Problemi između izvođača i podizvođača radova

Nadogradnja škole Srdoči neće završiti do Uskrsa

Karolina Krikšić

Dok ogorčeni podizvođači tvrde da im tvrtka Fenix neplaćanjem  obveza ugrožava egzistenciju, iz te tvrtke poručuju da problema  nema, a pomicanje rokova opravdavaju povećanjem opsega posla



RIJEKA Čini se da će dovršetak nadogradnje i rekonstrukcije brojem  učenika najveće škole na području Rijeke, OŠ Srdoči, proći u sjeni  (ne)sporazuma izvođača radova – građevinske tvrtke Fenix iz Slavonskog Broda – i niza podizvođača radova. Naime, o nezadovoljstvu podizvođača radova uzrokovanom neplaćanjem tvrtke Fenix, Novi list je  već u nekoliko navrata pisao, dok iz te građevinske tvrtke i dalje poručju da problema – nema.



Komentirajući probleme podizvođača radova s tvrtkom Fenix iz Slavonskog Broda, pročelnica Odjela gradske uprave za odgoj i školstvo  Sanda Sušanj podsjetila je da je ugovor o radovima na nadogradnji i rekonstrukciji OŠ Srdoči s tom tvrtkom potpisalo Ministarstvo znanosti,  obrazovanja i sporta te da je Grad Rijeka u cijeloj priči tek djelomični  investitor koji, doduše, dobrim dijelom pokriva troškove radova.


– Ono što smo dogovorili na ovotjednom sastanku i zbog čega sam  osobno i došla na gradilište je novi dinamički operativni plan radova  što znači da bismo sljedeći tjedan, na temelju učinjenog plana, mogli  čuti procjenu kada bi radovi mogli biti završeni, naravno, pod uvjetom  da se izvođač radova pridržava plana. Grad Rijeka će, baš kao i do sada,  kontinuirano pratiti što se na gradilištu događa i radove ćemo nastojati  ubrzati, no ponavljam da nam je kvaliteta primarna, rekla nam je Sanda Sušanj.





Takva se situacija ponovila i na ovotjednom radnom sastanku izvođača radova, projektanata, investitora i ravnatelja škole kojemu je  nazočila i pročelnica Odjela gradske uprave za odgoj i školstvo Sanda  Sušanj, a koja je već na samom početku obilaska gradilišta naišla na  Zorana Rabara, vlasnika obrta za postavljanje instalacija iz Cerovlja koji  je iznio svoje probleme. Naime, iako je za radove u OŠ Srdoči Rabar izdao tek dvije situacije (uobičajen dokument za naplatu izvršenih radova u građevinarstvu) od kojih druga na naplatu dospijeva tek na kraju  ovoga mjeseca, ovaj istarski poduzetnik upozorio je da je zbog nenaplaćenih radova koje je za tvrtku Fenix izveo prije dolaska na gradilište  OŠ Srdoči (na školsko-sportskoj dvorani OŠ Vladmira Nazora PŠ Karojba te na nadogradnji OŠ Silvija Strahimira Kraljčevića Senj) ugrožena  njegova, ali i egzistencija njegovih zaposlenika.


Raskid ugovora


– Za Fenix sam počeo raditi u ožujku prošle godine, uvjeren da s tvrtkom koju je za izvođača radova odabralo Ministarsto znanosti, obrazovanja i sporta ili pak Ministarstvo regionalnog razvoja, šumarstva i vodnoga gospodarstva (za dvoranu u Karojbi) neće biti problema. Ipak,  pokazalo se suprotno i danas sam u situaciji da više ne mogu kupovati  materijal te plaćati radnike i dobavljače, objašnjava Rabar kojemu se  uskoro pridružio i Slaviša Ljubojević, vlasnik tvrtke Akvamarin iz Kastva  koji je s Fenixom raskinuo ugovor, no još uvijek redovito dolazi u OŠ  Srdoči u vrijeme radnih sastanaka kako bi dao do znanja da neće odustati od svojih potraživanja prema tvrtki Fenix.


– Prema mojoj procjeni, Fenix mi ukupno duguje oko 192.000 kuna  uključujući i PDV, a iako smo ugovor prekinuli koncem listopada, krajem prosinca dobio sam od Fenixa »kontraračune«. Riječ je o računu za  uvođenje drugog kooperanta u posao čiji je iznos 38.700 kuna bez PDV- a, zatim račun na iznos od oko 10.000 kuna za »penale« po prvotno  potpisanom ugovoru te račun u iznosu od 19.000 kuna bez PDV-a za  čišćenje okoliša koji nisam očistio do kraja budući da je došlo do prekida ugovora. Račune sam im vratio bez konzultacije s odvjetnikom kojega si, nažalost, ne mogu priuštiti, objašnjava Ljubojević, napominjući  da unatoč svojoj optimističnoj naravi ne misli da će mu Fenix ikada  platiti njegov rad. Ipak, unatoč tome, odlučan je u namjeri da će redovito podsjećati na svoja potraživanja, pa ako bude potrebno i na samom otvorenju škole.


Nedovršena fasada


– Zbog potrebe posla, nekoliko sam puta čak ugrozio i svoj život radeći na ovoj školi. Imam 32 godine, želim raditi i želim osigurati bezbrižno djetinjstvo svojoj djeci, poručuje Slaviša Ljubojević, otac dvoje  djece, zbog čijeg su protesta na gradilištu predstavnici tvrtke Fenix u  nekoliko navrata zvali i policiju.


Za razliku od ogorčenih podizvođača koji svoje argumente potkrepljuju i dokumentima, predstavnici Fenixa šturo poručuju da problema  nema.


– Mi problema s kooperantima nemamo. Koliko znam, Fenix svoje  obveze rješava kako je ugovoreno, a na optužbe pojedinih kooperanata  mogu samo reći da bih ja onoga tko mi ne bi platio moj rad – tužio, poručuje voditelj gradilišta Goran Miškulin.


I dok nezadovoljni podizvođači radova napominju da radovi na školi  sporo napreduju upravo stoga što nezadovoljni kooperanti odlaze i prije negoli posao završe te da o tome svjedoči i nedovršena fasada škole,  Miškulin nepoštovanje zacrtanih rokova (kraj mjeseca veljače, Uskrs)  opravdava povećanjem prvotno dogovorenog opsega posla.


– Škola nije trebala imati u potpunosti novo grijanje, nego samo u  novom dijelu škole. Osim što je promjena cjelokupnog sustava grijanja  značila i više posla, ona je značila i odgodu postavljanja podova. Osim  toga, u školi je u potpunosti izmijenjen sustav vodovoda i kanalizacije,  što također nije bilo predviđeno, ističe Miškulin, napominjući da tek  treba vidjeti može li sve biti gotovo do Uskrsa. 


Glavni nadzorni inženjer Benjamin Bašić smatra da Uskrs nije realan  rok.


– Službeni rok je polovica lipnja, a tek će novi operativni plan pokazati mogu li radovi i prije tog roka biti privedeni kraju, zaključio je  Bašić.