Jedino što je jučer dogovoreno jest uklanjanje skele sa školske zgrade / Snimio Marko GRACIN
Izvođač radova, tvrtka Premec, očekivao je da će Grad prihvatiti nalaz sudskog vještaka, dok su predstavnici Grada tvrdili da dokumentaciju sudske vještakinje nisu vidjeli i sve dok je ne prouče, gradilište škole ne žele preuzeti. Do tada će učenici OŠ Centar i dalje biti podstanari u OŠ »Nikola Tesla«
povezane vijesti
RIJEKA – Iako se činilo da će priča oko rekonstrukcije Osnovne škole Centar te sukoba Grada Rijeke i izvođača radova, tvrtke Premec j.d.o.o. jučer konačno dobiti svoj epilog, to se nije dogodilo. Sat i pol trajao je sastanak Grada i člana uprave tvrtke Premec, Tomislava Premeca, a jedino čime je sastanak rezultirao dogovor je da će se dvije sukobljene strane ponovo naći sutra. Ono oko čega se jučer nije mogao postići dogovor sudsko je vještačenje, jer, kako je pojasnio Premec, on je očekivao da će Grad prihvatiti nalaz sudskog vještaka, dok su predstavnici Grada tvrdili da dokumentaciju sudske vještakinje nisu vidjeli i sve dok dokumentaciju ne prouče, gradilište škole ne žele preuzeti. Do tada će učenici OŠ Centar i dalje biti podstanari u OŠ »Nikola Tesla«, a Premec je jučer izrazio bojazan da će se cijeli postupak oko povratka gradilišta Gradu odužiti.
Cijena obnove gotovo dvostruko većaObnova fasade i krovne konstrukcije zgrade Osnovne škole Centar u konačnici će gradski proračun stajati gotovo dvostruko više od prvotno dogovorene cijene s dosadašnjim izvođačem radova, jer prvotni je ugovor sklopljen temeljem ponuđene cijene od 1.691.540,41 kunu, odnosno 2.114.425,51 kunu s PDV-om i to još u srpnju prošle godine, a u proračunu za ovu godinu za iste je radove planiran iznos od 3.840.750,00 kuna s uključenim PDV-om. Prema objašnjenju Grada, povećanje cijene radova posljedica je raskida ugovora s bivšim izvođačem radova. Kažu i da se tijekom izvođenja radova ukazala potreba za dodatnim radovima koji nisu mogli biti predviđeni projektnom dokumentacijom jer se tek po početku radova vidjelo da će se morati obaviti dodatni zahvati na krovnoj konstrukciji, na detaljima na pročelju i rušenju nadozida krova smještenog točno iznad ulaznih vrata škole koji je zbog stabilnosti i sigurnosti trebalo srušiti, a s obzirom na to da se radovi izvode pod konzervatorskim nadzorom, obveza je vratiti isto najbliže izvornom stanju. Stoga se još tijekom radova ukazala potreba za dodatnim radovima u vrijednosti od 490.000 kuna, odnosno 612.500 kuna s PDV-om. Ulogu u povećanju cijene imalo je i poskupljenje građevinskog materijala, a u Gradu najavljuju pokretanje novog postupka odabira izvođača. |
Nedoumice
– Tražili smo od Grada da se složi sa sudskim vještačenjem kako bismo mogli izvršiti obećani obračun, međutim iz Grada su izrazili nedoumice i rekli su da će ga prvo pogledati, a onda vidjeti hoće li ga osporavati. Bojim se da će se to pretočiti u beskonačno pregovaranje odvjetnika. Iz Grada su obećali da će za srijedu pripremiti primopredajni zapisnik u koji će ugraditi izjavu da se slažu s izjavom sudskog vještaka. Mi ovdje imamo potraživanja, mi smo ti koji su ostali bez novaca, a slažemo se a priori sa svime što sud traži. Ne želimo doći u situaciju u kojoj ćemo odugovlačiti sudske postupke, poručio je Premec.
Dodajući da su njegova potraživanja prema Gradu između 600 i 700 tisuća kuna, podsjeća da se nalazi u sudskom postupku u kojem tvrdi da je nezakonito raskinut ugovor.
– Ako predamo posjed i sud donese presudu da je nezakonito raskinut ugovor, više nemamo mogućnosti vraćanja u ugovor i moramo se upuštati u novi postupak za naknadu štete. Radimo taj ustupak samo zato jer je u pitanju škola. Sve što tražimo je da nam se plati po nalazu sudskog vještaka kakav god on bio. Grad je to sada odbio. Mi smo ti koji gube novac. Ni mi ne znamo hoće li vještačenje biti nula ili milijun kuna, ali ne želimo se uvlačiti u neke sulude postupke. Ako je nula kuna, odlazimo podvijena repa, istaknuo je Premec.
U školu kroz tunel
Jedini pomak koji je jučer postignut uklanjanje je skele sa zgrade OŠ Centar, što je Premec učinio na zahtjev Grada čiji su predstavnici jučer obećali da će se učenici dva dana nakon što se Gradu u posjed vrati gradilište vratiti u školu i to na način da se napravi tunelski prilaz prema glavnom i sporednom ulazu u školu kako bi ulazak učenika bio siguran. Prema riječima ravnateljice Tine Bošković Sertić, upravo je sigurnost učenika glavni preduvjet za povratak u školsku zgradu.
– Nažalost, nakon sastanka ne mogu reći da se učenici vraćaju u školu, kao ni da se djelatnici vraćaju u školu. Zgrada još uvijek nije pogodna za odvijanje nastave. Na veliku žalost je tako, jer su naši učenici od kraja zimskih praznika dislocirani, a sada već idemo prema proljetnim praznicima. Učenici se mogu vratiti samo pod pretpostavkom da su učionice sigurne i da u školi postoji minimum higijenskih uvjeta. Postoje standardi koje moramo zadovoljiti da bi učenici u zgradi boravili, a povratak nam je svima u interesu, naglasila je ravnateljica.
Četiri mjeseca svađe
Sukob Grada i Premeca započeo je još u prosincu prošle godine kada je izvođač radova napustio gradilište ostavivši nedovršen posao, a sve je krenulo s produljenjem roka radova. Naime, prema tvrdnjama Premeca u izvršenju ugovorenih radova susreo se s nizom nepravilnosti Grada, a tijekom izvođenja radova zbog manjkavosti projektne dokumentacije nailazio na niz izvantroškovničkih radova. Kaže i da je rok za izvođenje radova po temeljnom ugovoru trebao isteći 8. studenoga, a iako je zahtjev za produljenje roka pravovremeno dostavljen, aneks ugovora za produljenje roka Grad je izvođaču dostavio tek 8. prosinca. Dakle, mjesec dana nakon isteka roka temeljnog ugovora te ga je antidatirao i tražio od izvođača da isto antidatira ugovor. U konačnici je Grad dostavio aneks ugovora s datumom do 5. siječnja te je putem opunomoćenika, tvrdi Premec, Grad Rijeka 27. prosinca raskinuo ugovor s potraživanjem ugovorne kazne zbog kašnjenja roka koji još uvijek nije bio istekao. Prije isteka roka odobrenog po aneksu, tvrdi Premec, Grad je 31. prosinca poslao poziv za naplatu bankarske garancije radi neurednih i zakašnjelih ispunjenja ugovornih obveza zanemarujući mišljenje glavnog nadzornog inženjera po kojem je potrebno dogovaranje izvantroškovničkih radova. Zbog svih tih događaja Premec je podnio kaznenu prijavu Državnom odvjetništvu te je istovremeno Trgovačkom sudu podnio zahtjev za osiguranje dokaza čiji se nalaz vještačenja sada čeka, a svo to vrijeme gradilište je formalno u njegovom posjedu zbog čega je na njegov zahtjev intervenirala i policija koja je predstavnike Grada onemogućila da uđu na gradilište kako bi ga očistili i dodatno osigurali.