Svi zadovoljni

Najljepše doba za kraljevičke prvaše: ‘Bolje je u školi nego u vrtiću, zato što smo sada pametniji’

Jakov Kršovnik

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin

Za 263 učenika u matičnoj školi u Kraljevici te područnim školama Šmrika i Križišće te za 145 mališana u vrtiću, osim redovnih programa, organizirane su i brojne izvannastavne aktivnosti



KRALJEVICA – Od kolijevke pa do groba – najljepše je đačko doba, znana je maksima, a ove godine počelo ju je živjeti i 38 novih prvašića koji su se upisali u prvi razred Osnovne škole Kraljevica. Njih 33 u dva razredna odjeljenja, napravilo je prve korake u matičnoj školi, dok ih je petero upisalo Područnu školu Šmrika. Ravnatelj Davor Juriša kaže nam da cijela škola ima ukupno 263 učenika, od kojih je 247 u matičnoj školi, 14 u PŠ Šmrika i samo dvoje u PŠ Križišće. Zadovoljan je učenicima i nastavnicima, iako se i on, kao i mnoge druge škole, suočava s problemom zapošljavanja nastavnika matematike i fizike.


Brojne aktivnosti


No, kaže, taj izazov ipak uspijevaju riješiti. Uz redovni program, svojim učenicima nude i različite izvannastavne aktivnosti, kojih je širok spektar, od sporta pa preko STEM-a do jezika.


– Posebno volimo istaknuti naš ljetni program nakon završetka nastave, koji je bio obiman i ove godine, pod nazivom »Sportski praznici« koje Hrvatski školski sportski savez organizira u više od 80 škola u cijeloj Hrvatskoj. Ove godine trajali su tri tjedna po četiri školska sata, a sudjelovalo je stotinjak učenika koji su se okušali u više sportova. Tu su bile i STEM radionice robotike za učenike koje se organiziraju u suradnji sa Zajednicom tehničke kulture PGŽ-a. Učenici uče i kako se služiti 3D printerima i 3D olovkom, ali tu su i druga područja, ovisno o interesu, pa tako organiziramo i radionice fotografije, govori nam ravnatelj Davor Juriša. Osim toga, organizirali su radionice engleskog jezika, a tijekom godine imaju i poseban program planinarenja u suradnji sa Savezom školskih sportskih društava PGŽ-a.




– Učenici zaista kvalitetno provode vrijeme, uglavnom na Platku, krećući se po obližnjem Snježniku i Radeševu, kaže. Dodaje i kako posebno rade na prevenciji i sigurnosti u prometu te su prije nastave to razradili u godišnjim kurikulima.


Spomenimo i kako je za školsku 2024./2025. godinu Grad Kraljevica osigurao učenicima besplatne radne bilježnice i pribor za likovnu i tehničku kulturu, s obzirom na to da je Ministarstvo osiguralo udžbenike.


Foto Marko Gracin


Đaci prvaci


A kako su se snašli prvašići? U 1.a razredu učitelj Dejan Tijan kaže da je generacija živa i napredna te da su izvrsni u svom početku.


– Svaka generacija prvašića drukčija je na svoj način pa i treba prilagoditi načine rada. S novim generacijama definitivno je potrebno imati više aktivnosti koje kraće traju. Vidim da imaju dosta dobru motoriku, ali ipak više sjede od prethodnih generacija. Prije su se non-stop ustajali, a sada mogu sjediti 45 minuta bez problema, kaže nam Dejan Tijan. A đaci prvaci, sretni su u školi! Vigo kaže da je bolje u školi nego u vrtiću zato što su pametniji, a najviše voli učiti engleski te igrati nogomet na tjelesnom. Najbolji prijatelj mu je Andre, koji će se brzo stvoriti pored njega te reći da najviše voli učiti hrvatski, slova.


– Bolje je u školi nego u vrtiću zato što puno učimo, volim učiti na mamu, reći će nam Andre. Lana kaže da joj se najviše sviđa hrvatski zato što rade u crtančici, a isto je bolje u školi zato što su sada – pametniji nego u vrtiću. ​Paralelka, 1.b razred, pod paskom je učiteljice Sunčice Vučković koja nježnom i strpljivom, ali i pravednom i strogom kada treba, učiteljskom rukom ravna razredom.


– Prvi dojmovi su pozitivni, učenici su jako dobri, a posebno mi se sviđa što su empatični jedni prema drugima i pravi prijatelji. Vrijedni su i odgovorni, kada se uhvate posla, to je to, ne ometaju ih druge stvari. Poštuju razredna pravila i spremni su za suradnju, kaže nam Sunčica Vučković. Prvašica Lucija kaže da joj je bolje u školi nego u vrtiću jer je ljepše učiti, a najviše voli matematiku i hrvatski. Voli i tjelesni, a najbolja prijateljica joj je Emili. Ona će reći da su joj srcu najdraži engleski, hrvatski i matematika, a voli i crtati – slikaju jedni druge. U školi sve voli, osim kada prijatelji viču dok ona uči. Nikolas najviše voli hrvatski i nogomet na tjelesnom, a najbolji prijatelj mu je Fran.


Foto Marko Gracin


Uče i roditelji


U vrtiću nam ravnateljica Adela Karlovčan kaže da su ove godine upisali sedmero nove djece, a njih 22 u jaslice te su sad na oko 145 djece, budući da se još čeka hoće li netko odustati u zadnji čas, dok im je ukupni kapacitet 150 djece.


Posebno je važno danas staviti naglasak na igru i fizičku aktivnost, kada djeca sve više kod kuće sjede, a nerijetko nažalost puno vremena provode i na pametnim telefonima. To je jedan od izazova koji su u vrtiću prepoznali pa roditelje poučavaju kako tom problemu pristupiti na radionicama »Rastimo zajedno« koje za roditelje drži stručni tim vrtića. Održavaju se u 11 navrata, u jednom ciklusu godišnje, zadnji je održan na proljeće, a idući se isto tako očekuje u sličnom terminu 2025. godine. Odgojiteljica Marina Šanko Brletić tako će reći kako je način kako se nositi s provođenjem djece »za ekranima« gorući problem.


– Mobitel nije dobar za razvoj mozga male djece. Najbolja solucija je uopće im ne dati mobitel, no ako ga jednom date, roditeljima je onda teško to ograničiti na neko razumno vrijeme. Djeci mlađoj od tri godine uopće ne bi trebalo davati mobitel, a nakon te dobi, maksimalno sat vremena na dan, kaže Marina Šanko Brletić koja će dodati da je roditeljima i problem postavljanje granica, odnosno dosljednost u primjenjivanju pravila, i to je nešto na čemu s njim rade. Rastimo zajedno program je koji je u zadnjem ciklusu pohađalo 12 roditelja, reći će nam ravnateljica Adela Karlovčak, a upravo pripremaju i projekt Klub očeva, samo za tate.


– Upisi će krenuti u listopadu, a sve će informacije biti na vrijeme objavljene na našoj internetskoj stranici, kaže.


Neka se igraju!


Dodaje i kako im je posebno drago što Grad Kraljevica financira rad logopeda u vrtiću, jer za tim postoji velika potreba.


– Ove godine logoped dolazi u jutarnjim satima u vrtić, tako da vježbe djeca mogu raditi i dok su u vrtiću te ne postoji potreba da ih roditelji dovode poslijepodne, kaže. Dodat će i kako u vrtiću poseban naglasak stavljaju na igru, razvoj motorike i fizičku aktivnost jer se djetinjstvo danas promijenilo.


– Ako dijete sjedi i tiho je, ne znači da je dobro i da dobiva što bi trebalo dobiti. Važno je da ih pustimo da se igraju, da budu djeca, da se igrajući kreću, ali i da se pri tome zna koja pravila moraju poštovati, kaže ravnateljica. Odgojiteljica Marina Hajdin Mamuza isto će reći da nije misija vrtića da djeca sjede, a da ne dođe do toga imaju dvoranu u sklopu CTK-a gdje provode vrijeme u igri.


– Malo u slobodnoj, malo u planiranim aktivnostima. Osim toga, imamo predivan vanjski prostor, sad smo dobili nove sprave, tako da se djeca na njima igraju, kaže nam.


A mališani koji nam stižu na mini intervju, kažu da se više vole igrati nego spavati, Zara i Ana najviše vole igru s barbikama, dok dečki, Mateo i Antonio, preferiraju igru autićima. Mateo uz to voli nogomet, već ga je počeo i trenirati, dok se Antonio pridruži kad mora, njemu nogomet nije najvažnija sporedna stvar na svijetu.


Uspjesi na državnim natjecanjima


Ravnatelj podcrtava i uspjehe svojih učenika na državnim natjecanjima, a među njima je i Borna Gudac, koji je osvojio prvo i drugo mjesto na natjecanju iz informatike te 4. mjesto na natjecanju iz matematike.


– Muška školska košarkaška ekipa škole također je sudjelovala na državnom natjecanju kao pobjednik županijskog, a na Glagomatici, natjecanju u prepoznavanju i zbrajanju brojeva na glagoljici, osvojili smo 4. mjesto. Dvoje naših učenika također je sudjelovalo na natjecanju »Hippo English Without Borders«, zaključuje ravnatelj.