Dobrica Rončević / Foto Sergej Drechsler
Rončević ističe da su u PGŽ rad organizirali najbolje kako su mogli i znali sami. Jedini im je cilj bio - procijepiti što više građana
povezane vijesti
- Psihotični 19-godišnjak počinio masakr u školi Prečko, Ministarstvo sad nije utvrdilo greške u liječenju
- Objekt Smiljka u Thalassotherapiji Crikvenica ide u potpunu obnovu, ulaže se 6.100.000€
- U Zagrebu otvorena izložba “Upoznajte Frankopane”: Krenite s Krka, Vinodola ili Gorskog kotara u uzbudljivu pustolovinu
Dobrica Rončević, epidemiolog Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije pojasnio je za Novu TV kako izgleda stanje u Rijeci oko cijepljenja i korištenja famozne platforme CijepiSe.
Rončević ističe da su u PGŽ rad organizirali najbolje kako su mogli i znali sami. Jedini im je cilj bio – procijepiti što više građana.
Ministar Vili Beroš danas odgovornost za svoju propalu platformu CijepiSe prebacuje na obiteljske liječnike i županijske zavode. Rončević mu je odgovorio koliko se za to osjeća odgovornim.
“Očito mi kao županijsko zavodi za javno zdravstvo, nositelji preventivne medicine nismo bili dovoljno uvjerljivi i glasni kada smo od početka pandemije tražili informatizaciju javnog sustava koji bi nam omogućio pomoć za obavljanje posla”, istaknuo je Rončević.
Platforma – najbrži prst
U PGŽ se ne oslanjaju na Beroševu platformu.
“Nismo se oslanjali na tu platformu. Provodili smo prvu i drugu fazu cijepljenja gdje se dogovor i cijepljenje odvijalo u pojedinim objektima, primjerice domovima za starije.
Platforma nam se učinila mogućom alternativom za pozivanje pacijenata koji nisu svrstani u određene prioritetne liste”, pojasnio je Rončević.
Je li platforma CijepiSe zapravo radila na principu najbržeg prsta?
“Bojim se da je tako, dok je bila stavljena u funkciju, tako je izgledalo. Vidjeli smo iz nekih iskustava da se i dogodilo to da nije po prioritetima bilo upućivano putem platforme na punktove”, kazao je Rončević.
Što savjetuje građanima?
Građani su nakon svega opravdano zbunjeni oko platforme. Što im savjetuje Rončević?
On starijima od 65 godina, kao i kroničnim bolesnicima preporuča javljanje obiteljskim liječnicima, koji vode računa o prioritetima.
“Uskoro ćemo imati dovoljno velike količine da će vrlo brzo svi doći na red, ali isto tako ćemo moći cijepiti i ostale prioritetne skupine koje ćemo prema subjektima – škole ili slično, pozivati na način koji ne podrazumijeva pozivanje preko platforme”, istaknuo je.
Što se mladih osoba tiče, kaže Rončević da mu je teško reći što je najbolji način.
“Treća faza će podrazumijevati cijepljenje prioritetnih skupina među mlađima i zdravima, ali od posebnog društvenog i gospodarskog interesa”, zaključio je Dobrica Rončević za Novu TV.