
S natjecanja Poslovni izazov u Ri hubu / Foto Marko Gracin
povezane vijesti
U sklopu projekta Re-Value, Grad Rijeka po treći je put ugostio natjecanje “Poslovni izazov” koji se održao u u RiHubu. Natjecanje je osmišljeno s ciljem razvoja poduzetničkih kompetencija kod mladih, a prezentirane ideje iz godine u godinu pokazuju sve veći interes mladih za razvoj u poduzetničkom smjeru.
Partneri na realizaciji Poslovnog izazova u Rijeci su europska organizacija Junior Achievement Europe sa sjedištem u Bruxellesu i Udruga Delta.
U RiHubu od jutarnjih pa do popodne učenici i učenice razvijali su poslovne planove (proizvode ili usluge) s ciljem razvoja rješenja za održive riječke kvartove.
Na taj način unaprijeđivali su svoj poduzetnički duh i razvijali vještine timskog rada. Sudionike i sudionice na početku natjecanja pozdravio je gradonačelnik Marko Filipović.
Ukupno 56 učenika i učenica iz devet srednjih škola iz Rijeke i Opatije bili su podijeljeni u deset timova. Timove su vodili mentori i mentorice: Tomislav Lukić, Silvija Gojević, Ivan Miculinić, Emira Brkić Karninčić i Maria Grbac.
U timskom radu i razvoju rješenja, učenici i učenice istraživali su urbanističke trendove, analizirali profil grada, lokalnu kulturu i identitet, ponudili jasno rješenje, strukturirali ga u poslovni plan, objasnili ciljno tržište i opisali financijsku konstrukciju poslovne ideje.
Pobjednički tim Udruga “Za moj kvart”, sastavljen od učenika i učenica: Jan Rebić (Tehnička škola Rijeka), Maro Bratonja (Salezijanska klasična gimnazija), Klara Krizmanić (Ekonomska škola Mije Mirkovića), Nora Džubur (Hotelijersko-turistička škola Opatija) i Sara Bezjak Brozović (Prometna škola Rijeka), predstavio je ideju izrade aplikacije za povezivanje mladih i predstavnika i predstavnica mjesnih odbora, a sve s ciljem povećanja participacije građana i građanki i povezivanja mladih s lokalnom zajednicom.
Drugo mjesto osvojio je tim/tvrtka Urbanova d.o.o. s idejom urbanističkog rješenja za novi riječki samoodrživi kvart s pratećim aplikacijama za praćenje odvoza otpada i aplikacijom “Glas kvarta”.
Tim su činili: Tara Bilen (Srednja škola Andrije Ljudevita Adamića), Mila Paparić (Ugostiteljska škola Opatija), Lea Grubešić (Prometna škola Rijeka), Mia Sablić Bočina (Ekonomska škola MijeMirkovića Rijeka), Doris Kurelić (Prirodoslovno-grafička škola Rijeka), Darko Grozdanić (Ekonomska škola Mije Mirkovića Rijeka) i David Mijolović (Hotelijersko-turistička škola Opatija).
Treće mjesto pripalo je timu s tvrtkom Greenloop za ideju iz područja socijalnog poduzetništva za pomoć beskućnicima.
U timu su bili učenici i učenice: Dorotea Korica (Hotelijersko-turistička škola Opatija), Tin Gorički (Tehnička škola Rijeka), Dora Frančišković (Prometna škola Rijeka), Luka Harkanovac (Prometna škola Rijeka), Nika Šimić (Ekonomska škola Mije Mirkovića Rijeka) i Fran Host (Hotelijersko-turistička škola Opatija).