Fotografije u tekstu: Vedran Karuza i Marko Gracin
Zasada je u planu podjela oko stotinjak obroka dnevno i to kuhanih obroka i lunch paketa, kao i vode za piće. Uređuju se i sanitarni čvorovi
povezane vijesti
Na riječkom željezničkom kolodvoru počele su pripreme za postavljanje mini prihvatnog centra za migrante, točnije higijenskih kontejnera, pokretnih sanitarnih čvorova i šatora za podjelu obroka, namijenjenih migrantima, s obzirom na aktualnu migrantsku krizu, koja je eskalirala posljednjih mjesec i pol dana, a koja se u Rijeci pokušava riješiti suradnjom svih relevantnih dionika.
Tako je tijekom proteklog vikenda održan sastanak kojeg su sazvali čelnici Hrvatskih željeznica iz Rijeke, na kojem su bili okupljeni svi koji bi trebali biti uključeni u zbrinjavanje migranata – Hrvatske željeznice, Grad Rijeka, Crveni križ Rijeka, Riječka nadbiskupija i Caritas, kao i Policijska uprava primorsko-goranska te je donesen zaključak da se tom problemu treba posvetiti veća pažnja, pa su dogovorene konkretne akcije.
Već u nedjelju, na dijelu parkirališta kod bivšeg Grazianija, točnije na dijelu prema kolodvoru postavljeno je šest baja za otpad te je ujedno očišćen prostor iza postavljene parne lokomotive na riječkom željezničkom kolodvoru, gdje će biti smješteni spomenuti kontejneri i šator Crvenog križa, koji će biti fizički odvojeni od perona, kako bi se izbjeglo potencijalno stradavanja migranata.
Dijelit će se 100 obroka dnevno
– Komunalno društvo Čistoća ovaj utorak očistit će prostor kolodvora, nakon čega će Nastavni zavod za javno zdravstvo obaviti potrebnu dezinsekciju, dezinfekciju i deratizaciju prostora te se nadamo sredinom tjedna, u srijedu ili četvrtak, na tom prostoru postaviti dva kontejnera sa sanitarnim čvorovima za osobnu higijenu, tri prijenosna sanitarna čvora i šator Crvenog križa u kojem će se dijeliti obroci i voda migrantima.
Zasada je u planu podjela oko stotinjak obroka dnevno i to kuhanih obroka i lunch paketa, kao i vode za piće. Također, ovaj utorak predstavnici Hrvatskih željeznica iz Rijeke idu u Zagreb na sastanak s Upravom HŽ-a, a s obzirom na činjenicu da je na prostoru oko kolodvora više vlasnika, kako bi se postigao dogovor oko korištenja električne energije i vode.
Naše su procjene da bi Grad Rijeku sve navedeno, odnosno kontejneri, sanitarni čvorovi, priprema obroka, moglo stajati oko 230 tisuća kuna do kraja godine, do kada je planirano pružati ove usluge migrantima, a moguće da će taj iznos biti i veći, kazao je to danas novinarima na željezničkom kolodvoru Rijeka zamjenik riječkog gradonačelnika Goran Palčevski.
U Rijeku dolaze vlakom iz Zagreba
Migranti u Rijeku dolaze vlakom iz Zagreba i ostaju na području riječkog željezničkog kolodvora, koji je mnogima od njih, koji inače dolaze iz Afganistana, privremena, usputna stanica, jer ubrzo mnogi od njih autobusima odlaze u Lupoglav.
Može se reći da je željeznički kolodvor Rijeka zamijenio Opatovac i Slavonski Brod, koji su prije nekoliko godina bili glavna mjesta za prihvat i daljnji prolazak migranata kroz Republiku Hrvatsku.
Dnevno ih u Rijeku dođe između pedeset i 150, u prvo vrijeme bili su to uglavnom muškarci, a u posljednje vrijeme gotovo svakodnevno i obitelji s malom djecom.
Nisu raspoloženi za razgovor s novinarima, govore da ne znaju engleski, a ne žele niti da ih se snima. Rijeka im je zanimljiva zbog blizine slovenske granice i Italije, u koju većina namjerava otići.
Za postupanje s njima zadužena je policija, od koje, kako neslužbeno doznajemo, dobivaju privremenu dozvolu boravka koja vrijedi tjedan dana.
Grmlje i kontejner kao sanitarni čvor
Dok su u Rijeci, od kiše se skrivaju pod nadstrešnicom i ispod vagona. Grmlje i kontejner za otpad služe im i kao sanitarni čvor. Upravo zbog toga je Grad Rijeka u suradnji sa spomenutim dionicima odlučio pomoći im i spriječiti moguću zarazu.
– Ne razmišljam o tome da li je to prebacivanje odgovornosti s države na Grad Rijeku, iako mislim da je država mogla više i bolje postupiti u ovoj situaciji.
Svjesni smo da se problem ne može gurati pod tepih i da se s njime treba suočiti. Naša je dužnost da pomognemo tim ljudima, kako humanitarno, tako i zdravstveno sanitarno, da im osiguramo osnovne uvjete za njihov kratki boravak, a pomoć države uvijek je dobrodošla, kazao je Palčevski odgovarajući na novinarsko pitanje misli li da je država lopticu odgovornosti u ovom slučaju prebacila na lokalnu vlast.