BURNE REAKCIJE

Nakon pisanja našeg lista promijenjena pravila za upis: Medicinski fakultet odustaje od testa hodanja i rolanja papira

Ingrid Šestan Kučić

Test situacijske prosudbe podigao dosta prašine u javnosti - Medicinski fakultet u Rijeci / Foto V. KARUZA

Test situacijske prosudbe podigao dosta prašine u javnosti - Medicinski fakultet u Rijeci / Foto V. KARUZA

Eliminacijski test koji će morati proći svi kandidati za upis studija Medicina u konačnici će se svoditi samo na motivacijski razgovor, dok je sve do ovog tjedna u planu bila i provedba dva fizička testa, hodanja naprijed-nazad i rolanja papira. Tko ne bi prošao takvu provjeru motoričkih funkcija, ne bi mogao upisati studij



RIJEKA – Medicinski fakultet Sveučilišta u Rijeci na predstojećim upisima ipak neće provoditi test situacijske prosudbe na način kako je to bilo prvotno zamišljeno, a do promjena uvjeta upisa došlo je nakon što je naš list objavio detalje koji su izazvali burnu reakciju javnosti. Naime, svi će kandidati za upis sveučilišnog integriranog studija Medicina morati proći eliminacijski test koji će se u konačnici svoditi samo na motivacijski razgovor, dok je sve do ovog tjedna uz motivacijski razgovor u planu bila provedba i dva fizička testa, testa hodanja naprijed-nazad i testa rolanja papira. Dakle, trebalo se raditi o provjeri motoričkih funkcija organizma, a onaj tko ne prođe tu provjeru, prema planu, studij ne bi mogao upisati.


Na takvu je odluku odmah reagirao i pravobranitelj za osobe s invaliditetom, Darijo Jurišić, kao i cijeli niz udruga među kojima je i predsjednik Udruge osoba s mišićnom distrofijom te član Udruge »Znam« koja pomaže studentima s invaliditetom, Luka Zaharija. Iznoseći stav kako se radi o skandaloznoj namjeri, Zaharija kaže da će od Medicinskog fakulteta zahtijevati potpuno povlačenje odluke.


Luka Zaharija / Foto ARHIVA NL


– Znam pozadinu donošenja takve odluke i zbog toga očekujemo potpuno povlačenje jer ovakav oblik diskriminacije Rijeka nije vidjela, a očekujemo i javnu ispriku Medicinskog fakulteta. Smatram da su osobe s invaliditetom sposobne same procijeniti je li neki studijski program za njih primjeren ili ne, kaže Zaharija.


Mogućnost manipulacije




Ujedno dodaje i da nova odluka koja podrazumijeva samo motivacijski razgovor s obzirom na cjelokupnu situaciju može biti manipulativna te se vrlo lako mogu iz upisnog postupka i dalje eliminirati studenti s invaliditetom.


Dekan Medicinskog fakulteta, prof. dr. Goran Hauser jučer kaže da je novu odluku o uvođenju samo motivacijskog razgovora bez dodatnih testiranja donijela uprava Medicinskog fakulteta u Rijeci, a donesena je nakon detaljnijih analiza i konzultacija sa zainteresiranim stranama i službama Sveučilišta u Rijeci te se odustalo od uvođenja testa situacijske prosudbe koji bi uključivao i provjeru psihomotoričkih sposobnosti kandidata pristupnika za upis na sveučilišni integrirani prijediplomski i diplomski studij Medicina. O toj su odluci obaviješteni Sveučilište u Rijeci te pravobranitelj za osobe s invaliditetom Republike Hrvatske.


Goran Hauser / Foto NL arhiva


– Fakultetsko vijeće Sveučilišta u Rijeci, Medicinskog fakulteta, krajem prošle godine razmatralo je mogućnosti provođenja testa situacijske prosudbe za pristupnike pri upisu na sveučilišni integrirani prijediplomski i diplomski studij Medicina u akademskoj godini 2025./2026. koji bi se sastojao od motivacijskog razgovora i provjere psihomotoričkih sposobnosti kandidata, a provodio bi se pred povjerenstvom sastavljenog od nastavnika Medicinskog fakulteta u Rijeci. Takav postupak testiranja kandidata provodi se već godinama na visokim učilištima u Republici Hrvatskoj poput Medicinskog fakulteta u Splitu za upis na studij dentalne medicine, Fakulteta dentalne medicine u Rijeci, Fakulteta biotehnologije i razvoja lijekova u Rijeci, Veterinarskog fakulteta u Zagrebu, Stomatološkog fakulteta u Zagrebu itd. Tekst u Novom listu nastao je temeljem radnih verzija dokumenata i promišljanja članova povjerenstva oko mogućeg uvođenja i načina provedbe testa, ali je uprava Medicinskog fakulteta u Rijeci odustala od njegovog uvođenja u idućoj akademskoj godini, iznosi dekan.


Nisu znali


O ideji Medicinskog fakulteta da uvede test hodanja i rolanja papira kao eliminacijski test na upisima te onemogući studiranje medicine osobama s invaliditetom raspravljao je i Senat Sveučilišta u Rijeci, a rektorica, prof. dr. Snježana Prijić-Samaržija, ističe da je sveučilište čvrstog uvjerenja o nedopustivosti svake diskriminacije u pristupu i pravu na obrazovanje te će i u budućnosti nastaviti unaprjeđivati i budno paziti na prava svih, a posebno ranjivih skupina sadašnjih i budućih studenata.


Snježana Prijić-Samaržija / Foto NL arhiva


– Nakon objave članka u Novom listu i zaprimanja zahtjeva za očitovanjem pravobranitelja za osobe s invaliditetom, promptno sam zatražila utvrđivanje činjeničnog stanja te očitovanje Medicinskog fakulteta u Rijeci. Zatražila sam očitovanje i mišljenje Ureda za akademsku prilagodbu Sveučilišnog savjetovališnog centra koje skrbi o osiguravanju uvjeta za kvalitetno i jednako dostupno obrazovanje sadašnjih i budućih studenata/ica s invaliditetom. Dodatno, izvršen je uvid u sadržaj odluke Fakultetskog vijeća Medicinskog fakulteta, Stručnog vijeća za učenje i poučavanja, odnosno Senata iz kojih je razvidno da nigdje nije bilo navedeno da će se test provoditi na način koji je preciziran u Novom listu već su sva tijela odobrila dodatnu provjeru koja je artikulirana samo kao »test situacijske prosudbe koji se sastoji od motivacijskog razgovora i provjere psihomotoričkih sposobnosti«, kaže rektorica.


Drugim riječima, sva tijela koja su odobrila uvođenje novog pravila upisa nisu znala što to točno test situacijske prosudbe podrazumijeva. Rektorica kaže da je nakon iznošenja detalja u javnost Medicinski fakultet brzo reagirao.


– U brzoj reakciji i očitovanju Medicinskog fakulteta navodi se da je uprava Fakulteta zauzela stav kako se osim motivacijskog razgovora neće provoditi nikakva dodatna testiranja. Sveučilište će nastaviti pratiti provedbu te odluke, a vezano i uz uklanjanje navedenog testa u sustavu »postani.student.hr«, zaključuje prof. dr. Prijić-Samaržija.