Predsjednica RSS-a Dorotea Pešić Bukovac kazala je da će se u 2022. dodatno povećati dostupnost sporta građanima, što uključuje poboljšanje postojećih sportskih programa i pokretanje novih
povezane vijesti
RIJEKA – Rijeka je početkom ožujka 2021. godine proglašena jednim od Europskih gradova sporta u 2022. godini, a titulu dodjeljuje organizacija ACES Europe (European Capitals and Cities of Sport Federation), neprofitna organizacija sa sjedištem u Bruxellesu. Prvi hrvatski grad koji je bio nositelj ove titule je Sisak, 2019. godine, prošle godine titulu je ponio Čakovec, a u 2021. godini titulu nosi Zadar. O tome kako je Rijeka kandidirana i što će naš grad, sportaši, rekreativci, djeca i mladi dobiti time što je Rijeka proglašena jednim od Europskih gradova sporta za 2022. godinu, na konferenciji za novinare govorili su gradonačelnik Rijeke Vojko Obersnel, predsjednica Riječkog sportskog saveza Dorotea Pešić Bukovac i glavni tajnik Riječkog sportskog saveza Slaviša Bradić.
Strogi kriteriji
– Ova je titula potvrda dosadašnje sportske orijentacije grada, ali je i prilika gradu nositelju titule da u godini proglašenja dodatno razvija svoju sportsku orijentaciju. Grad Rijeka istaknuo je kandidaturu u srpnju prošle godine i to u kategoriji srednjih gradova od 25.000 do 500.000 stanovnika. Rijeku je tim povodom posjetila i komisija ACES Europe, koja se mogla uvjeriti u sve što je u Rijeci napravljeno. Kriteriji za dobivanje titule bili su sportska infrastruktura, programi rekreacije i sporta namijenjeni građanima svih dobi i uzrasta, poticanje na bavljenje sportom, iskustvo organizacije prestižnih međunarodnih sportskih natjecanja, organizacija natjecateljskog sporta i klubova te financiranje sporta. Kandidatura je prikazala važnost sporta kao sastavnog dijela života Riječana te je kroz sve tražene parametre pokazala da je sport u Rijeci prepoznatljiv s obzirom na kvalitetu, sportsku infrastrukturu i popularnost. Ova titula ne iziskuje dodatne veće financijske izdatke jer se pri odabiru naglasak daje na izgrađenu infrastrukturu i stvaranje uvjeta koji omogućuju da se što više mladih može baviti sportom, a ne toliko na postignute rezultate vrhunskih sportaša – kazao je gradonačelnik Obersnel, dodajući kako su uspješnoj kandidaturi doprinijeli i programi koje Grad Rijeka provodi za najmlađe, poput projekta Rijeka pliva, kojim je godišnje obuhvaćeno više od tisuću učenika drugih razreda iz osnovnih škola Grada Rijeke, a provodi se od 2008. godine te projekta Ri Move koji promiče sport, zdrav život i bavljenje aktivnostima među najmlađima, uključivanje djece u sport, porast njihovih psihofizičkih sposobnosti te stjecanje elementarnih znanja i vještina o sportu.
Priznanje za rad
Predsjednica Riječkog sportskog saveza Dorotea Pešić Bukovac kazala je kako će se tijekom 2022. godine, u kojoj će Rijeka biti Europski grad sporta, dodatno povećati dostupnost sporta građanima, što uključuje poboljšanje postojećih sportskih programa i pokretanje novih. Također, povećat će se mogućnosti usavršavanja stručnog kadra u sportu kroz trenerske seminare i poticanja zapošljavanja u sportu, a sportski klubovi i sportovi dobit će nove mogućnosti promocije i razvoja kroz sportska natjecanja i manifestacije. U planu je, između ostalog, održavanje većeg broja međunarodnih sportskih natjecanja i manifestacija koje će u suradnji s Hrvatskim institutom za turizam točno prikazati utjecaj sporta na turističke i ekonomske aspekte razvoja
Glavni tajnik Riječkog sportskog saveza Slaviša Bradić istaknuo je kako je titula veliko priznanje za grad, ali i za riječke sportaše te prilika da se postojeći programi još više razviju, a sport još bolje pozicionira u gradu. Među idejama koje ćemo nastojati realizirati jesu Sportski radio, koji bi sportske vijesti emitirao na trima jezicima – hrvatskom, talijanskom i engleskom te svojevrsna Kuća sporta, u kojoj bi bila predstavljenia povijest sporta u Rijeci, kazao je Bradić.
Registrirano 195 klubova
U Rijeci je registrirano 5.529 sportaša i 195 klubova. Osim registriranih, Rijeka trenutačno ima i 4.590 neregistriranih sportaša, dok se više od 2.500 osoba putem klubova rekreativno bavi sportom. U Rijeci djeluje 400 sportskih ekipa u 49 sportskih disciplina. Kroz javne potrebe u sportu obuhvaćen je rad 97 sportskih klubova. Grad Rijeka brine se o više od 40 objekata sporta i tehničke kulture. Brojni sportski objekti izgrađeni su u proteklih desetak godina – Atletska dvorana Kantrida, Bazeni Kantrida, Boćarski centar Podvežica, Centar Zamet, Dvorana Dinko Lukarić, Dvorana mladosti, Dvorana za borilačke sportove Sušak, Stadion Kantrida, Nogometno igralište Krimeja, Nogometno igralište Robert Komen, Otvoreno igralište Kampus, Sportsko-rekreacijski centar Belveder, Sportsko-rekreacijski centar Mlaka, Sportsko-rekreacijski centar 3. maj, Sportsko-rekreacijski centar Zamet. Od 2000. do 2020. godine Grad Rijeka je u izgradnju sportskih objekata uložio više od 370 milijuna kuna, odnosno čak 13 puta više nego u razdoblju od 1997. do 2000. godine. Za održavanje i izgradnju sportskih objekata u proračunu Grada Rijeke u 2020. godini izdvojeno je više od 53 milijuna kuna.