Foto HGK / Nikola Blagojević
Budući Rivia Arts&Culture Hotel imat će 75 smještajnih jedinica, od koji šest izdvojenih koji će funkcionirati kao apartmani
povezane vijesti
Nekadašnji motel Sljeme, mnogima poznatiji kao motel Panorama na Preluku, postaje hotel s četiri zvjezdice Rivia Arts&Culture Hotel te bi ujesen iduće godine trebao primiti prve goste.
Naime, ovih dana započeo je projekt rekonstrukcije i obnove ovog primjera arhitektonske kulturne baštine, projekta jednog od najznačajnijih hrvatskih arhitekata Ivana Vitića te će zapušteni „betonski spavač” s Preluka nakon godina devastacije konačno dočekati bolje dane.
Detalji projekta uređenja novog hotelskog objekta u vlasništvu Hrvatske gospodarske komore (HGK) iznijeti su danas u Muzeju moderne i suvremene umjetnosti gdje su o projektu rekonstrukcije govorili Luka Burilović, predsjednik HGK, Tomislav Radoš, potpredsjednik HGK te direktor tvrtke HGK hoteli koju je osnovala Komora i koja je investitor hotela, tim arhitekata koji su radili na projektu obnove na čelu s poznatim riječkim arhitektom Idisom Turatom, kao i ravnatelj Uprave za zaštitu kulturne baštine Ministarstva kulture i medija Tomislav Petrinc potom Zlatko Komadina, primorsko-goranski župan, te riječki gradonačelnik Marko Filipović.
Budući Rivia Arts&Culture Hotel imat će 75 smještajnih jedinica, od koji šest izdvojenih koji će funkcionirati kao apartmani. Zanimljivo je kakon će se, osim obnove postojećih objekata, izgraditi i neki, među kojima šest paviljona, koji postoje u izvornom Vitićevom projeku, međutim, koji nikad nisu izgrađeni.
Revitalizacija Vitićevog objekta izgrađenog 1965. godine, koji danas ima status nepokretnog pojedinačnog kulturnog dobra Ministarstva kulture i medija, provodit će se prema najvišim standardima struke.
Za idejno rješenje budućeg Rivia Arts & Culture Hotela zadužen je, dakle, arhitektonski ured Mataija x Sipina x Turato predvođen arhitektima Idisom Turatom i Marojem Mrduljašem, koji naglašavaju kako će poštovati Vitićevu viziju prilikom gradnje ovog objekta i njegovo modernističko nasljeđe.
– Cjelokupan projekt budućeg hotela usmjeren je na očuvanje autentičnosti te arhitektonske vrijednosti Vitićeva djela, gdje ćemo revitalizirati objekt kroz pažljivu nadogradnju koja će mu osigurati novu funkcionalnost i atraktivnost na turističkoj sceni.
Uz unapređenje smještajnih kapaciteta, u planu je uvođenje suvremenih sadržaja koji će odgovarati visokim standardima hotelske industrije, ali uz očuvanje estetskih i povijesnih elemenata originalnog dizajna, istaknuo je arhitekt Turato te naglasio kako je projekt već u fazi razvoja dobio Veliku nagradu Zagrebačkog salona arhitekture i urbanizma 2024. godine.
Inače, jedan od ključnih ciljeva je pozicionirati Rivia Arts & Culture Hotel kao ogledni primjer revitalizacije kulturne baštine.
– Želimo pokazati kako revitalizacija kulturne baštine može stvoriti dugoročnu gospodarsku vrijednost i autentičan proizvod. Investiranjem u obnovu starog motela „Sljeme“ stvaramo i platformu koja će okupiti domaće znanje i proizvode.
Od arhitekture i dizajna do programskih rješenja i ponude hrane i pića, u ovom hotelu želimo favorizirati ponudu naših članica, svih hrvatskih tvrtki i poduzetnika, najavio je, pak, predsjednik HGK Burilović.
Kako je na predstavljanju istaknuo Tomislav Radoš, investicija je vrijedna oko 18 milijuna eura, a HGK je financijsku konstrukciju zatvorio što kreditom poslovne banke, što svojim vlastitim sredstvima koja su osigurana prodajom neaktivne imovine, a ne iz samih članarina. Izvođač radova je GP Krk.
Inače, Komora je već okupila i tim koji će voditi budući hotel, s time da je intencija u hotelu zaposliti primarno domicilno stanovništvo.
Hotel će zapošljavati 40-ak djelatnika te je pokrenuta i komunikaciju s obrazovnim institucijama u Rijeci i okolici, kako sa srednjim školama, tako i fakultetima, s kojima se planira razvijati suradnju u cilju edukacije i zaposlenja turističkih stručnjaka.
Tomislav Petrinc rekao je kako ovakva vrsta kulturne baštine, nastala u doba moderne i modernizma, predstavlja stručni izazov u smislu njegova stavljanja u funkciju, odnosno njegova korištenja za budućnost.
Petrinc je nadodao kako se nada da će novi hotel privući mlade i obrazovane goste koji će biti najbolji promotori hrvatske kulture u svijetu.
ŽupanZlatko Komadina naglasio je da se i osobno zalagao za obnovu Vitićeva motela te da se veseli „novoj Panorami“ jer je ona kulturno nasljeđe Kvarnera te istaknuo kako je bilo vrijeme da se ponovno stavi u funkciju te nastavi biti dio tradicije i života na Kvarneru. A kako je kazao, i sam je svojevremeno u Panoramu odlazio na plesnjake te ga za hotel vežu lijepa sjećanja.
Riječki gradonačelnik Marko Filipović je, pak, kazao kako će se na raskrižju kod Panorame raditi rotor, kao i kako ga veseli da će ovaj projekt, proizvod „domaće pameti“, pridonijeti razvoju Rijeke kao urbane turističke destinacije, povećati broj turista i kvalitetno valorizirati kulturnu baštinu.
– Iskreno se nadam da će njegova realizacija biti poticaj da se i ostali, slični objekti u Hrvatske obnove na sličan način te stave u funkciju, kazao je Filipović.
Dodajmo i kako će hotel imati i neke suvremene sadržaje poput wellnessa i kongresne dvorane, s time da će se u wellness zonu integrirati koncept takozvanog imerzivnog wellnessa koji će posebno iskustvo osigurati kombinirajući scenografije prirodnih ljepota Hrvatske s visokotehnološkim multimedijalnim rješenjima i virtualnom stvarnošću.