Foto CTK Rijeka
Vrijedne nagrade kući je ponio pobjednički tim Crni kos sastavljen od tri člana - Mihael Host, Karlo Perić i Vanja Petropoli
povezane vijesti
Prošlog tjedna, od 20. do 22. studenog u Centru tehničke kulture Rijeka održao se Hackathon: ZOO mapa Rijeke u kojem je sudjelovalo preko dvadeset mladih Riječanki i Riječana, većinom srednjoškolaca, koji su bili podijeljeni u šest timova.
Vrijedne nagrade kući je ponio pobjednički tim Crni kos sastavljen od tri člana – Mihael Host, Karlo Perić i Vanja Petropoli.
Zadatak je bio izrada interaktivne mape zdravstvenih usluga u Rijeci. Mladi su mapu sami morali isprogramirati, u nju upisati informacije koje oni smatraju bitnima, a do kojih su došli istraživanjem i odlučiti na koji način će ih prikazati – tehnički i vizualno.
I to sve u 48 sati koliko su imali za izvršenje zadatka.
Tijekom tri dana trajanja Hackathona, prostore u kojima se on održavao posjetili su i različiti predavači, pa je tako u srijedu mlade posjetila Lucija Kero, savjetnica za mlade i ambasadorica mladih u Gradu Rijeci.
Lucija je objasnila važnost i razloge uvođenja Zdravstvenog odgoja i obrazovanja u osnovne škole u Rijeci, te predstavila online psihološko savjetovalište Sve je ok! i 22 lokacije opremljene za vježbanje na otvorenom u sklopu projekta strit.fitness.
U popodnevnim satima mlade je posjetila Martina Savić, voditeljica prodaje i EU fondova Specijalne bolnice Medico koja je predstavila usluge koje nude, s posebnim naglaskom na usluge koje bi mladim osobama mogle biti najzanimljivije poput walk-in ambulante.
Nakon Martine pridružila se i Petra Čargonja, edukantica geštalt psihoterapije iz Udruge Pariter koja je mladima predstavila usluge udruga nudi poput psihološkog savjetovališta, kao i njihovu web stranicu Hopa-cupa.
Čiji je cilj promovirati odgovorno spolno ponašanje.
Četvrtak ujutro mladi su razgibali moždane vijuge slušajući o korisničkom iskustvu i važnosti razmišljanja o potrebama korisnika i stvaranju empatije pri stvaranju svojih digitalnih rješenja.
Dan je obilježio posjet Tee Čorak i Nikole Serdarevića iz Udruga Terra i Oaza koji su predstavili dvije udruge, njihov razvoj kroz godine i usluge koje pružaju ovisnicima, bivšim zatvorenicima, ali i drugim ljudima u potrebi, među kojima su za mlade posebno istaknuli dnevni boravak Drop in & Needle exchange centar, Tripsitterse, psihološko savjetovalište te besplatni i anonimni telefon za mentalno zdravlje SLON (0800 9977).
Ostatak vremena mladi su proveli radeći na svojim rješenjima uz pomoć mentora iz CTK Rijeka i Udruge Delta koji su bili tamo za svako pitanje ili nedoumicu koja se mogla pojaviti, a naučili su i kako odraditi dobar pitch, odnosno kako najbolje prezentirati svoje rješenje.
Zadnjeg dana, u petak, timovi su imali priliku dovršiti svoje interaktivne mape, nakon čega su iste i prezentirali pred stručnim žirijem kojeg su činili: Luka Čanković, predsjednik Savjeta mladih Grada Rijeke, Lana Golob, voditeljica Odsjeka za odgoj, obrazovanje i mlade i ambasadorica mladih u Gradu Rijeci, Lea Stoiljković Medved, voditeljica Odsjeka za odnose s medijima, online komuniciranje i projekte transparentnosti grada i također ambasadorica mladih u Gradu Rijeci, i Jakov Tomasić, informatičar i mentor uspješne Budi++ ekipe u CTK Rijeka.
Posao žirija nije bio nimalo lagan, jer svi su timovi osmislili odlična i raznolika rješenja, no najviše se isticalo rješenje tima Crni kos čiji su članovi učenici Gimnazije Andrije Mohorovičića Rijeka: Mihael Host, Karlo Perić i Vanja Petropoli.