo opala i mislimo da je to zbog radova na cesti najviše, ali imamo svoje stalne kupce koji uvijek kupuju – rekla nam je prodavačica Dina.


Foto Sergej Drechsler


U ribarnici je pak bila gužva kakvu se u mesnom paviljonu vidi samo za praznike, a ponuda je ovog četvrtka bila bogata. Kozice su se, ovisno o veličini, mogle kupiti po cijeni od 10 pa do 20 eura po kilogramu, a najčešća cijena kretala se oko 16 eura. Oslić je pretežito bio 12 eura po kilogramu, isto toliko i raža, svježi lignjuni svega 5 eura po kilogramu, a komadi tune idealni za odrezak stajali su 24 eura po kilogramu.


Foto Sergej Drechsler


– Tek sam došao na placu i vidjet ću što ću kupiti, vjerojatno malo ribe, pomidora i peršina za današnji ručak – u prolazu nam je kazao Anto.


Cvjetna aleja, vječito prazna


Ispred Plodina više nema štandova s cvijećem, stoga je jedino cvijeće koje se na placi može naći u cvjetnoj aleji, uvijek praznoj