Dostupnost zdravstvene usluge u sezoni

Na Kvarneru sve više turista i sve manje turističkih ambulanti

Barbara Čalušić

Turistička ambulanta Baška / Foto M. TRINAJSTIĆ

Turistička ambulanta Baška / Foto M. TRINAJSTIĆ

Značajan broj ambulanti još uvijek nije počeo s radom jer na natječaje za posao u turističkim ambulantama nema odaziva liječnika



RIJEKA  Prošle je godine u razdoblju od lipnja do rujna usluge turističkih ambulanti u priobalnim i otočnim mjestima Primorsko-goranske županije koristilo oko deset tisuća turista. Sudeći po očekivanjima od ove turističke sezone, broj turista koji će trebati zdravstvenu uslugu “sezonskih” ambulanti u turističkim mjestima na Kvarneru, mogao bi dodatno porasti, no pitanje je hoće li takvu uslugu moći dobiti u odabranoj destinaciji.


Naime, Pravilnikom o normativima i standardima za turističku ambulantu kojim su određeni minimalni normativi i standardi u pogledu prostora, radnika i medicinsko-tehničke opreme za turističku ambulantu, u Primorsko-goranskoj županiji za ovu sezonu utvrđen je broj turističkih koji bi trebao iznositi 19.


Nema liječnika


Od toga u sklopu Doma zdravlja predviđeno ih je 13 i šest privatnih ambulanti, no značajan broj njih još uvijek nije počeo s radom jer na natječaje za posao u turističkim ambulantama nema odaziva liječnika.




– U prvoj fazi u sklopu Doma zdravlja rade turističke ambulante u Rabu, u Malom Lošinju, četiri ordinacije obiteljske medicine primaju turiste u obje smjene kroz turističku ambulantu, u Rijeci turiste primaju u svim ordinacijama obiteljske medicine Doma zdravlja.


Od početka lipnja rade i dvije privatne turističke ordinacije, u Baški u hotelu Corinthia i u Nerezinama u organizaciji Lječilišta Veli Lošinj. Ambulante u Cresu, Martinšćici na Cresu, Opatiji, Crikvenici, u Krku, sve u Domu zdravlja, te u Rijeci u Specijalnoj bolnici Medico i u Mošćeničkoj Dragi, trebaju početi raditi početkom ili tijekom srpnja, kaže pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo u Primorsko-goranskoj županiji Vesna Čavar.


Sufinanciranje lokalne zajednice

Ove godine, u okviru Programa dodjele potpora male vrijednosti domovima zdravlja za ulaganje u medicinsko-tehničku opremu turističkih ambulanti, Ministarstvo zdravstva Domu zdravlja Primorsko-goranske županije dodijelilo je ukupno 90.000 eura, a Ministarstvo turizma i sporta Primorsko-goranskoj županiji dodijelilo je nešto više od 60.000 eura za sufinanciranje dodatnih timova medicinske pomoći u 2024. godini.


– Uz ove iznose, Primorsko-goranska županija izdvaja značajna sredstva iz proračuna, o čemu govori i zadnjim rebalansom osiguran iznos od 5,5 milijuna eura za osiguravanje redovnog rada u primarnoj zdravstvenoj zaštiti koju provode Dom zdravlja, Zavod za hitnu medicinu i Nastavni zavod za javno zdravstvo.


S obzirom na značaj unaprjeđenja organizacije pružanja zdravstvene zaštite turistima važno je istaknuti da su lokalne zajednice prepoznale potrebu sufinanciranja rada turističkih ambulanti i već niz godina izdvajaju određena sredstva ovisno o potrebi i o mogućnostima te sudjeluju i u organiziranju pojedinih turističkih ambulanti u svojim sredinama, zaključuje Čavar.

Čavar spomenutim ambulantama dodaje i privatne ordinacije obiteljske medicine, ugovorno vezane za Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje, koje redovno primaju sve turiste koji im se obrate za pomoć, a posebno je to izraženo u priobalju i na otocima kada im se broj pacijenata značajno poveća.


– Predviđene su još turističke ambulante u Novom Vinodolskom i Lovranu koje ovise o dostupnosti medicinskog kadra što je, nažalost, aktualni problem zdravstva. Na natječaje se najčešće javljaju mladi liječnici nakon završenog školovanja.


Zna se dogoditi da se na raspisane natječaje, nažalost, ne javi nitko. Za rad u nekim turističkim ambulantama povremeno se jave i već umirovljeni doktori. Naravno, nastojimo pronaći rješenja da se rad medicinskog kadra dodatno financijski nagradi.


No, to je samo jedna od tema o kojoj se razgovara tijekom stalnih traženja rješenja kako što lakše osigurati dostupnost zdravstvene zaštite tijekom sezone, ali i inače, dodaje Čavar.



Dodatni T2 timovi


Zdravstvenu zaštitu turisti mogu zatražiti u pružateljima zdravstvene djelatnosti koji imaju ugovor s Hrvatskim zavodom za zdravstveno osiguranje, ali i onima koji taj ugovor nemaju. Strani turisti koji dolaze iz zemalja Europske unije sa svojom europskom karticom zdravstvenog osiguranja, kao i domaći turisti, osiguranici Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje koji se nađu u mjestu izvan svojeg mjesta prebivališta, mogu u svim pružateljima zdravstvene djelatnosti koje imaju ugovor s Hrvatskim zavodom za zdravstveno osiguranje dobiti neodgodivu medicinsku pomoć.


Tako se u slučaju neodgodive medicinske pomoći, osim pružanja usluga u ordinacijama primarne zdravstvene zaštite, turistima u slučaju potrebe prva pomoć može pružiti i u hitnoj službi županijskih zavoda za hitnu medicinu ili na hitnom prijamu najbližih bolnica.


– Donošenjem Mreže hitne medicine i sanitetskog prijevoza 2023. godine, Zavod za hitnu medicinu Primorsko-goranske županije dobio je dodatne timove T2 za Rijeku i Opatiju. Tijekom turističke sezone planira se osnovati barem dva tima, vjerojatno od 1. srpnja ove godine, kako bi imali jednak standard kao i prošle godine kada je bio ugovoren tim T2 u dnevnoj smjeni u Rijeci.


Dodatno za turističku sezonu u planu je ugovoriti prvostupnika sestrinstva u Medicinskoj prijavno-dojavnoj jedinici te dodatnog liječnika u timu T2 u Crikvenici i na otoku Krku. Natječaji za zapošljavanje za turističku sezonu su raspisani u travnju, međutim na njih se nitko nije javio, s obzirom na nedostatak medicinskog kadra na tržištu rada.


No, da nije sve tako crno govori i podatak da se u ravnateljstvo nedavno javilo nekoliko mladih, budućih liječnika koji su voljni nakon završetka fakulteta započeti s radom u Zavodu početkom kolovoza, kaže Čavar.