Udruženje Zaštita drveća u Rijeci negoduje

Nepovratna devastacija. Dva stabla u Osječkoj ulici uklanjaju se zbog premještanja ulaza na parcelu

Sanja Gašpert

Dozvola za rušenje stabala izdana je zbog premještanja ulaza, a premještanje ulaza zbog sigurnosti prometa / Foto Sergej DRECHSLER

Dozvola za rušenje stabala izdana je zbog premještanja ulaza, a premještanje ulaza zbog sigurnosti prometa / Foto Sergej DRECHSLER

Iz Grada Rijeke ističu da su Hrvatske ceste uvjetovale privatnom investitoru izdavanje građevinske dozvole izmještanjem postojećeg ulaza na drugu poziciju radi povećanja sigurnosti i pješaka i vozila



RIJEKA – Iz Udruženja Zaštita drveća u Rijeci reagirali su na nedavno odobrenje Grada Rijeke za rušenje dva stabla u drvoredu u Osječkoj ulici, preko puta kućnog broja 30.


– Riječ je o dva velika stabla, koja bi se rušila da se napravi još jedan ulaz na česticu koja već ima veliki postojeći ulaz. Stabla u gradskim drvoredima su u izravnoj ingerenciji Grada i kao takva su dio baštine koju moramo čuvati, nije na vama da dajete dozvolu za rušenje i devastiranje gradskih drvoreda tek tako, to može biti jedino zadnje rješenje ako je apsolutno to nužno, i to tada uz obvezu vraćanja stabala. Dozvola za rušenje stabala radi novog ulaza na česticu podrazumijeva trajnu i nepovratnu devastaciju same estetike drvoreda te izravno šteti građanima koji trebaju hlad dok hodaju tom ulicom. Molimo i Mjesni odbor da reagira s pritiskom na Grad da povuče ovakvu bezobzirnu dozvolu i da se konačno zaustavi devastacija zelenila u gradu, navodi se u e-mailu koji je Udruženje Zaštita drveća u Rijeci poslalo na nekoliko adresa, među kojima i našem listu te gradonačelniku Marku Filipoviću i nadležnima u Gradu Rijeci.


Drvored u Osječkoj u kojem će biti uklonjena dva postojeća i posađena dva nova stabla / Snimio SERGEJ DRECHSLER


Nadalje, navodi se, dva odrasla stabla mogu obraditi i više od 75.000 kilograma CO2 godišnje, a nova tek posađena tek 0,75 kilograma CO2 godišnje.




– Zar Vam nije dovoljno devastacije? Upravo je srušeno deset stabala u drvoredu na Škurinjama u istoj ulici. Nije li vas već pomalo sram kako dajete svakome dozvole za rušenje, bez da se potrudite naći alternativu? Tražimo i molimo hitno reagiranje i zaustavljanje ovog ekocida koji traje u gradu već godinama. Građani su dovoljno ogorčeni vašom nebrigom, ne trebate ih dalje provocirati. Radite ono za što odjel postoji i održavajte drvorede, to vam je i ime odjela, ne zovete se Odjel za rezanje i davanje dozvola za rušenje, ističu u Udruženju.


Upit o ovom problemu poslali smo Gradu Rijeci te smo nakon desetak dana dobili odgovor o čemu se radi. Iz Grada Rijeke odgovaraju kako je ozelenjavanje grada visoko na listi prioriteta te podsjećaju da je upravo u tijeku provedba projekta ozelenjavanja za koje su osigurana bespovratna sredstva Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Projekti su vrijedni gotovo pola milijuna eura, a njihovom realizacijom bit će posađeno gotovo 480 stabala te više od 2.600 grmova u riječkim parkovima, drvoredima i na zelenim površinama.


Što se sve i gdje sadi

 


Kako navode u Gradu Rijeci, ozelenjivanje grada obuhvaća projekte »Drvoredi u gradu Rijeci«, ukupne vrijednosti 212.105 eura, kroz koji je osigurano sufinanciranje sadnje 300 novih stabala u jedanaest drvoreda te »Parkovi u gradu Rijeci«, ukupne vrijednosti 162.095 eura, kojim je osigurano sufinanciranje sadnje 99 stablašica i 2.617 grmova u šest parkova.


– Dio stabala je već posađen, a dio će biti posađen u više drvoreda i parkova u našem gradu – primjerice uz cestu D 404, uz Radničku ulicu, u Hegedušićevoj, Vukovarskoj, Ulici Ivana Pavla II., u Istarskoj, Liburnijskoj i drugima. U sklopu projekta »Parkovi u gradu Rijeci« u tijeku su radovi u Parku Augusta Cesarca, Vidovom parku, Bobijevom parku, Parku Katinke Mitel i Parku Trsat, ističu u Gradu te dodaju kako je trećim projektom, ukupno vrijednim 106.107,50 eura, obuhvaćena sadnja 79 stabala na sedam javnih zelenih površina u gradu Rijeci, a to su dječja igrališta u Ulici Slave Raškaj, Ulici Grbaste i Ulici Vladivoja i Milivoja Lenca, Poduzetnička zona Bodulovo, zelene površine u Ulici Kozala 33, Paje Širole 12-14 i Ulici Krnjevo. Također, Grad će registrirati i kartirati svako zasađeno stablo u međunarodnu podatkovnu platformu MapMyTree.

– Što se situacije u Osječkoj ulici tiče, valja napomenuti da su u tijeku radovi na izgradnji zgrade poslovne namjene. Hrvatske ceste d.o.o., kao upravitelj Osječke ulice u vrijeme izdavanja građevinske dozvole, izdale su posebne uvjete i potvrdu na glavni projekt kojim je, radi povećanja sigurnosti i pješaka i vozila, uvjetovano izmještanje trenutnog postojećeg ulaza na drugu poziciju. Dakle, sukladno projektu i uvjetima Hrvatskih cesta, kao tadašnjeg upravitelja ceste, investitor spomenute građevine dužan je izmjestiti postojeći ulaz i slijedom toga ukloniti dva stabla s postojećih pozicija. Drugim riječima, investitor ima valjanu građevinsku dozvolu i mora poštovati prometne uvjete koje je dobio kao dio te dozvole za gradnju. Podsjećamo da je temeljem odluke o razvrstavanju javnih cesta, Osječka ulica prešla s upravljanja Hrvatskih cesta pod upravljanje Grada Rijeke tek od studenog 2024. godine, ali sve do tada izdane dozvole i suglasnosti moraju se poštovati. Svakako treba naglasiti da će investitor, umjesto postojeća dva stabla, zasaditi dva nova stabla na mjestu sadašnjeg ulaza, kažu u Gradu Rijeci.


Foto S. DRECHSLER


Također, navode, uz poslovnu zgradu ovim projektom bit će izgrađena i garaža dostupna svim građanima, s oko osamdeset parkirnih mjesta.


Čestica na kojoj se gradi zgrada do sada je bila uglavnom betonirana i asfaltirana površina bez zelenila. S obzirom na to da je to propisano prostornoplanskom dokumentacijom, investitor ove poslovne građevine u obvezi je ozeleniti trideset posto površine, što dodatno povećava postotak zelenila na ovoj lokaciji, a prema projektnoj dokumentaciji, jedan dio ravnog krova građevine izveo bi se kao »zeleni krov«, čime će se pridonijeti cilju povećanja broja zelenih površina u našem gradu, ističu u Gradu Rijeci.