Postrojenje

Nakon curenja lož ulja u more, HEP opet pokrenuo TE Rijeka: “Moguća su povremena onečišćenja, crni dim i buka”

Portal Novi list, Hina

Foto Goran Kovacic/PIXSELL

Foto Goran Kovacic/PIXSELL

Iz HEP-a poručuju da ne koriste mazut, nego „loživo ulje srednje“ s 0,5% sadržaja sumpora. Do gašenja TE Rijeka je koristila mazut s 3% sumpora



Pokrenut je program ispitivanja i podešavanja rada postrojenja Termoelektrane (TE) Rijeka u Urinju s ciljem puštanja u pogon te termoelektrane za potrebe osiguranja stabilnosti hrvatskog elektroenergetskog sustava u slučaju kriznog stanja, doznaje se u četvrtak iz HEP-a.


“HEP Proizvodnja je 7. veljače pokrenula program ispitivanja i podešavanja rada postrojenja s ciljem puštanja u pogon TE Rijeka za potrebe osiguranja stabilnosti elektroenergetskog sustava Republike Hrvatske u slučaju kriznog stanja”, rekli su iz HREP-a na upit Hine.


Pokrenut agregat od 320 MW


Iz HEP-a naglašavaju da je Odlukom Vlade o donošenju Plana intervencije o mjerama zaštite sigurnosti opskrbe plinom Republike Hrvatske TE Rijeka stavljena u stanje pripravnosti, što znači da će se aktivirati prema potrebi, u slučaju kriznog stanja, s ciljem osiguranja stabilnosti elektroenergetskog sustava Republike Hrvatske.




Iz HEP-a ističu da je nakon uspješno provedenih pripremnih ispitivanja, parnoturbinski agregat snage 320 MW pokrenut i rano ujutro u četvrtak sinkroniziran na mrežu te je stavljen na raspolaganje hrvatskom elektroenergetskom sustavu.


Trenutačno se, kažu, provode ispitivanja koja su planirana za pogonsko stanje termoelektrane, koja je bila osam godina izvan pogona.


“Ne koristimo mazut nego loživo ulje”


Na upit o gorivu odgovaraju kako se za pogon termoelektrane ne koristi mazut nego isključivo ekološki povoljnije gorivo.


Riječ je o „loživom ulju srednjem“, koje ima znatno manji sadržaj sumpora (0,5 posto) nego što je imalo „loživo ulje teško“ (do 3 posto sumpora), koje je elektrana koristila do 2015. godine.


Uz to, u elektrani je moderniziran sustav izgaranja i ugrađeni su novi gorionici, što će također doprinijeti smanjenju emisija onečišćujućih tvari u zrak, istaknuli su iz HEP-a.


Pripremite se na onečišćenja, crni dim i buku


Ranije su javnost obavijestili da se pripreme na povremena onečišćenja, pojavu crnog dima te buku.


“Kako je TE Rijeka bila duže vrijeme izvan pogona, nužno je provesti ispitivanja svih procesnih sustava, provesti podešavanje gorionika za optimalan rad i utvrditi usklađenost emisijskih vrijednosti onečišćujućih tvari s uvjetima iz okolišne dozvole.


U tu svrhu će se i provoditi povremena mjerenja emisija onečišćujućih tvari u zrak. Trajanje ispitivanja i podešavanja rada postrojenja se predviđa provesti u razdoblju do mjesec dana.


Prilikom ulaska u pogon moguće je povremeno prekoračivanje graničnih emisija onečišćujućih tvari u zrak, povremena pojava crnog dima te je moguće prekoračivanje graničnih vrijednosti za buku”, poručili su ranije iz HEP-a.


Pri prvom testu lož ulje zagadilo plaže


Podsjetimo, pri zadnjem testiranju TE Rijeka, 9. studenog, u more je iscurila neutvrđena količina loživog ulja.


Iz HEP-a su tada naveli kako je bila riječ o količini od oko 700 litara.


Međutim, u danima nakon prijavljenog curenja goriva u more zabilježena su onečišćenja plaža od Kostrene pa sve do jugoistočne obale Istre.


Za sad još nije objavljeno je li onečišćenje na području Lovrana, Mošćeničke Drage i istarskih općina uz obalu Kvarnera stiglo iz TE Rijeka, kao ni ima li elemenata kaznene odgovornosti u ovom slučaju.