Iz udruge "Helikopterima liječnici pomažu" upozoravaju da novi helidrom neće zadovoljiti medicinsko pravilo "zlatnog sata" / Foto Sergej DRECHSLER / NL
Taj helidrom ne isključuje postojeći na Delti i budući na lokaciji novog KBC-a na Sušaku, odgovaraju u uredu župana
povezane vijesti
Novi, moderni helidrom za hitne intervencije, koji će biti smješten u okviru budućeg zdravstvenog centra čija je gradnja počela na Rujevici, neće zadovoljiti medicinsko pravilo “zlatnog sata”, iako ono značajno povećava šanse za preživljavanje, tvrde u udruzi “Helikopterima liječnici pomažu” (HELP). Od rujevičkog helidroma do najbliže bolnice unesrećeni će se prevoziti kolima hitne medicinske pomoći, što neopravdano produžuje vrijeme spašavanja i umanjuje šanse za pozitivan ishod, tvrdi Mladen Tureček, predsjednik Udruge.
Zlatni sat
– Zlatni sat kreće trenutkom životne ugroze i završava smještajem ugrožene osobe u sustav gdje će joj biti spašen život. Znači, vrlo ga je teško postići jer se može dogoditi da nema nikoga uz osobu i tek kad netko dođe do nje, poziva hitnu službu. Može se dogoditi da nema hitne pomoći na raspolaganju, pa dolazi kasno, bez obzira na to o kome ili o čemu se radi. A ako se intervenira u okviru zlatnog sata, imamo od 30 do 50 posto manju smrtnost, smanjen invaliditet, brži oporavak i povratak na radno mjesto… Ako se uspije životno ugroženu osobu dovesti u ustanovu, i do 50 posto smanjuje se šansa da će ta osoba umrijeti, i to je cilj uvođenja hitne helikopterske pomoći, brzih brodica… To je smisao hitne pomoći, navodi Tureček. U slučaju helidroma na Rujevici, prijevoz vozilom hitne pomoći do bolnice dodatno produžuje dragocjene minute koje su nekad presudne u spašavanju ljudskog života, dodaje.
Helidrom na Rujevici, gdje je i lokacija budućeg Doma zdravlja i Zavoda za hitnu medicinu Primorsko-goranske županije, projekt je Hrvatske gorske službe spašavanja (HGSS) i neće dovesti u pitanje postojeći helidrom na Delti ili gradnju budućeg helidroma u KBC-u Sušak, tvrde u Primorsko-goranskoj županiji.
– Podržali smo njihovu inicijativu jer taj helidrom ne isključuje postojeći na Delti i budući na lokaciji novog KBC-a na Sušaku, koji je uvršten u projekt upravo na inicijativu župana Zlatka Komadine. Inače, upravo se iz Primorsko-goranske županije već godinama traži uvođenje helikopterske hitne medicinske službe, neophodne za hitne intervencije na našim otocima kao i udaljenijim područjima Gorskog kotara, poručuju iz ureda župana.
Osam minuta
– Niti jedna lokacija, niti Rujevica, niti Delta, nisu zadovoljavajuće. S Delte do bolnice treba sedam do osam minuta, a s Rujevice ne znam točno, ali to nije primjereno. Helidromi se rade na KBC-ima ili kraj KBC-a da bi u tri do pet minuta ugrožena osoba bila na hitnom bolničkom prijemu ili u operacijskoj dvorani. Svaka sekunda je bitna, a nama treba toliko vremena da dođemo do bolnice, veli Tureček.
Ne radi se tu samo o Rijeci, već čitavoj Primorsko-goranskoj i Istarskoj županiji, a također i desecima tisuća gostiju u turističkoj sezoni. Isto tako, i za helikoptere HGSS-a to nije idealna lokacija. U vrijeme pilot-projekta HEMS-a prije desetak godina, helikopteri su slijetali u neposrednoj blizini KBC-a Rijeka na Sušaku, podsjeća. Iako se uskoro kreće s dugo čekanim projektom hitne helikopterske medicinske pomoći, Tureček se boji da Hrvatska u taj projekt ide nepripremljena jer u čitavoj zemlji, ne samo u Rijeci, nemamo bolnice koja može primiti pacijenta s helidroma na bolničkim kolicima i prevesti ga u operacijski trakt ili u hitni prijem.
– Uvijek i svagdje moraju se koristiti bolnička kola. To je katastrofa, jer se muči taj pacijent i jer se gubi vrijeme, komentira Tureček.
U HHMS ulaže se velik novac, a imat ćemo polovično i loše rješenje, tvrdi čelnik HELP-a.
– Ovo je zadovoljavanje obećanja koje je Beroš dao kad je postao ministar. Rekao je da mu je važna uspostava hitne helikopterske medicinske službe. To je i naša velika želja, ali da to bude kako treba, a ne bolje išta, nego ništa. Mi kao udruga bili bismo zadovoljni helidromom kod KBC-a Rijeka, a ukoliko se ne sagradi helidrom kod OB-a Pula, postavit će se i pitanje opravdanosti helikoptera u bazi na Krku, zaključuje Tureček. Porazno je, kaže, što se lošim pozicioniranjem helidroma moraju koristiti dodatni kapaciteti hitnih službi, vozila, tehničari i liječnici, a time se nepotrebno gube resursi i novac.