In memoriam

Napustila nas je Dorotea Štifanić Mislej: Odlazak još jedne velikanke Zvira

KUD Zvir

Profesorica Mislej je od samih početaka sudjelovala u organizaciji dječjeg festivala Grobnički tići kantaju kao mentor djeci koja su u literarnim i glazbenim radionicama stvarala pjesme za Grobnički tići te je bila dugogodišnji glazbeni urednik Grobničkih tića



Napustila nas je Dorotea Štifanić Mislej iz Rijeke, profesorica glazbe i dugogodišnja savjetnica za glazbeni odgoj pri Zavodu za školstvo i obrazovanje Rijeka. Na području općine Jelenje počela je svojim djelovanjem aktivno se uključivši u rad KUD-a Zvir 1994. godine. Od te davne godine, nesebično je svoje znanje i iskustvo dijelila s članovima i voditeljima svih sekcija Zvira te je svoje ideje i iskustvo utkala u sve kulturne manifestacije i priredbe koje su se održavale na području općine Jelenje. Zahvaljujući suradnji iz koje je izraslo i veliko prijateljstvo dviju velikanki našeg društva, gđe Alenke Juretić i Dorotee Štifanić Mislej, nastali su veliki projekti koje su članovi društva svesrdno pratili i podržavali, a što je dovelo do vrhunaca djelovanja svih sekcija KUD-a Zvir: folklorne i vokalne skupine i dječje vokalno-folklorne skupine.


Profesorica Mislej je od samih početaka sudjelovala u organizaciji dječjeg festivala Grobnički tići kantaju kao mentor djeci koja su u literarnim i glazbenim radionicama stvarala pjesme za Grobnički tići te je bila dugogodišnji glazbeni urednik Grobničkih tića. Kao glazbeni urednik sudjelovala je u kreiranju manifestacije dječjeg stvaralaštva i stvaralaštva za djecu Grobnički tići kantaju dugi niz godina. Autor je pjesmarice »Grobnički tići kantaju« u kojoj su objavljene pjesme nastale u radionicama spomenute manifestacije, a koja se koristi ne samo na području Grobnišćine već i u mnogim školama i udrugama koje rade s djecom u županiji.


S koljena na koljeno


Na inzistiranje i zalaganje prof. Mislej, članovi Grobničkih tićih nastavili su njegovati zborno pjevanje u vokalnoj skupini nakon što su završili osnovno školsko obrazovanje, te je na taj način nastavljena tradicija zbornog pjevanja koja je nekoliko godina prije toga zamrla. Vokalna skupina i danas uspješno djeluje te se time nastavlja tradicija zbornog pjevanja još iz vremena djelovanja zbora Obruč u prvoj polovini 20. stoljeća. Zahvaljujući idejama i poticajima prof. Dorotee, vokalna skupina već 20 godina njeguje široki repertoar skladbi »z našega kraja«, »z cele Hrvatske«, »z duše« i »z celega svita«.




Zahvaljujući prof. Mislej, njenom znanju i zalaganju, tradicijske, izvorne pjesme Grobnišćine, nastale na našem tlu, a koje su se prenosile »s koljena na koljeno«, na temelju kazivanja Jurice Ćućića i njegove sestre Danice iz Podhuma, Antona Bana, Ivana Reljca te Ivana Brdara, dobile su svoj notni zapis i trajno su zabilježene u knjizi Alenke Juretić »Grobnički luštrini«. Ovi biseri grobničke glazbene tradicije izvode se na mnogim manifestacijama širom Hrvatske. Zahvaljujući prof. Mislej jedan dragocjeni dio grobničke kulturne baštine sačuvan je za buduće generacije.


Uključivanjem i zalaganjem prof. Mislej u rad KUD-a Zvir, općina Jelenje postala je bogatija za još jednu slobodnu aktivnost djece za koje je vladao veliki interes, odnosno otvorene su glazbene radionice za učenje instrumenata. Kroz glazbene radionice stasale su brojne generacije i stekle znanja i vještine svirajući klavir, sintisajzer i harmoniku, te harmoniku triestinku. Mnoge polaznike glazbenih radionica uspješno je pripremila za savladavanje osnovnog školskog glazbenog programa te su svi zainteresirani za polaganje ispita u glazbenoj školi stekli svjedodžbu završene osnovne muzičke škole. Najtalentiraniji učenici zahvaljujući poticaju prof. Mislej, nastavili su školovanje u srednjoj muzičkoj školi i muzičkim akademijama u Zagrebu i Ljubljani.


Počasna građanka


Postala je važan dio života mnogih Zvirovaca, osobito onih koji su se htjeli obrazovati na glazbenom polju. Svojom kreativnošću, upornošću i prije svega dobrim srcem dovela je mnogo djece na viši stupanj glazbenog obrazovanja te ostavila nemjerljiv trag u poimanju i čuvanju tradicije i kulture našeg kraja i oplemenila glazbom naša srca i duše.


Mnogi od nas zapamtili smo njezine riječi da je život kao jedna spirala kojom se penješ i odrastaš, stječeš znanja, iskustva, upoznaješ druge ljude i krajeve, ali uvijek s vrha spirale vidiš od kuda si došao, izrastao, vidiš svoje korijene. Zbog svog nemjerljivog doprinosa očuvanju kulturne baštine Grobnišćine, a time i Hrvatske, te obogaćivanjem i unapređivanjem kulturne baštine Grobnišćine, Dorotea Štifanić Mislej je dobila mnogobrojna priznanja i nagrade, a ovom prigodom istaknut ćemo da je zahvaljujući svom doprinosu očuvanja grobničke kulturne baštine 2013. godine postala počasna građanka Općine Jelenje. Njezin duh, preneseno znanje i ljubav koje je utkala u naše društvo, odnosno u čuvanje grobničke baštine prisutni su u svim porama djelovanja društva i putokaz su mladim voditeljima i članovima društva, koji uspješno i na tragu njezinog doprinosa vode društvo i oblikuju kulturna događanja našeg kraja.