Sindikalist Dejan Mavrinac i gradonačelnik Marko Filipović prilikom potpisivanja kolektivnog ugovora / NL arhiva
Mavrinac je i vlasnik dviju tvrtki od kojih je jedna dobila subvencije Grada Rijeke od 31.500 kuna
povezane vijesti
RIJEKA – Savjetnik za pravne poslove i javnu nabavu u Gradu Rijeci i predsjednik Sindikata gradske uprave Dejan Mavrinac učestalo se javljao na gradske javne natječaje za prodaju stanova, ukupno 11 puta, o čemu smo nedavno pisali.
Budući da je ostalo pod znakom pitanja što je Mavrinca motiviralo da u vrijeme radnog vremena, istina s dozvolom nadležnog pročelnika, odlazi na licitacije i u pravilu odustaje od samog licitiranja kako bi povukao jamčevinu, pokušali smo odgonetnuti tu zagonetku.
On sam je odgovorio da nije radio ništa protuzakonito, što je potvrdio i riječki gradonačelnik Marko Filipović.
Oportuni motivi
U međuvremenu, istražujući poduzetnički duh ovog zaposlenika javnog sektora, otkrili smo da je on osnivač i dvije privatne tvrtke. Prema našim informacijama, Mavrinčeva motivacija bila je puno oportunija nego što se to čini iz njegovih i odgovora čelnih ljudi Grada Rijeke.
Postoje pisani tragovi negodovanja na njegovo ponašanje kada su se provodile licitacije. Potvrđuju to i u Gradu Rijeci.
– Pisane prigovore Povjerenstvu za provođenje postupka prodaje poslovnih prostora i stanova u vlasništvu Grada Rijeke nije uložio niti jedan natjecatelj koji je sudjelovao na licitacijama održanim u 2019. i 2023. godini. Po završetku licitacije održane u lipnju 2023. godine bilo je usmenih negodovanja i prijava na postupanje Dejana Mavrinca ispred zgrade gradske uprave od više natjecatelja.
O navedenom Povjerenstvo je izvijestilo nadređene, a privremena pročelnica nadležnog Upravnog odjela izvijestila je gradonačelnika, navode u Gradu Rijeci. Iako to u prvom očitovanju gradonačelnik Filipović nije naveo, postavili smo mu pitanje je li točno da postoji i tonski zapis u kojemu Mavrinac traži novac da bi odustao od licitiranja.
– Zbog postupka koji je u tijeku, sada mogu jedino reći da je Grad Rijeka poduzeo određene radnje koje u ovom trenutku ne mogu biti iznesene javnosti.
Isto tako, ako netko ima takvih saznanja, ovim putem te osobe pozivam da odmah podnesu odgovarajuću prijavu, izjavio je riječki gradonačelnik.
Dobio dva odobrenja za osnivanje tvrtki
U slučaju Dejana Mavrinca nadležna tijela Grada Rijeke izdala su dva rješenja. – Rješenjem od 13. listopada 2017. godine, kada je radio u Odjelu gradske uprave za komunalni sustav, tadašnja pročelnica Odjela odobrila mu je obavljanje poslova ovlaštene osobe za zastupanje u trgovačkom društvu koje će se baviti trgovačkom djelatnošću NKD 4719 – ostala trgovina na malo u nespecijaliziranim prodavaonicama, trgovina i prodaja robe, poslovi trgovačkog posredovanja na domaćem i inozemnom tržištu, uz uvjet da službenik poslove naravno obavlja izvan radnog vremena na način da isto ne predstavlja sukob interesa ili prepreku za uredno obavljanje redovitih zadataka niti šteti ugledu službe. Rješenjem od 20. srpnja 2022. godine, u vrijeme kada je radio u Odjelu gradske uprave za javnu nabavu, tadašnja pročelnica Odjela odobrila mu je obavljanje poslova ovlaštene osobe za zastupanje u trgovačkom društvu koje će se kao djelatnosti baviti trgovinom i uslugama, također uz uvjet da službenik poslove obavlja izvan radnog vremena i na način da ne predstavlja sukob interesa ili prepreku za uredno obavljanje redovitih zadataka niti šteti ugledu službe, pojašnjavaju u Gradu Rijeci. |
Odlučuje pročelnik
O kakvim je postupanjima riječ i hoće li priča dobiti i pravosudni epilog, teško je u ovom trenutku reći. Ali činjenica je da stvari postaju sve nezgodnije i za Mavrinca i za Grad Rijeku, budući da nije riječ o ponašanju koje je primjereno i koje ulijeva povjerenje u profesionalnost i poštenje gradske uprave.
Tim više što je Mavrinac osnivač dvije privatne tvrtke, a za jednu je čak dobio i nepovratne subvencije iz gradskog proračuna. Da je to istina, potvrdili su u Gradu Rijeci. Zanimalo nas je je li uobičajeno da gradski službenici imaju privatne tvrtke, i ako jest, kakva je procedura dobivanja suglasnosti.
– Službenik može po prethodno propisanoj zakonskoj proceduri obavljati druge poslove izvan radnog vremena, odnosno otvoriti obrt ili osnovati trgovačko društvo, ali u području djelatnosti na kojem službenik nije zaposlen, odnosno u području djelatnosti koje nije povezano s poslovima iz djelokruga upravnog tijela u kojem je službenik zaposlen. Tako je člankom 38. Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi (ZSN) propisana mogućnost obavljanja dodatnog posla na način da službenik može izvan redovitog radnog vremena, po prethodno pisanom odobrenju pročelnika upravnog tijela, samostalno obavljati poslove ili raditi kod drugoga, ako to nije u suprotnosti sa službom, odnosno ako posebnim zakonom nije drukčije propisano te ne predstavlja sukob interesa ili prepreku za uredno obavljanje redovitih zadataka, niti šteti ugledu službe. O zahtjevu službenika za davanje odobrenja odlučuje rješenjem pročelnik upravnog tijela u kojem je službenik zaposlen, pojašnjavaju u Gradu.
Ispitati sukob interesa
Dalje nastavljaju da je člankom 40. ZSN-a određena dužnost službenika u vezi s prijavljivanjem mogućeg sukoba interesa, na način da je službenik dužan pisanim putem obavijestiti pročelnika upravnog tijela o financijskom ili drugom interesu koji on, njegov bračni ili izvanbračni drug, dijete ili roditelj može imati u odlukama upravnog tijela u kojem radi. Citiranom odredbom zakona taksativno su navedeni slučajevi o kojima je službenik dužan pisanim putem obavijestiti pročelnika upravnog tijela, pa tako je dužan obavijestiti pročelnika upravnog tijela o fizičkim i pravnim osobama s kojima je bio u poslovnom odnosu u razdoblju od dvije godine prije prijema u službu, a prema kojima upravno tijelo u kojem radi obavlja upravne poslove, o vlasništvu dionica i obveznica ili financijskim i drugim interesima u trgovačkim društvima prema kojima tijelo u kojem radi obavlja upravne poslove, a što bi moglo predstavljati uzrok sukobu interesa, te o tome da li njegov bračni ili izvanbračni drug, dijete ili roditelj obavlja najviše dužnosti u političkoj stranci, udruzi, trgovačkom društvu ili drugoj pravnoj osobi koja je u poslovnom odnosu s upravnim tijelom u kojem službenik radi.
– Pročelnik upravnog tijela ispitat će okolnosti navedene u pisanoj obavijesti, pa ako te okolnosti dovode ili mogu dovesti do sukoba interesa, donijet će odluku o izuzimanju službenika od rada na određenim poslovima.
U svakom slučaju, odluka o izuzimanju službenika mora se donijeti kod donošenja odluka koje utječu na financijski ili drugi interes njegovog bračnog ili izvanbračnog druga, djeteta ili roditelja, fizičkih, odnosno pravnih osoba s kojima ostvaruje ili je ostvarivao službene ili poslovne kontakte u posljednje dvije godine, fizičkih, odnosno pravnih osoba koje su u posljednjih pet godina financirale njegovu izbornu kampanju, udruge ili pravne osobe u kojoj je na mjestu predsjednika, upravitelja ili člana upravnog odbora, fizičke ili pravne osobe čiji je predstavnik, zakonski zastupnik ili stečajni upravitelj te fizičke ili pravne osobe s kojima je službenik, njegov bračni ili izvanbračni drug, dijete ili roditelj u sporu ili je njihov dužnik, navode u Gradu Rijeci.
Nema zapreka
Zanimalo nas je jesu li tvrtke Dejana Mavrinca Anura trade j.d.o.o. i Rio Kardinal j.d.o.o. ikada na bilo koji način poslovale s Gradom Rijekom, kao i jesu li rečene tvrtke ikada dobile bilo kakvu subvenciju Grada.
– Tvrtke Anura trade j.d.o.o. i Rio Kardinal j.d.o.o. nisu nikad poslovale s Gradom Rijekom. Uvidom u evidencije Odsjeka za javnu nabavu, Grad Rijeka nije sklopio niti jedan ugovor o javnoj nabavi s tvrtkama Dejana Mavrinca ANURA TRADE j.d.o.o. i RIO KARDINAL j.d.o.o. Uvidom u pisarnicu Grada Rijeke utvrđeno je da je trgovačko društvo Anura trade j.d.o.o. ostvarilo nepovratnu subvenciju Grada Rijeke u 2018., temeljem Javnog poziva za podnošenje prijava za dodjelu nepovratnih subvencija iz Općeg programa mjera poticanja razvoja poduzetništva na području grada Rijeke.
Predmetno trgovačko društvo ostvarilo je nepovratnu subvenciju u iznosu od 24.000 kuna po mjeri Subvencioniranje troškova poduzetnika početnika te 7.500 kuna kuna po mjeri Subvencioniranje izgradnje brenda proizvoda i/ili usluga. Napominjemo kako su prijave po obje mjere zadovoljile uvjete Javnog poziva te su u postupku bodovanja na rang listi korisnika subvencija od ukupno 185 prijava zauzele 150. i 151. mjesto, potvrdili su u Gradu, te naglašavaju da ne postoje zakonska ograničenja koja bi predmetnom gospodarskom subjektu onemogućila dodjelu nepovratnih subvencija, uz uvjet da isti zadovoljava uvjete natječaja na koji se prijavljuje.
Ima i onih koji su ocijenili da je ponašanje Dejana Mavrinca gradska vlast tolerirala zbog toga što je on član SDP-a, ali je Filipović, koji je i predsjednik riječkoga SDP-a, demantirao da je Mavrinac član SDP-a.