Goran Kovacic/PIXSELL
Prema riječima dr. Nevena Čačea, pedijatrijskog kardiologa s Klinike za pedijatriju KBC-a Rijeka, na riječkoj se klinici godišnje otkriva između 30 i 40 slučajeva srčanih grešaka kod djece
povezane vijesti
RIJEKA – U Hrvatskoj živi više od 10.000 djece sa srčanim bolestima, a svake ih se godine rađa još najmanje 500. U svijetu se godišnje rodi više od milijun djece s prirođenom srčanom greškom, a njih 100.000 ne doživi prvi rođendan, dok se procjenjuje da će njih 1.000 umrijeti prije odrasle dobi.
Djeci s urođenim srčanim greškama posvećen je ovaj tjedan, a u njegovo obilježavanje, kao i svake godine, uključena je Udruga Veliko srce malom srcu, koja okuplja liječnike, zdravstveno osoblje i roditelje djece s prirođenim srčanim greškama i drugim srčanim bolestima.
Crveno je boja srca
– Osnovni ciljevi Udruge su razvijanje svijesti o potrebi ranog utvrđivanja srčanih grešaka, potpora njihovom pravodobnom i pravilnom liječenju, osvješćivanje građana o tome što znači biti dijete s prirođenom srčanom greškom ili bolesti, odnosno što znači biti njihov roditelj ili liječnik, te pružanje psihološke pomoći roditeljima djece sa srčanim bolestima i greškama. Kada govorimo o djeci s prirođenim srčanim greškama, vrijedi istaknuti kako se njihovo stanje ne može izliječiti, već samo palijativnim metodama, lijekovima i stalnim nadzorom dovesti do stanja u kojem mogu tek dijelom živjeti poput zdrave djece. U našoj Udruzi djecu s kardiološkim problemima doživljavamo kao male ratnike koji prolaze veliku borbu za život, te su od svog rođenja, uistinu djeca s posebnim potrebama. Ove godine Udruga Veliko srce malom srcu je prilikom obilježavanja Svjetskog tjedna prirođenih srčanih grešaka, koji se obilježava od 7. do 14. veljače, postavila 52 jumbo plakata diljem Hrvatske. Osim jumbo plakata, gradske fontane na Jadranskom trgu u Rijeci te dizalice Lučke uprave bit će osvijetljene crvenom bojom, dok će mali srčekovci iz Primorsko-goranske županije moći obaviti pregled zubi u Orto-Nova Centru dentalne medicine, kaže Lena Rakipov, voditeljica podružnice udruge za Primorsko-goransku županiju.
Godišnji prosjek
Prema riječima dr. Nevena Čačea, pedijatrijskog kardiologa s Klinike za pedijatriju Kliničkog bolničkog centra Rijeka, na riječkoj se klinici godišnje otkriva između 30 i 40 slučajeva srčanih grešaka kod djece, a ovdje se liječe i odrasli kod kojih su u dječjoj dobi otkrivene srčane greške.
– Radimo i fetalnu ehokardiografiju koja se obavlja između 18. i 20. tjedna trudnoće, kako bismo znali dalje planirati porod u takvim slučajevima. Trudnoće kod kojih se sumnja na srčanu grešku prvi detektiraju ginekolozi koji nam potom prema određenim indikacijama šalju takve trudnice. Na Klinici radimo i cijeli dijapazon intervencija na bolesnom srcu u djece, a tu je prvenstveno zatvaranje defekata na srčanim pregradama, širenje valvula, postavljanje stenta i slično, pojašnjava Čače.