Budite oprezni

Na Kvarneru moguće čak i do 40 stupnjeva: Vikend donosi dodatno zatopljenje

Bruna Matičić

Osvježenje svakako, ali »usred podna« nikako / Foto ANA KRIŽANEC

Osvježenje svakako, ali »usred podna« nikako / Foto ANA KRIŽANEC

Sljedeći bi tjedan moglo biti između 35 i 40 Celzijevih stupnjeva, rekla je Josipa Kuzmić, dežurna prognostičarka u Odjelu za pomorsku meteorologiju u Rijeci, uz ogradu zbog mogućih promjena u prognozi



RIJEKA – Nakon jučerašnje kiše koja nam je donijela nekoliko stupnjeva manje, ali i sparinu, u nadolazećim danima vikenda, posebno početkom sljedećega tjedna, sunce će nemilice pržiti, pa se predviđaju temperature i do 40 stupnjeva.


Prema riječima Josipe Kuzmić, dežurne prognostičarke u Odjelu za pomorsku meteorologiju u Rijeci DHMZ-a, još danas i sutra mogu se očekivati nestabilniji dani, nakon toga stabilno vrijeme i razmjerno visoke temperature zraka.


– Danas možemo očekivati jedan nestabilniji dan. Tijekom dana uz razvoj oblaka može se očekivati kiša ili izraženiji pljuskovi s grmljavinom, a najveća vjerojatnost za nestabilnost je kasno poslijepodne i navečer. Tijekom noći će okretati na buru i dio oblaka će se očistiti te se još eventualno u petak ujutro može očekivati povećana naoblaka i lokalni pljuskovi u petak popodne. Usput će temperatura zraka malo pasti, za četiri do pet stupnjeva, te će ponovo biti oko 30 stupnjeva, kazala je Kuzmić.




Petak će tako biti nešto manje vruć od prethodnih dana, međutim značajnog osvježenja neće biti jer su temperature i dalje razmjerno visoke, a očekuje se i sparina s obzirom na to da će danas i sutra puhati jugo.


Simptomi sunčanice

 


S obzirom na to da se u upozorenjima često spominje pojam toplinskog udara, upitali smo kako ga prepoznati.


– Toplinski udar malo je preteška dijagnoza za naše područje, mi najčešće govorimo o sunčanici. Ona nije neuobičajena za ovo doba godina i često pogađa ljude, iako su njezini simptomi vrlo individualni i ovise o tome koliko se osoba izlagala suncu. Tipični simptomi su glavobolja, povraćanje i osjetljivost na svjetlost. Osoba koja ih ima treba se hitno ohladiti i ostati u prostoru koji je adekvatno rashlađen te pustiti da organizam dođe k sebi. Naravno, ako situacija izmakne kontroli, ako ne prestaju glavobolja i povraćanje, treba zatražiti liječničku pomoć, preporučuje dr. Mirjana Krstić Arbanas.

Sunčano i stabilno


Bura koja će puhati danas navečer oslabit će u petak poslijepodne te se od subote očekuje sunčano, stabilno i vruće i rast temperature zraka.


– Od vikenda nadalje ide sunčano, stabilno vrijeme, a posebno toplo bit će u prvom dijelu sljedećega tjedna. Temperatura zraka još će rasti, a vjetar će biti uglavnom slab uz dnevnu cirkulaciju te će definitivno ponovo biti upozorenja na toplinski val, istaknula je Kuzmić, a prema dostupnim meteorološkim izračunima najtopliji bi trebali biti utorak i srijeda.


Premda se radi o trenutačno dostupnim materijalima te je moguće da dođe i do promjena, vjerojatnost da se prognoza ostvari dosta je velika.


Najtopliji srpanjski dan ove godine bio je utorak, kada je temperatura zraka dostigla 34 stupnja, a u nadolazećem tjednu očekuje se i nekoliko stupnjeva više.


Zdravstvene tegobe


– Kao što sam spomenula, najtoplije će biti u utorak i srijedu. Dosta je nezgodno o tome govoriti jer se radi o gotovo tjedan dana unaprijed, ali sljedećeg bi tjedna moglo biti za pet do šest stupnjeva toplije u odnosu na današnju temperaturu, odnosno moglo bi biti između 35 i 40 Celzijevih stupnjeva, što je još jedno solidno povećanje, rekla je Josipa Kuzmić dodajući na kraju da su naznake zasad takve, ali najavu treba uzeti s rezervom jer u sljedećih nekoliko dana može doći i do promjena u prognozi.


Visoke temperature u većem dijelu Hrvatske, u kojoj su od jučer na snazi crvena upozorenja u zagrebačkoj, riječkoj i karlovačkoj regiji, donijele su i upozorenja iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, u kojem poručuju da se visoke temperature opasne po zdravlje očekuju u Hrvatskoj do kraja tjedna.


U HZJZ-u ističu da visoka temperatura zraka može uzrokovati zdravstvene tegobe, osobito kod osjetljivih skupina kao što su mala djeca, kronični bolesnici, starije osobe te ljudi koji rade na otvorenom. Zato je preporuka svima da se zaštite od velikih vrućina – kad izlaze van, da se obavezno zaštite ili klone vrućine, rashlade svoj dom i piju dovoljno tekućine.


Uslijed visokih temperatura pojačava se i mogućnost za toplinski udar, posebno za ljude sa zdravstvenim problemima, pa u HZJZ-u ističu da su u najvećem riziku kronični bolesnici, posebno oni koji boluju od kardiovaskularnih bolesti, osobe starije od 65 godina, djeca, radnici na otvorenom, sportaši, vojnici.


Iz HZJZ-a poručuju da se prilikom velikih vrućina trebaju poduzeti adekvatne mjere koje uključuju izbjegavanje izlaganja direktnoj sunčevoj svjetlosti i izlaska u najtoplijem dijelu dana.


– Kronični bolesnici, mala djeca i, ukratko, sve vulnerabilne skupine ne bi smjele izlaziti van u najtoplijem dijelu dana. Upozorenja o vremenu i alarmi danas su nam svima dostupni putem raznih aplikacija i smatram da bi suvremeni čovjek to trebao koristiti, kaže dr. Mirjana Krstić Arbanas, liječnica obiteljske medicine.


Piti dovoljno tekućine


U nadolazećim toplim danima svima se preporučuje konzumacija dovoljno tekućine, odnosno negazirane vode ili niskokaloričnih pića bez kofeina, alkohola i šećera, nošenje lagane odjeće te pokrivala za glavu, konzumacija manjih obroka od svježeg voća i povrća i tuširanja mlakom vodom. Jednako je važno prilagoditi temperaturu prostora u kojem se boravi, a u klimatiziranim prostorima treba paziti da tražena temperatura ne bude niža od sedam Celzijevih stupnjeva od vanjske.


– Svi kronični bolesnici, a posebno oni kardiološki imaju problema s vrućinom. S obzirom na to da visoke temperature utječu na cirkulaciju, kardiološki bolesnici između ostalog mogu imati problema s oticanjem nogu. Također, sunce pogoduje alergijskim reakcijama, pa bi se od sunca trebali čuvati i svi alergičari, dodaje Krstić Arbanas.