Foto V. Karuza
Građani najčešće dolaze po drugu booster dozu, a uglavnom je riječ o starijim osobama i kroničnim bolesnicima
povezane vijesti
- Oporba proziva zbog Beroša: “Ako su ovo uspjeli na mikroskopima, u vrijeme covida bila je pljačka epskih razmjera”
- U Primorsko-goransku županiju stiglo 29.500 doza cjepiva protiv gripe. Cijepljenje počinje u ponedjeljak
- Otkriće. Johnson je 2021. planirao vojni napad na nizozemsku tvornicu cjepiva protiv korone
RIJEKA – U Hrvatskoj je jučer zabilježeno devet smrti od posljedica COVID-19, čime se broj preminulih od početka pandemije pa do danas popeo na 17.085. Broj potvrđenih novih slučajeva iznosio je 50 te je broj aktivnih slučajeva zaraze bio 2.781. Na bolničkom liječenju nalazilo se 558 pacijenata, od toga se na respiratoru liječilo njih 24. Zaključno s proteklim tjednom utrošeno je ukupno 5.323.858 doza cjepiva, a cijepljeno je 59,64 posto ukupnog stanovništva, odnosno 70,93 posto odraslog stanovništva. Zaključno s prošlim tjednom barem jednom dozom cjepiva cijepljeno je 2.319.198 osoba, a proteklu nedjelju u cijeloj je državi cijepljena jedna osoba.
U Nastavnom zavodu za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije na Mlaki, osim cijepljenja protiv gripe, provodi se i cijepljenje protiv koronavirusa, a kako kaže zamjenica voditelja Epidemiološkog odjela dr. Andrea Petaros Šuran, dnevno se u prosjeku cijepi oko 100 osoba, među kojima su najčešći oni koji dolaze po drugu booster dozu, a uglavnom je riječ o starijim osobama i kroničnim bolesnicima. Petaros Šuran ističe da se već tjednima u PGŽ-u prati određenu stagnaciju pojave novih slučajeva.
Jučer je s obzirom na manji broj testiranja u cijeloj državi, u našoj županiji potvrđeno šest novih slučajeva, dok se radnim danima ta brojka i dalje kreće oko stotinu. Iako se u PGŽ-u uglavnom ne bilježi smrtne slučajeve kao posljedicu COVID-19, u nedjelju su zabilježena dva smrtna slučaja.
– Srećom, smrti od COVID-19 javljaju se vrlo sporadično, a u Kliničkom bolničkom centru Rijeka u prosjeku je hospitalizirano tridesetak pacijenata s koronavirusom te uglavnom bilježimo između dvije do tri osobe koje se liječe uz pomoć respiratora. Klinička slika ovih podvarijanti omikrona manifestira se na različite načine, primjerice kroz grlobolju i glavobolju, dakle sve one simptome tipične za respiratorne bolesti. Ako govorimo o predviđanjima za studeni i hladnije vrijeme koje je pred nama, prognoze su u ovom slučaju vrlo nezahvalne i mi epidemiolozi ćemo biti zadovoljni ako se zadrži sadašnja situacija s kretanjem epidemije, kaže Petaros Šuran.
Trenutno u našoj populaciji uglavnom cirkulira podvarijanta omikrona BA.5, kao i njezine podvarijante kako pokazuju sekvencioniranja. Prema rezultatima sekvencioniranja za koja se uzorci iz Zavoda šalju na analizu svakog petka, BA.5 podvarijanta omikrona ujedno je praktički istisnula BA.4 podvarijantu koronavirusa koja je donedavno također cirkulirala u populaciji.