Foto Marko Gracin
Iako bez zanimanja, mnoge žene su nakon muževe smrti uspješno nastavile s obiteljskim poslovima, gradile stambene objekte, bile dobrotvorke i još puno toga po čemu su poznate, rekla je Daina Glavočić
povezane vijesti
Međunarodni dan žena prigodnim su programom održanim u Gradskoj vijećnici obilježili i riječki umirovljenici. Matica umirovljenika grada Rijeke organizirala je predavanje povjesničarke umjetnosti Daine Glavočić s temom »Značajne žene 19. i 20. stoljeća Rijeke i našega kraja«, o poznatim ženama Rijeke i riječke okolice.
Program je pratilo otvorenje izložbe uradaka likovnih i stilističkih sekcija Matice te nastup mješovitog zbora Matice.
Socijalni program
Zamjenik riječkoga gradonačelnika Goran Palčevski čestitao je svim ženama njihov dan te izrazio zadovoljstvo što upravo s dijelom njih, riječkim umirovljenicama, provodi taj dan.
– Ovaj dan nije samo prilika za slavlje, već je i prilika da se, uz predavanje Daine Glavočić, prisjetimo nevjerojatnog doprinosa žena našega kraja i njihovih napora u izgradnji društva i grada u kojem danas živimo.
Uvažavanje i razumijevanje starijih osoba temelj je svakog razvijenog društva, stoga se Grad Rijeka trudi život starijih osoba učiniti barem malo lakšim.
To je naš odgovor, naše poštovanje i zahvalnost za sva ulaganja umirovljenika u život i razvoj našeg grada. I zato je već godinama naša briga za umirovljenike daleko iznad pomoći koju pruža država, i na to smo u Rijeci ponosni.
Kroz socijalni program osiguravamo mjesečne novčane pomoći, a isto tako kroz klubove umirovljenika potičemo i aktivnosti koje omogućuju umirovljenicima da ostanu povezani s društvom.
U suradnji s Maticom umirovljenika grada Rijeke osiguravamo besplatne obroke i dnevne boravke, čime želimo pridonijeti njihovoj dobrobiti i socijalnom uključivanju, a programom Sveučilišta za 3. dob otvaramo svijet najnovijih znanstvenih spoznaja, koje možete čuti od naših lokalnih znanstvenika i stručnjaka, kazao je Palčevski.
Povjesničarka umjetnosti Daina Glavočić održala je prigodno predavanje »Značajne žene 19. i 20. stoljeća Rijeke i našega kraja«, o poznatim ženama Rijeke i riječke okolice, o čemu je prije nekoliko godina tiskana prigodna knjižica, u kojoj je objavljeno pedesetak imena žena koje su svojim djelovanjem i isticanjem u kulturi, zdravstvu, prosvjeti, industriji i drugim djelatnostima svakako zadužile ovaj kraj.
– Grad Rijeka već dugi niz godina nagrađuje svoje zaslužne građane, međutim, među njima je ipak mali broj žena, točnije, nisu ravnopravno zastupljene, rekla je Glavočić.
Istaknute osobe
Između ostalih poznatih žena Rijeke i riječke okolice, Glavočić je istaknula grobničku mlikaricu Antoniju Reljac, Rosinu Karletzky, koja je nakon muževe smrti uspješno nastavili voditi obiteljsku tiskaru, Karolinu Belinić, poznatiju kao Karolinu Riječku, koja je spriječila veća bombardiranja Rijeke, za što je dobila priznanje kapetanskog vijeća, Anu Nugent, poznatiju kao Ludu Anu Trsatsku, koja je navodno bila nasljednica trsatske kule, Kristinu Adamich, iz poznate riječke obitelji Adamich, riječku posjednicu i dobrotvorku koja je donirala novac i teren za školu i sirotište te brojne druge.
– Žene su u prošlosti često bile supruge i majke, bez zanimanja, ali su mnoge od njih nakon muževe smrti uspješno nastavile s obiteljskim poslovima, gradile su stambene objekte po gradu, bile dobrotvorke i još puno toga po čemu su poznate, zaključila je Daina Glavočić.
Poštovanje tijekom cijele godine, a ne samo jedan dan
Matica umirovljenika grada Rijeke svake godine obilježava Međunarodni dan žena nastojeći senzibilizirati širu populaciju o ulozi i važnosti žena u društvu. Predsjednik Matice Emil Baumgartner zahvalio je Gradu Rijeci na potpori koju pruža u svim aktivnostima Matice te svim ženama čestitao 8. mart.
– Rijetki su datumi koji tako jasno govore o važnosti žena u društvu kao što je to 8. mart. Međutim, o ženama se trebamo brinuti, poštovati ih i voljeti tijekom cijele godine, a ne samo na taj jedan dan jer one to svakako zaslužuju, rekao je Baumgartner.