Osmomartovsko okupljanje

Noćni marš za prava žena u središtu Rijeke: “Moj mozak odbija povratak u srednji vijek”

Vladimir Mrvoš

Snimio Vedran KARUZA

Snimio Vedran KARUZA

Transparenti šalju poruke - "Oni kleče ja marširam", "Vaš izbor savjesti u nama izaziva gadosti", "Čuvaj se ženske ruke", "Moj mozak odbija povratak u srednji vijek", "Neposlušne žene stvaraju povijest"



RIJEKA  Inicijativa Građanke i građani Rijeke, Studentski kulturni centar te udruge LORI, PaRiter i SOS Rijeka sinoć su održali “Noćni marš za Osmi mart”, Međunarodni dan žena. Pod geslom Slobodne budite, marš je krenuo od platoa ispred hotela Continental, preko Korza sve do Jadranskog trga gdje se održao prosvjedni program.


Foto galerija: Riječki Noćni marš za Osmi mart Foto: Vedran Karuza


Na maršu se okupio veliki broj sudionika, u kojoj su najbrojnije bile prosvjednice i tek pokoji muškarac, a kolona se protezala cijelom Fiumarom tako da je početak bio na Titovom trgu, a kraj na Jelačićevom.


Sudionice marša naoružane transparentima, zviždaljkama i bubnjevima, svoj marš zaustavile su ispred gradske ure i gradskog poglavarstva pa onda produžile do pozornice na Jadranskom trgu.





Hodanje i klečanje


U prvom redu ispred pozornice uz glavni moto prosvjeda “Slobodne budite” istaknuti su transparenti “Oni kleče ja marširam”, “Vaš izbor savjesti u nama izaziva gadosti”, “Čuvaj se ženske ruke”, “Moj mozak odbija povratak u srednji vijek”, “Nećemo prisilno rađati radnu snagu kapitalizmu”, “Neposlušne žene stvaraju povijest”, “Mi hodamo jer neki kleče”.


Na pozornici prva od govornica bila je Ana Ajduković, koja je pročitala proglas u kojem je rekla da organizatorice Noćnog marša, marširanje održavaju kao iskaz nezadovoljstva stanjem ženskih prava u Hrvatskoj te podvlače da rodna neravnopravnost, bez obzira na očite i manje očite razlike, uloge i položaje, opstaje u našem društvu.


Rodna neravnopravnost očituje se kroz nejednaku distribuciju moći, nejednake uvjete rada i preopterećenost žena kućanskim i emotivnim radom, kroz normative, vrijednosti i očekivanja. U riziku je i odnos žena prema vlastitom tijelu i seksualnosti te kao konkretan primjer podsjećaju na recentnu aferu brisanja vanjskog dijela ženskog spolnog organa iz udžbenika.


U proglasu se moglo čuti da nejednakosti svjedočimo i u javnim politikama koje često nisu rodno osviještene. Najradikalniji primjeri oni su iz domene (ne)zaštite ženskih života i pristupa zdravlju, ali i iz domene socijalne skrbi.


Kad se pak već nađu u poziciji žrtava nasilja i za zaštitu traže državu, država najčešće štiti nasilnika, a muškarci na pozicijama moći govore da je obiteljsko nasilje privatna stvar.



Za sve “anonimke”


Organizatorice marša sjetile su se i svih onih žena iz prošlosti koje su odbile prihvatiti status quo, koje su izborile osam sati rada i osam sati odmora, koje su zagovarale jednaku plaću za jednak rad, koje su osnivale sigurne kuće i u vrijeme ratova spašavale žrtve silovanja i drugih oblika nasilja. Sjetile su se i svih onih koje su se borile protiv fašizma te onih koje su žene podučavale vlastitom tijelu i seksualnosti.


– Marširamo i za sve anonimne žene čije se glasove i dan-danas pokušava ušutkati, a bore svakodnevnu bitku s patrijarhatom. Marširamo i za one koje nisu svjesne važnosti feminizma i koje misle da je to nepotrebno i svima njima poručuju – uz vas smo, čulo se s pozornice.


Nakon pročitanog proglasa govore su održale Nadja Čekolj, asistentica s Filozofskog fakulteta te Valentina Botica, novinarka, filmašica i aktivistica, koja kroz filmsku umjetnost daje glas ženama savjetovališta SOS Rijeka.


Rafaella Redžepi, potpredsjednica vijeća romske nacionalne manjine Grada Rijeke te jedna od osnivačica Udruge Romorčić održala je emotivni govor i zapitala se zašto među prosvjednicama nema više Romkinja.


Četvrta govornica bila je Pamela Perkić, influencerica, začetnica Icon retreata za žene, kako sama kaže – mjesta gdje stanuje podrška i ženska solidarnost. Uz govornice program je bio obilježen i glazbenim nastupom grupe VINS te vođen moderatoricom programa Tinom Kovačić.