POTRAŽNJA VEĆA OD PONUDE

Nedostatak radnika digao cijenu studentskog rada u Rijeci. Rasla je do čak 7 eura po satu

Ingrid Šestan Kučić

Patrik Macek/PIXSELL

Patrik Macek/PIXSELL

Studenti su prosječno po satu plaćeni od 5,5 do 7 eura, što je znatno više od minimalne satnice koja iznosi 4,38 eura



RIJEKA – Dnevno 20 do 30 novih oglasa, prosječna satnica koja je veća od minimalne i veća potražnja poslodavaca od ponude radne snage sukus su ovogodišnjeg rada Student servisa riječkog Studentskog centra.


Cjenik SC-a


Potražnja za studentima koji trenutačno čine nezaobilazne radnike turističke sezone ove je godine počela ranije nego inače, a kako je sve teže doći do radne snage u Student servisu ističu da sami poslodavci povećavaju cijenu sata rada kako bi zaposlili studente. Trenutno najveći broj studenata radi u trgovini, odnosno u trgovačkim centrima pune police proizvodima, lijepe deklaracije i rade na blagajni, a ništa manje nisu zaposleni ni u turističkom i ugostiteljskom sektoru i to kao recepcionari, konobari, spremačice te rade na pomoćnim poslovima u kuhinjama, ali i kao animatori. Prosječno su po satu plaćeni od 5,5 do 7 eura, što je znatno više od minimalne satnice koja iznosi 4,38 eura. Manje od te minimalne satnice poslodavac ne može isplatiti, a ove godine u odnosu na prošlu studentska satnica narasla za 13 posto. Cijena sata određuje se po vrsti posla, a nedjeljom, blagdanom i noću satnica raste za 50 posto i iznosi 6,57 eura.


Riječki Student servis ima i svoj cjenik s preporučenim satnicama za određene poslove, a preporučena najveća satnica iznosi 8,81 euro i to za poslove programiranja, izrade i održavanja web-stranice, kao i za poslove utovara i istovara cementa, vapna, kemikalija, brašna, šećera, krumpira i slično. Ista se satnica preporuča i za predavače u školama te studente koji daju instrukcije i poduke.




U Student servisu ističu da poslodavci na neto zaradu studenata plaćaju 18 posto, a PDV-a su oslobođeni. Ako su studenti porezna olakšica roditeljima, mogu maksimalno zaraditi 24 tisuće kuna, odnosno 3.185,38 eura, a drugi limit je 72.0001,04 kuna, odnosno 9.556,018 eura godišnje.


Iako Student servis ove godine bilježi povećanje broja oglasa poslodavaca za 20 posto, kao i povećanje prihoda ravnatelj Studentskog centra, Goran Manestar, ističe da je broj izdanih ugovora ipak manji i to za 10 posto.


Rast satnice


– Gledajući cijelu godinu izdali smo pet posto više ugovora, ali u lipnju, kada ostvarujemo značajan promet, imali smo 10 posto manje ugovora nego lani. Promet je veći, a razlog je rast cijene studentske satnice, dok je razlog za pad broja ugovora mogućnost da studenti sklope ugovor o radu, objašnjava Manestar.


Ujedno dodaje da Student servis ove godine ima učlanjeno 8.949 studenata, od čega je 545 izvanrednih, a uvjet za njihovo učlanjenje je da ne smiju biti zaposleni. Dio članova Student servisa su i maturanti, a njih je ove godine 467.


Muški i ženski poslovi


I u Student servisu postoji podjela na muške i ženske poslove. Tako su najčešći poslovi koji se nude studentima transportni poslovi, istovar-utovar građevnog materijala, rad na građevini, montaža i demontaža štandova, redarska služba, naplata parkirališta te pomoćni poslovi u zanatskim zanimanjima, dok se studentice najčešće zapošljavaju kao hostese, ali i za poslove anketiranja, dijeljenje letaka, administrativne poslove, lijepljenje deklaracija na proizvodima te rad u call centru.