Ćorak

Neizvjesna budućnost ruševine na Preluku. Još jako dugo neće doći bolji dani za ex motel Panorama, evo zašto

Vladimir Mrvoš

Crni su se oblaci nadvili nad oronulo zdanje Panorame / Snimio V. MRVOŠ

Crni su se oblaci nadvili nad oronulo zdanje Panorame / Snimio V. MRVOŠ

Nakon propalog projekta obnove Panorame u poslovno-edukacijski centar, pričalo se da bi ex motel mogao postati hotel, no ništa od toga. Iz odgovora na naša pitanja o budućnosti objekta, koja smo uputili središnjici Hrvatske gospodarske komore u Zagrebu, teško se dade bilo što zaključiti što u toj budućnosti čeka Panoramu



RIJEKA – Ideja o revitalizaciji ruševine ex motela Panorama iznad Preluka u sklopu projekta Hrvatske gospodarske komore (HGK) stara je već neko vrijeme.


Pisali smo ovih dana, a i u posljednjih nekoliko godina o idejama, pokušajima i planovima obnove ovog vrijednog zdanja u vlasništvu HGK-a, posljednji plan bio je osnivanje i uređenje turističkog, odnosno poslovno-edukacijskog centra, što je stopiralo Ministarstvo gospodarstva.


U obnovi od 2014.


Bageri su već bili stigli na gradilište, no brzo su i ugasili motore, pa u posljednje dvije godine opet sve stoji. Naznaka da bi se nešto nabolje ipak moglo dogoditi bila je neslužbena najava o nekakvom pomaku najesen, čak su se mogle čuti i najave da će motel Panorama postati hotel, no – ćorak.




Pitanja o budućnosti ex Panorame uputili smo stoga zagrebačkoj središnjici Hrvatske gospodarske komore, a iz odgovora koje smo dobili teško se dade bilo što zaključiti što u toj budućnosti čeka Panoramu.


Osim ponavljanja o tome tko je vlasnik objekta, a pisali smo i znamo da je to tvrtka Mediteransko edukacijski komorski centar inovacija d.o.o. (Mekci), čiji je vlasnik Hrvatska gospodarska komora i ideje da bi namjena Panorame trebala biti biti poslovno-turistička – opet ćorak.


Iz HGK-a podsjećaju da je odlukom Vlade iz 1997. godine vlasništvo nad tvrtkom Meranija, nekadašnjeg društvenog poduzeća Meranija, hotel – škola, p.o. Opatija preneseno na HGK.


Kažu da planovi revitalizacije objekta započinju od 2014. godine, promjenom upravljačke strukture HGK-a i dolaskom novog predsjednika Luke Burilovića, i to s obzirom na tadašnje stanje objekta koji već tijekom pretvorbe 1997. godine nije bio u funkciji za redovno korištenje.


»Zgrade i vanjski prostori su zapušteni, sve ravne površine na objektima su propuštale oborinsku vodu zbog čega su zgrade zbog dotrajalosti i neodržavanja već tada bile izvan funkcije, a revitalizacija potpune funkcionalnosti u skladu sa zahtijevanom namjenom iziskivala je znatna financijska sredstva.


Rješenje za revitalizaciju objekta korištenjem sredstava EU fondova predstavljao je natječaj za uspostavu CEKOM-a u zdravstvenom turizmu.


Redefiniranje projekta

U HGK-u ističu kako je bilo potrebno definirati novi pristup i model revitalizacije objekta s obzirom na to da projekt CEKOM-a u proizvodima i uslugama zdravstvenog turizma, na kojem su se temeljile sve poslovne analize i planovi, u ovom trenutku nije prihvatljivo rješenje.


Trgovačko društvo Mekci je trenutno u postupku razmatranja prihvatljivih modela poslovanja, koji će u konačnici definirati i konačni potrebni iznos i model financiranja.


Zanimljivo je da je, iako se radi o objektu na području HGK-a Primorsko goranske županije, ovo nacionalni projekt HGK-a koji pruža logističku pomoć TD-u Mekci u provedbi projekta kroz različite organizacijske jedinice.

Projektna prijava


Trgovačko društvo Mekci zajedno s partnerima na projektu dostavilo je projektnu prijavu za uspostavu CEKOM-a za usluge u zdravstvenom turizmu, u sklopu kojega bi se i izvršila obnova.


Međutim, resorno ministarstvo uza sve već poznate poteškoće, ocijenilo je projektni prijedlog neprihvatljivim, što je zaustavilo planiranu obnovu«, kažu u HGK-u i nastavljaju kako je zanimljiva činjenica da tehnički uvjeti revitalizacije objekta zahtijevaju značajna financijska sredstva, uz uvažavanje činjenice da je objekt od 2017. godine zaštićeno kulturno dobro.


Navode i usporedbu s motelom arhitekta Vitića u Biogradu na Moru, koji je kao i motel Panorama izgrađen u sklopu nekadašnjeg magistralnog puta od Trsta do Crne Gore, a koji je srušen i na njegovom mjestu je izgrađeno parkiralište.


Kada je riječ o realiziranim planovima u vezi s dokumentacijom i osiguranjem financijskih sredstava, iz HGK-a kažu da su sva potrebna dokumentacija te potrebna financijska sredstva osigurana za potrebe projekta CEKOM u proizvodima i uslugama zdravstvenog turizma.


Ta su sredstva osigurana uz pomoć Hrvatske gospodarske komore, s obzirom na to da Mekci ne obavlja gospodarsku djelatnost upravo zbog nemogućnosti korištenja objekta.


No, kako projekt nije uspio osigurati financiranje putem javnog poziva, za revitalizaciju projekta su potrebna vlastita sredstva tvrtke Mekci.


S obzirom na sve, tvrtka Mekci razmatra i analizira trenutno dostupne modele financiranja projekta – kažu iz HGK-a. Dodaju da je, u međuvremenu, za potrebe i tijekom evaluacije projekta CEKOM u proizvodima i uslugama zdravstvenog turizma, izrađena projektna dokumentacija u skladu s prostornim, funkcionalnim i ograničenjima vezanim za standarde zaštite spomenika kulture, koji diktiraju zahvate u prostoru.


Na temelju projektne dokumentacije ishodovana je građevinska dozvola te su usklađeni imovinskopravni odnosi koji se odnose na samo zemljište unutar objekta.


 Ispred ex motela Grad Rijeka će graditi rotor / Foto V. KARUZA


Izvlaštenje za rotor


»Trenutno je u tijeku postupak izvlaštenja za izgradnju rotora na prometnici uz objekt, koji djelomično utječe i na sam objekt, pa je u budućnosti potrebno dodatno usklađivanje imovinskopravnih odnosa s RH.


Sve to diktira planove za buduću revitalizaciju projekta, na način da je potrebno detaljno analizirati dostupne modele građevinske revitalizacije samog objekta, ujedno i uspostave održivog modela poslovanja društva i objekta«, objašnjavaju iz HGK-a.


Na pitanje jesu li osigurana novčana sredstva za ovaj projekt, iz HGK-a napominju da će se novčana sredstva potrebna za revitalizaciju objekta morati osigurati iz vlastitih sredstava.


Izgledno je da će se i projektna dokumentacija morati mijenjati, što zajedno s nestabilnim kretanjima cijena izgradnje, u ovom trenutku čini projekciju potrebnih sredstava nerealnom.


 Ruglo na kraju grada / Foto V. KARUZA


Nezahvalne projekcije


Na konkretan upit kada se planira s početkom radova i kada se planira završetak realizacije tog projekta, iz HGK-a dobili smo odgovor da će planirani početak, kao i završetak radova, ovisiti o prihvaćenom modelu budućeg poslovanja.


U ovom trenutku čak i okvirne projekcije nisu zahvalne, ali naravno dinamiku revitalizacije diktira i projektna dokumentacija, kažu iz HGK-a.


Na pitanje što će u konačnici objekt ex motela Panorama sadržavati, odnosno koja će mu biti površina i namjena, iz HGK-a su odgovorili da je prostorna i funkcionalna namjena objekta determinirana prostornoplanskom dokumentacijom, temeljnom svrhom objekta, kao i činjenicom da se radi o zaštićenom kulturnom dobru.


– S obzirom na tražene konzervatorske uvjete, potrebno je zadržati postojeću izgrađenost objekta i održavati građevinu s ciljem očuvanja temeljnih zahtjeva, dok dodatni građevinski zahtjevi i zahvati ovise o prihvaćenom modelu financiranja i poslovanja.


Namjena objekta će održavati posebnosti izvorne namjene objekta uz zahtjeve održivosti poslovanja, odnosno namjena objekta će biti poslovno – turistička, kaže se u odgovoru iz HGK-a.