povezane vijesti
U organizaciji Hrvatskog kemijskog društva i Fakulteta biotehnologije i razvoja lijekova Sveučilišta u Rijeci održana je Ljetna konferencija Hrvatskog kemijskog društva Rijeka-Pula, RiChem 2024., koja je okupila više od 150 sudionika iz cijele Hrvatske.
Navodeći kako se radi o najvećem okupljanju kemičara u Rijeci u ovom stoljeću izv. prof. dr. Mirna Petković Didović s riječkog Medicinskog fakulteta kaže da je cilj bio organizirati konferenciju koja bi okupila kemičare iz akademije i industrije, jednom godišnje krajem ljeta na našem lijepom Kvarneru, uz optimalan omjer kvalitetne znanosti i ugodnog druženja.
– Počevši inicijativom prof. Deana Markovića i s doc. Nikolinom Vidović kao predsjednicom Organizacijskog Odbora, a uz pomoć i podršku renomiranih kolega sa Sveučilišta u Zagrebu organizirana je konferencija koja je uključivala riječku ekipu kemičara, odnosno profesore Fakulteta biotehnologije i razvoja lijekova, Medicinskog fakulteta, Fakulteta za fiziku i JGL-a, pa je organizacija Konferencija ujedno bila i idealna prilika za povezivanje sastavnica našeg Sveučilišta.
Osim JGL-a, ovaj su cilj kao vrijedan prepoznali i Turistička zajednica PGŽ-a, JEOL, Selvita, Ansar analitika, Altium, Ru-Ve, te brojni donatori.
Posebno treba istaknuti TZ Grada Rijeke i Marka Mikašinovića, zbog svesrdne pomoći, ističe izv. prof. dr. Petković Didović.
U sklopu Konferencije održana su plenarna predavanja prof. dr. Kristine Sepčić sa Sveučilišta u Ljubljani koja ističe na konferenciji stručnjaci s različitih područja kemije u svojim izlaganjima pokazali da njihova istraživanja niti malo ne zaostaju za svjetskom razinom.
Među izlagačima bila je dr. Nađa Došlić te dr. Marina Roje s Instituta “Ruđer Bošković” koji se osvrnuo na važnost povezivanja kemičara u maloj hrvatskoj zajednici te je istaknuo sudjelovanje studenata kemije i srodnih studija koji su imali prilike čuti novosti iz kemije te osobno sudjelovati na konferenciji.
Na konferenciji su predstavljena najnovija dostignuća iz područja bioinsekticida, izolacije i karakterizacije prirodnih spojeva te fotokemijskih reakcija.
Raspravljalo se i o poboljšanju razgradnje plastike, kvalitete goriva i proizvodnih procesa, napretku u sintezi derivata prirodnih spojeva i razvoja novih materijala te o primjeni strojnog učenja i uloge umjetne inteligencije u otkrivanju novih lijekova.
Već idući tjedan, najavljuje izv. prof. dr. Petković Didović Rijeka će biti domaćin međunarodnog “Central European NMR Symposium”, CEUM 2024, koji će okupiti oko 130 europskih znanstvenika iz progresivnog područja NMR spektroskopije.