Fiducia Supplicans

Nadbiskup Uzinić: Uopće nije problem blagoslivljati homoseksualne parove. Evo zašto

Jakov Kršovnik

Mate Uzinić / Foto Mateo Levak

Mate Uzinić / Foto Mateo Levak

Tu se radi i o heteroseksualnim parovima. Zar njihova veza nije bolje stanje od nekakvog promiskuitetnog stila života, rekao je Uzinić



Duža rasprava povela se na tribini u Riječkoj nadbiskupiji o Deklaraciji Fiducia Supplicans (Molitveno povjerenje) o pastoralnom značenju blagoslova koju je objavio Dikasterij za nauk vjere Katoličke crkve.


Najveći je prijepor unutar Katoličke crkve omogućuje li ta Deklaracija svećenicima da blagoslove par u istospolnoj zajednici, budući da se u Deklaraciji govori o različitim blagoslovima te navodi kako se izvan liturgijskog blagoslova nalazi mogućnost blagoslova parova koji žive u neredovitim situacijama te istospolnih parova.


Iako se u dokumentu navodi kako Deklaracija ostaje čvrsto utemeljena na tradicionalnom učenju Crkve o braku, ne dopuštajući nikakvu vrstu liturgijskog obreda ili blagoslova sličnih liturgijskom obredu koji bi mogli stvoriti zabunu, zbog točke 31. o mogućnosti blagoslova istospolnih parova, teolozi i biskupi cijelog svijeta uključili su se u raspravu o tome što se mijenja, a što ostaje isto. Odnosno može li se doista blagosloviti i par u istospolnoj zajednici ili se radi o pojedinačnom blagoslovu osoba.


Nabacivanje kamenjem




No, treba reći da se u Deklaraciji ne radi samo o homoseksualnim parovima, već se ona odnosi i na heteroseksualne parove u “neredovitim” situacijama po katoličkom učenju.


Odnosno, onima u kojima muškarac i žena žive u izvanbračnoj zajednici, ili situacijama u kojima muškarac ili žena, ili oboje, već imaju crkveni brak iza sebe, a sada su sklopili novi, građanski brak.


Na tribini je nakon izlagača izv. prof. dr. sc. Nikole Vranješa s Katoličkog bogoslovnog fakulteta u Zagrebu svoje viđenje dao i riječki nadbiskup Mate Uzinić.


Iako je Vranješ u svom izlaganju nijansirano govorio o blagoslivljanju osoba i parova, riječki je nadbiskup išao korak dalje i nakon njegova izlaganja, a potaknut pitanjima okupljenih, rekao da uopće nije problematično blagoslivljati parove i u homoseksualnim i heteroseksualnim zajednicama.


No, dodao je, na što upozorava i Deklaracija, da se ne može izjednačavati brak i bračna veza s onim što u Katoličkoj crkvi nije i ne može biti brak.


– Prisjetio bih se Isusovih riječi “Tko je od vas bez grijeha, neka prvi baci kamen”. Nitko od nas nije bez grijeha i zato se stalno spominjanje grijeha pretvara u nabacivanje kamenjem.


Ja osobno smatram da nije uopće problematično blagoslivljati parove i da je to bilo nakana Deklaracije. Zašto smatram da je normalno blagosljivljati par, a ne samo osobe?


Ono što je predavač Vranješ isticao, jer u situaciji tih parova postoji mnogo stvari koje su za blagosloviti i ne može sve biti svedeno na grešnu situaciju i grešno stanje.


Tu se radi i o heteroseksualnim parovima, kao i homoseksualnim. Zar njihova veza, njihovo biti u paru, nije bolje stanje od nekakvog promiskuitetnog stila života?


Nije li već to nešto što treba blagosloviti? Oni si međusobno pomažu, brinu jedno za drugo. Kod heteroseksualnih parova koji imaju zajedničku djecu, zar to nije nešto što treba blagosloviti?, pita riječki nadbiskup Uzinić.


Pitanje grešnosti


Dodao je da cijela ova situacija pokazuje da u Crkvi na našem prostoru postoji određen problem s pitanjem homoseksualnih osoba i načinom na koji će im se pristupati.


– Naš odnos prema tom pitanju je zasad očito svediv samo na činjenicu grešnosti i mi ne uspijevamo izaći iz toga. To se pretvara u nešto što nas blokira, a što čini upravo ono što je željela spriječiti Deklaracija.


Čini se da mi tim osobama zatvaramo vrata Crkve, umjesto da ih otvorimo i omogućimo im da mogu ući. Da mi priđemo njima pazeći da se ne poistovjećuju stvari, zbog čega je isto donesena Deklaracija.


Da ne izjednačavamo brak i bračnu vezu s onim što za nas u Katoličkoj crkvi nije brak i ne može biti brak, rekao je riječki nadbiskup.