KAMPANJA

Nasilje nad ženama i dalje je jedan od najraširenijih oblika kršenja ljudskih prava

Mirjana Grce

Iva Rinčić i Mariam Torosyan koja se javila on line na sjednicu Povjerenstva / Foto: S. DRECHSLER

Iva Rinčić i Mariam Torosyan koja se javila on line na sjednicu Povjerenstva / Foto: S. DRECHSLER



RIJEKA – U povodu Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, u sjedištu Primorsko-goranske županije održana je sjednica županijskog Povjerenstva za ravnopravnost spolova u koju se uključila i Katedra za javno zdravstvo riječkog Fakulteta zdravstvenih studija.


Posvećenost borbi


U ponedjeljak je ujedno počelo 16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama, i tim se povodom kao gost-predavač iz Armenije javila Mariam Torosyan, voditeljica organizacije SAFE YOU i konzultantica za suzbijanje nasilja koja je razvila aplikaciju za zaštitu žena.


Torosyan je održala online predavanje na temu »Upotreba tehnologije i umjetne inteligencije u borbi protiv nasilja nad ženama« u sklopu kojega je predstavila tu aplikaciju.




Iva Rinčić, članica županijskog Povjerenstva za ravnopravnost spolova, uputila je da se ove godine kampanjom 16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama želi skrenuti pozornost na zabrinjavajući porast nasilja nad ženama, obnoviti posvećenost borbi protiv nasilja, pozvati donositelje odluka na odgovornost, ne samo na načelnu odgovornost nego i na djelovanje.


– Nasilje nad ženama i dalje je jedan od najraširenijih oblika kršenja ljudskih prava. To je nedavno dodatno pojačala pandemija kovida, klimatske promjene, izloženost globalnoj ekonomskoj krizi i sličnom.


Procjenjuje se da jedna od triju žena tijekom života doživi fizičko ili seksualno nasilje, najčešće od partnera, a istraživanja pokazuju da 38 posto ubojstava žena u svijetu počine njihovi bivši ili trenutni partneri.


Najčešći oblici nasilja nad ženama su fizičko, psihološko, seksualno, ekonomsko nasilje te seksualno uznemiravanje. U Hrvatskoj je nasilje nad ženama i dalje gorući problem, o čemu svjedoče česti slučajevi femicida osobito od bliskih osoba, poručila je Rinčić.


Zdravstveni problemi


Dodala je da su žene, kao posljedica nasilja, često izložene dodatnim zdravstvenim problemima – da 42 posto žrtva prijavljuje ozljede nastale nasiljem, da je povećan rizik od spolno prenosivih bolesti, da je dvostruko povećan rizik od depresije te da je učestalija zloupotreba alkohola.


Sigurne kuće


Na Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama i u obitelji se na županijskom press kolegiju osvrnula i pročelnica Dragica Marač.


– Županija taj stav živi već dva desetljeća pomažući sigurnim kućama i ženama kada napuste sigurne kuće. Isto tako, financiramo brojne programe kojima nastojimo olakšati djeci i ženama kada u obitelji dođe do nasilja da se lakše integriraju u društvo. Uvijek šaljemo poruku da svugdje treba biti nulta tolerancija na nasilje. Kako u obitelji, tako i u partnerskim odnosima, u javnom prostoru i u profesionalnim i političkim odnosima. Nasilju nigdje nije mjesto, poručila je Marač. (B. Č.)