Klimatske promjene

Na Pravnom fakultetu raspravljali o utjecaju Konvencije za zaštitu ljudskih prava na hrvatski pravni poredak

Ingrid Šestan Kučić

Foto Vedran Karuza

Foto Vedran Karuza



Zaštita prava na život u zdravoj gradskoj sredini izuzetno je važna ne samo na nacionalno nego i globalno. Klimatske promjene zahtijevaju ne samo transformaciju različitih sektora, već i pravosudne odgovore jer će se ljudi diljem svijeta sve više obraćati sudovima kako bi osporili radnje subjekata javnog i privatnog sektora vezano uz utjecaj na okoliš – istaknuo je predsjednik Ustavnog suda Republike Hrvatske, Miroslav Šeparović, na današnjem znanstvenom skupu “Utjecaj Konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda na hrvatski pravni poredak”, koju je organizirao Pravni fakultet Sveučilišta u Rijeci.


Dodajući da znanstveni skup poseban naglasak stavlja na zaštitu prava na život u zdravoj gradskoj sredini Šeparović je ocijenio da se radi o izuzetno aktualnoj temi te je istaknuo da će se sudovi i običajno pravo morati prilagoditi i involvirati kako bi odgovorili na predmete vezane uz klimatske promjene.





– To je već učinio Europski sud za ljudska prava. Nedavne odluke vezane za klimatske promjene ukazuju da Europski sud traži od država da usklade svoje klimatske politike s obvezama zaštite ljudskih prava i učinkovite doprinose globalnim klimatskim ciljevima.


To je imperativ za održivost okoliša i za zaštitu temeljnih ljudskih prava na koje klimatske promjene itekako utječu. Hrvatska pripada državama koje su odmah u početku “ozelenile” svoj Ustav, kazao je Šeparović.


Dodao je i da je očuvanje prirode jedna od najvećih vrednota hrvatskog Ustava. Današnji skup organiziran je u okviru projekta “AB URBE CONDITA – Zaštita prava na život u zdravoj gradskoj sredini”, kojeg financira Sveučilište u Rijeci.


Predstavljajući projekt njegova voditeljica prof. dr. Gabrijela Mihelčić kazala je da je cilj istražiti konvencijske mehanizme zaštite ljudskih prava ističući kako je pravo na život u zdravoj životnoj kreirao Europski sud za ljudska prava i nije predviđeno u izvornom tekstu


Konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda. Na temu prava na život u zdravoj gradskoj sredini danas su se osvrnuli riječki gradonačelnik Marko Filipović, prorektorica Sveučilišta u Rijeci, prof. dr. Senka Mačešić te dekan Pravnog fakulteta, prof. dr. Dario Đerđa koji je istaknuo da je pitanje prava na život u zdravoj gradskoj sredini marginalizirano, jer ne dolazi do izražaja pored drugih pitanja te je stoga današnji znanstveni skup prilika za unaprjeđenje tog područja.